Twitter for Business’ın Artısı ve Eksisi

Okuma Süresi: 3 dak

Her işletme sahibi, işini büyütmek için farklı yollar arar. Ancak bu arayış işletmeden işletmeye bazı değişkenlikler gösterebilir. Genel olarak bütün işletme sahiplerinin temel arzusu, işlerini günümüz gereksinimlerine uygun hale getirirken, aynı zamanda daha geniş bir kitleye ulaşmaktır. Bunu başarmanın en iyi yollarından birisi ise kuşkusuz sosyal medyayı kullanmaktır. Bu yazımızda Twitter for Business‘ın artılarını ve eksilerini keşfedeceğiz.

Twitter’ı yakından tanıyalım

Her şeyden önce, Twitter’ın işletmeler için neden önemli olduğunu belirtmeliyiz:

  • Twitter, sizi ve işletmenizi dünyada her gün olup bitenlerle buluşturur.
  • En yeni trendleri takip edip, sosyal istatistik raporlarını inceleyebilirsiniz.
  • Markanızın genel itibarını ve aldığı etkileşimleri analiz edebilirsiniz.
  • Ücretsiz veya ücretli firma tanıtımı yapabilirsiniz.
  • Bahsedilenleri, trend topic’leri ve diğer gündem konularını takip edebilirsiniz.

Twitter Reklamlarını ücretli kullanırsanız, insanlar sizin hesabınızı takip etmese bile, sayfanızı ziyaret etme olasılığınız artar ve hizmetlerinizi daha geniş kitlelere kolayca tanıtmaya başlarsırsınız. Hatta tek bir tweet ile müşteri kitlenizi binlerce kişiye çıkarabilir ve niş müşterilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Twitter for Business’ın artıları nelerdir?

Takipçileriniz tweetlerinizi görür

Diğer sosyal ağlardan farklı olarak Twitter, gönderileri sunarken farklı bir mekanizma kullanır. Takipçilerinizin bu platformda paylaştığınız tweetleri göreceğinden %100 emin olabilirsiniz. Bu şekilde, sürekli tweet sayısına bakmak zorunda kalmazsınız.

Hızlıca iyi bir tweet atabilirsiniz

Twitter’da paylaşılacak kelime sayısında belirli kısıtlamalar olduğu için işletmeniz için hikaye yazmanıza veya farklı içerikler düşünmenize gerek yoktur. Birkaç kısa cümle ve 280 karakterlik bir gönderi ile mesajınızı hedef kitlenize hızlıca iletebilirsiniz. Bu, Twitter’ın kullanımını herkes için çok basitleştiren bir özelliktir.

Sadece bir tweet ile Dünyanın her yerine ulaşın

Twitter kullanımını kısıtlayan sadece birkaç ülke var ve bu ülkelerin vatandaşları sürekli olarak bu kısıtlamayı aşmaya çalışıyor. Sadece iki dakikada yazdığınız bir tweet’in dünyanın her yerine ulaşacağını ve kolayca dış pazarlara geçebileceğinizi hayal edin. Bu sayede o yerlerin müşteri portföylerini keşfedebilir ve satış alanınızı genişletebilirsiniz. Bu sebeple twitter aynı zamanda işletmeniz için güçlü bir pazarlama aracıdır.

Özel hashtag kullanımı

İşletmeniz için kullandığınız hashtag’ler, sayfanızla ne kadar takipçinin ilgilendiğini ve Twitter üzerinden topladığınız tüm bilgileri kolayca takip etmenizi sağlar.

Şirketinizin çevresi genişler

Takipçiniz bir tweet’i gerçekten beğenirse, onu retweetleyecektir. Bu sayede sizi takip etmeyen kullanıcılar kısa süre içerisinde mesajınızı alacaktır. Bu şekilde, markanızı ve hizmetlerinizi çok daha geniş çevrelere duyurabilirsiniz.

Ücretsiz kullanım olanakları oldukça geniştir

İşinizi büyütmek istiyorsanız Twitter reklamlarını kullanabilirsiniz. Ancak ücret ödemek istemiyorsanız, ücretsiz bir hesap açıp kendiniz de paylaşımlarınızı yönetebilirsiniz.

Kısaltılmış URL seçeneği

Son Twitter güncellemesi sayesinde artık girdiğimiz URL’leri kısaltabiliyoruz.

Twitter for Business’ı otomatikleştirin

Düzenli paylaşım yapamıyorsanız, Twitter’ın size sunduğu Twitter for Business’ı kullanabilirsiniz. Sadece birkaç saat içinde paylaşmak istediğiniz tweetleri kaydedebilirsiniz. Ayrıca daha kapsamlı ve daha uzun süreli bir sosyal medya otomasyonu için Dijital Panelim uygulamasını kullanarak bütün sosyal medya hesaplarınızı tek bir panel üzerinden yönetmeye başlayabilirsiniz.

Twitter for Business’ın eksileri nelerdir?

Birçok kullanıcının takip ettiği binlerce hesap arasında olmak

Tweet’inizin hedef kitlenizin ana beslemesinde olacağını biliyorsunuz ama binlerce tweet arasından sizinkinin okunup okunmayacağı maalesef şüpheli bir durum.

Kullanıcıların ne zaman çevrimiçi olduğunu bilemezsiniz

Twitter for Business’ın dezavantajlarından biri de, takipçilerinizin ne zaman aktif ve ne zaman inaktif olduklarını bilmemenizdir. Bu sebeple paylaşmış olduğunuz tweet’in okunmama veya dikkate alınmama ihtimali de epey yüksek.

Hesabınızı spam’den korumak

Twitter kullanıcıları akıllıdır ve gönderi içeriğinde mutlaka güncellik ararlar. Onlara güncelliği olmayan paylaşımlar sunarsanız, sizi hemen engeller veya Twitter yönetimine hesabınızı spam olarak bildirirler. Bunu önlemek için hedef kitleniz ile olumlu bir diyalog kurmaya çalışın. Ayrıca hizmetlerinizi güncel trendlerle ilişkilendirebilirsiniz. Bu sayede potansiyel müşterilerinizle iletişime geçebilir ve güvenlerini kazanmaya başlayabilirsiniz.

Pahalı reklamlar

Twitter’da reklam fiyatlarının diğer platformlara göre çok daha pahalı olduğunu unutmayalım. Bu sebeple Twitter’da reklam vermek bütçesi kısıtlı olan bazı işletmeler için ve özellikle yeni kurulan şirketler için çok avantajlı bir seçenek değil.

Paylaşım kazaları

Twitter takipçileri diğer platformlara göre daha dikkatlidir. Bu nedenle tweet paylaşırken birkaç kez kontrol etmeliyiz. Zira, yapılan hatalar ve yanlışlar hızlıca geniş kitlelere yayılıp, alay konusu olabilmekte…

Takipçi yorumları

Twitter’da farklı takipçi yorumlarıyla karşılaşabiliyoruz. Bazen paylaştığımız gönderinin yorum kısmında sizi kızdıran yazılar ile karşılaşmak mümkün. Bu gibi durumlarda olumsuzluklara odaklanmamak gerekir.

Hemen sonuç beklemeyin

İstatistiklere göre, bir markanın kendisini Twitter’da tam olarak tanıtabilmesi bir seneden fazla zaman sürebiliyor. Bu sebeple sosyal medyada verdiğiniz emeklerin karşılığını almayı kısa sürede beklemeyin. Platformu sürekli doğru bir şekilde kullanarak, reklam vererek ve sabırla kaliteli gönderiler paylaşarak sonuç almaya başlayabilirsiniz.

Bir işletme Twitter’ı nasıl kullanmalı?

Twitter’ı iş için kullanmak için, ilk önce “hashtag”, “zaman çizelgesi” ve “trend topic” gibi genel terimleri öğrenmeniz gerekir. Ayrıca takip etmenin, beğenmenin, yer işareti koymanın, engellemenin, DM, @kullanıcıadı ve başka bir kullanıcıyı veya gönderiyi retweet etmenin ne anlama geldiğini, hangi şartlarda ve nasıl kullanabileceğinizi iyi bilmeniz gerekir. Twitter hesabınıza giriş yaptıktan sonra bu doğrultuda bir dizi eylem gerçekleştirerek etkileşim almaya başlayabilirsiniz.

Hashtag’leri kullanın.

Twitter’ın temel algoritması hashtag kullanmaktır. Bu sebeple tweetlerinizde hashtag kullanmayı unutmayın. Kendiniz ve markanız için bir hashtag oluşturmak bile sizin için bir avantajdır. Ayrıca kaç tane hashtag kullandığınızı da sınırlandırmalısınız. Ne kadar çok kullanırsanız, insanların içeriğinizle etkileşim kurma olasılığı o kadar azalır, çünkü gönderilerinizi spam benzeri bulurlar.

Müşterilerinizle iletişim kurun

Müşterilerinizle her daim iletişimde kalın. Onların sorunlarını çözmeye odaklanın.

Fotoğraf, GIF ve anketleri kullanın

Twitter, bir gönderiye dört adede kadar fotoğraf eklemenize izin verir. Ayrıca kendinizi ifade ederken grafikler oluşturup, bunları Tweetlerinize ekleyebilirsiniz. Tweet’inizi daha bilgilendirici ve çekici hale getirmek için mutlaka görsel ögeler kullanın.

Infuencer hesapları ile etkileşim kurun

Takipçileriniz ile iletişime geçip, sosyal medyada en çok kimin görüşlerine güvendiklerini araştırın. Bu insanlarla işbirliği yaparak markanızı daha geniş kitlelere tanıtmayı başarabilirsiniz. Sizin takipçilerinizin güvendiği ünlüler markanız ile ilgili paylaşımlarda bulunduğunda, hedef kitleniz doğru bir istikamette genişlemeye başlayacaktır.

Sonuç

Twitter, markanızı ve hizmetlerinizi duyurmak için ciddi bir potansiyele sahip olan bir sosyal platformdur. Sosyal medyayı doğru kullanırsanız, potansiyel müşteri kitlenize erişmeniz daha kolay olacaktır. Aslında yapmanız gereken tek şey, Twitter For Business’ın artılarını ve eksilerini iyi bilmek ve işinizi doğru bir şekilde tanıtmaya başlamak.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.