En Yenilikçi Dijital Pazarlama Yöntemleri

Okuma Süresi: 5 dak

Koronavirüs salgını insanların alışkanlıklarının yanısıra, şirketlerin çalışma şeklini de değiştirdi. Bu süreçte birçok ürün ve hizmetin çevrimiçi ortama taşındığını gördük. Gelecek yıllarda daha fazla kurumsal şirketin uzaktan veya hibrid bir çalışma ortamını tercih edeceği de konuşulanlar arasında. Pandemi sonrasında yapılan incelemeler ve aylarca süren tüketici geri bildirimleri yenilikçi dijital pazarlama yöntemleri hakkında bizlere çeşitli ipuçları sunuyor.

Her geçen gün daha da dijitalleşen pazarlama ortamında yeni potansiyel müşterileri çekebilmek, marka hakkında düzenli bilgilendirme  yapabilmek, mevcut müşteriler ile ilişkiyi sürdürebilmek, daha fazla trafik almak, satış oranlarını sürekli arttırabilmek için yenilikçi pazarlama trendlerini mutlaka takip etmek gerekiyor.

Sosyal medya pazarlama

İçerisinde bulunduğumuz bu dönemde,artık şirketler sosyal medya pazarlama tanıtımlarına daha fazla bütçe ayırmakta. Pazarlamacılar, pandeminin en yaygın olduğu zamanlarda bile tüketici memnuniyeti ve dijital pazarlama konularından asla ödün vermedi. Aksine müşteri hizmetlerinin ve sosyal medya pazarlama bütçelerini arttırarak, bu iki alana öncelik tanıdı. Bunun en önemli sebeplerinden birisi elbette bireylerin çevrimiçi olarak harcadıkları sürenin ve internet üzerinden yapılan alışverişlerin artmasıydı.

Sosyal medya pazarlama çalışmaları yürütürken, tutarlı bir işletme kimliği yansıtmak şarttır. Aynı zamanda sosyal medya hesapları üzerinden tanıtılacak işletme kimliğini oluştururken, hitap edeceğiniz müşteri kitlesini de çok iyi tanımak ve tanımlamak gerekir. Firmanızın özelliklerini, prensiplerini, hizmetlerini ve ana hatlarını yansıtan gönderiler paylaşarak, hedeflediğiniz müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Sosyal medya gönderilerinizi önceden planlayabileceğiniz ve sizlere Instagram, Twitter, Facebook, Linkedin, Whatsapp ve Pinterest kanalları üzerinden otomasyon hizmetleri sunan DijitalPanelim.Com platformundan faydalanarak bütün sosyal medya hesaplarınızı kolayca yönetebilirsiniz. Gönderilerinizi önceden planlayarak, hedef kitlenizle en verimli saatlerde otomatik olarak paylaşılmalarını sağlamak artık tamamen sizin elinizde.

Sohbet botları

Bu sene yine chatbot’lar dijital pazarlamanın önemli bir parçası olmaya devam edecek. Anında mesajlaşma hizmetini mümkün kılan, yapay zeka tabanlı sokbet botu uygulamaları sayesinde işletmeler gece veya gündüz farketmeksizin, müşterileri ile gerçek zamanlı iletişim kurmabilmektedir. Yapılan anketlerin sonuçlarına göre tüketicilerin büyük çoğunluğu 7/24 ulaşılabilir olan, sorulara zamanında yanıt verebilen, bir görüşme esnasında müşterilerin alışveriş geçmişini doğru hatırlayan firma temsilcilerini tercih ediyor. Bu özelliklerin tamamını sağlamanın yanı sıra, sabrını yitirmediği için müşteri iletişimi için kullanılan sohbet botları başarılı çözümler arasında yer alıyor. Böylece sevimli sohbet asistanları kullanan firmalar müşteri iletişiminin bazı rutin süreçlerini otomatikleştirip, müşteri hizmetleri çalışanlarını daha önemli veya acil konulara kanalize edebiliyor.

Video pazarlama

Video pazarlama hem günümüzde hem de önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde en önemli ve etkili pazarlama yöntemleri arasında gösteriliyor. Video denilince genellikle insanın aklına ilk olarak Youtube gelse de, Facebook, Instagram veya Linkedin kanalları üzerinden yayınlanan video gönderilerinin ve canlı yayınların sağladığı etkileşimlerin pazarlama çalışmalarına faydası gerçekten her geçen gün artmakta.

Influencer

İnternet ünlüsü, fenomen, influencer veya şöhretlerini internet aracılığıyla edinmiş popüler kişiler ile yapılacak işbirlikleri de günümüz firmalarının pazarlama stratejilerinde yer almaktadır. Sosyal medyanın kullanımının bu denli artması, insanların küresel izleyici ve takipçi kitlelerine erişebilmesine olanak sağlıyor. Bu sebeple, marka mesajını daha geniş bir pazara ulaştırabilmek ve ingilizcede ‘word of mouth’ ismiyle tabir edilen ağızdan ağıza pazarlama sürecini hızlandırmak için influencer odaklı tanıtım stratejileri geliştirmek de etkili çözümler arasında yer alıyor.

SEO uyumlu içerik

Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda çıkmanın marka bilinirliği ve pazarlama açısından günümüzde hala çok büyük faydası vardır. SEO uyumlu kaliteli içerikler üretmek ve bu içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda trafik almalarını sağlamak işletmenizin adını daha geniş çevrelere duyurmanıza yarar. SEO uyumlu içerik üretmenin faydaları bununla da sınırlı değildir:

  1. Televizyon, radyo, gazete, dergi reklamları gibi kitlesel pazarlama yöntemleri ile karşılaştırıldığında, içerik pazarlaması yüzde 62 daha az maliyetlidir ve işletmeler için 3 kat daha fazla potansiyel müşteri üretebilmektedir.
  2. Pahalı pazarlama çözümlerine oranla, düşük ön maliyetler ile çok daha uzun vadeli neticeler elde edilmesine olanak sağlar.
  3. 615 milyon internet kullanıcısının reklam engelleyici yazılımlar kullandığı biliniyor. Hedeflenen kitle reklamlarınızı engellese de, onlara ilgilerini çeken içerikler sunarak, hizmetlerinizi ve markanızı tanıtmanız hala mümkün.
  4. Çok iddialı olmasa da bir blog içeriği sunan firmalar, sunmayanlara göre 126% oranında daha fazla potansiyel müşteriye erişebilmekte.

Google, Yandex ve diğer popüler arama motorları kaliteli içerikler sunan mecraların yayınlarına üst sıralarda yer versiği sürece, önde gelen firmalar da SEO uyumlu içerik üretimine pazarlama bütçesinden pay ayırmaya devam edecektir.

UGC (Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik)

İngilizcede ‘User Generated Content’ ismiyle tanımlanan içerik türü, Y ve Z kuşağı hedef kitlelerine odaklanan pazarlama uzmanlarının tercih ettiği yöntemler arasındadır. Genç internet kullanıcılarını indirim kuponu veya çeşitli ödüller ile içerik üretmeye teşvik etmek UGC tipi pazarlamanın ilk adımıdır. Gerçek kullanıcılar tarafından üretilen doğal ve özgün içeriklerin dili, hedeflenen kitle ile aynı olduğundan aldığı etkileşimin verimi de son derece güçlü olacaktır. Ayrıca bu içeriklerin sosyal medya kanalları üzerinden paylaşılması ve tanıtımlarının hedef odaklı bir biçimde yapılması oldukça başarılı sonuçlar sağlayacaktır. Zira kullanıcı tarafından oluşturulan, gerçekçi bir içerik üretimi yaklaşımı, marka sadakatini sağlamlaştıracak ve dönüşüm oranlarını hızla artıracaktır.

Etkileşimli içerik

Hedef kitleniz ve potansiyel müşterileriniz için değer yaratmanın, firmanızla bağlantı kurmalarını sağlamanın bir yolu da, web siteniz veya sosyal medya hesaplarınız üzerinden etkileşimli öğeler içeren paylaşımlar yapmaktır. Bu ögeler test, röportaj, anket veya yarışma formatında olabilir. İnteraktif pazarlama yöntemleri, daha geniş bir çevreye erişmenizi sağlarken, marka bilinirliğini eğlenceli bir şekilde arttırmanın etkili bir yoludur. Uygun fiyatlar dahilinde etkili bir pazarlama çalışması gerçekleştirirken, aynı zamanda etkileşime geçen hedef kitleniz hakkında gerçekçi bilgiler edinmiş olursunuz.

Müşteri segmentasyonu

Mevcut müşterileri elde tutmak yenilerini kazanmaktan daha az yatırım gerektirdiğinden, pazarlama analistleri genellikle mevcut müşteriye odaklı yeni satış stratejileri geliştirmeyi önerir. Bir ürün satın alan müşteriye, yeni satışlar yapmanın yollarını ararken eldeki memnun tüketicilerin çevreleri ile deneyimlerini paylaşmalarını sağlamak etkili pazarlama yöntemleri arasında yer alıyor. Müşteri segmentasyonu tam olarak bu noktada devreye girmesi gereken bir çalışma türü. Adından da anlaşılacağı üzere, müşteri segmentasyonu bir veritabanının yaş, cinsiyet, ilgi alanları veya harcama alışkanlıkları gibi özelliklerine göre gruplara ayırma eylemidir. Belirli özelliklere göre gruplandırılan müşteri kitlelerine, hedef odaklı tanıtımlar yaparak farklı dijital pazarlama stratejileri uygulanabilir. Sosyal medya, mailing veya e-posta pazarlama müşteri segmentasyonuna en çok ihtiyaç duyulan pazarlama yöntemleri arasındadır.

Analitik raporlama

Günümüzde pazarlama dendiğinde, akla ilk gelen kelime ölçümleme olmalıdır. Çünkü ölçümlenemeyen bir pazarlama çalışmasının sürdürebilirliği olamaz. Dijital pazarlama eğlenlerinden alınan neticeleri iyileştirebilmek için, analitik raporlama çözümlerini kullanmak gerekmektedir. Analitik raporlama yöntemini ölçümlenecek ögelerin özelliklerine göre seçmek yerinde olacaktır. Bu öğeler örneğin website trafiği, satış miktarı, sosyal hesap takipçi sayısı veya sosyal gönderi beğenisi olabilir. Gelişmiş analitik raporlama çözümlerine yatırım yaparak detaylı geri bildirim alan firmaların her defasında daha verimli pazarlama stratejileri gerçekleştirdiği günümüzde artık tartışılmaz bir gerçek.

Diğer arama motorları

Arama motoru deyince herkesin aklına elbette ilk olarak Google geliyor. Ancak arama motoru optimizasyonu yaparken sadece Google’ı hedefleyen çalışmalar yürütmek çok büyük bir yanlış olur. Başta Yahoo, Bing ve Yandex olmak üzere, günümüz firmalarının Dünyanın en güçlü arama motorlarının sonuçlarında yer alması gerekmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için, öncelikle web site yöneticilerinin site haritalarını popüler arama motorlarına ileterek, indekslenme sürecini başlatmaları gerekir. Ardından yeni içerikler ekledikçe veya web sitesi üzerinde güncellemeler yaptıkça bu değişiklikleri içeren yeni site haritalarınızı bütün arama motorları ile tekrardan paylaşmanız gerekir. Aslında kolay gözükmekle beraber, arama motoru optimizasyonu yönetimi tek seferlik bir işlem değil, sürekliliği olan bir çalışmadır ve bütün arama motorlarını içerecek bir şekilde, ciddiyetle yürütülmelidir. Bu sebeple pazarlama çalışması kapsamında, firmanızın içeriklerini birden fazla arama motoruna göre optimize etmelisiniz.

Sonuç

Zor kazanılan bir müşteri veritabanını korumak, sürekli olarak yeni potansiyel müşterilere erişebilmek, marka bilinirliğini arttırmak, müşteriler ile devamlı iletişim halinde olabilmek, işletmenin web site trafiğini arttırmak ve elbette satış ve gelirleri en yukarıya çekebilmek bütün pazarlama uzmanlarının en büyük hayalidir. Bu doğrultuda en yenilikçi dijital pazarlama yöntemlerinden size en uygun olanları belirledikten sonra uygulamaya başlayabilirsiniz. Elde edilen sonuçları ölçümledikçe yeni kararlar almalı ve düzeltmeler yapmaktan çekinmemek gerekir. Bir pazarlama yöntemini test edip, sonuçları ölçümleyip tekrardan düzenledikten sonra yeniden test etmek gerekecektir. Zamanla her firma kendi ürün veya hizmet çeşitleri için en uygun olan pazarlama stratejisini illaki bulur ve başarılı sonuçlar elde ettikçe, kendini bu yöntemleri geliştirmeye adar. Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak, var olan kitle ile iletişimi tutabilmek ve gelirin artması dijital pazarlama trendlerini takip etmeyi ve düzenli olarak pazarlama yöntemleri geliştirmeyi gerektirir.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.