İdeal Sosyal Medya Gönderi Paylaşım Sıklığı 2024

Okuma Süresi: 6 dak

Doğru paylaşım sıklığı, hedef kitlenizin ilgisini canlı tutmanıza yardımcı olabilir ancak her platformun ve hesap türünün kendine has ideal gönderi aralıkları bulunur. 2024 senesi için üyelerimiz tarafından destek ekibimize yöneltilen en popüler konulardan birisi de ‘Sosyal medyada ne sıklıkla paylaşım yapmalıyım?’ sorusudur.

Başarılı bir sosyal medya stratejisi geliştirebilmek için doğru platformlarda, ideal aralıklarla gönderi yayınlamak oldukça önemli. Özellikle işletmelerin sosyal hesapları üzerinden doğru frekans noktasını bulmaları ve takipçilerini asla bunaltmadan veya haber akışlarını gereksiz yere işgal etmeden yayınlarına devam edebilmeleri gerekmektedir. Bu dengeyi yakalayabilmek için genellikle takipçi kitleniz üzerinde çeşitli testler yapmanız önerilir.

Çok fazla paylaşım yapıldığı taktirde, takipçi kitlemizi sıkabiliriz ve sıkılan takipçiler sosyal medya hesabımızı takipten çıkartabilir. Peki ya az palaşım yaparsak? O zaman da, takipçilerimiz bizim varlığımızı unutabilir ve işletme hesabımızdan gereken verimi alamamış oluruz. Ama ne kadarı çok fazla? Ne kadarı çok az? Bu ince ayarı doğru şekilde yapabilmek için sosyal medya gönderi sıklığı araştırmamızdan faydalanabilirsiniz.

Takipçilerinizi rahatsız etmeden ve etkileşiminizi optimize edecek bir biçimde Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Pinterest, Youtube, Google My Business ve Whatsapp hesaplarınız üzerinden tam olarak ne sıklıkta gönderi paylaşmanız gerektiği konusunda ihtiyacınız olan bütün bilgileri sizinle paylaşacağız.

Derinlemesine yapılan araştırmalar sonucunda genellikle sosyal medya hesapları üzerinden yapılan gönderileri zamanla arttırmanın iyi bir strateji olduğu iyi bilinen bir gerçek. Bir diğer deyişle, sosyal medya hesaplarımızı yavaş yavaş ısıttıktan sonra daha sık gönderiler yapmak daha iyi etkileşim sağlamamıza fayda ediyor. Bu sebeple, gönderi sıklığını belirlemeden evvel, ilk önce paylaşımlarımızı 3 aşamaya ayırarak gerçekleştirmemiz gerekiyor.

 1. Aşama: Hesap yeni açıldıktan sonraki ilk 3 ayı kapsar.
 2. Aşama: Birinci aşamayı tamamladıktan sonraki 6-9 ayı kapsar.
 3. Aşama: İkinci aşamayı tamamladıktan sonraki 12 aylık süreci kapsar.

Her aşamada, her platform için gün, hafta veya aylık bazda ideal gönderi adetleri bulunmaktadır. Doğru paylaşım sıklığında gönderi yayınlayan hesapların ciddi oranlarda takipçi arttırdıklarını çoğu defa gözlemleme şansımız oldu. Sizin de faydalanabileceğiniz bilgileri aşağıdaki tabloda derledik.

Deneyimli sosyal medya ekibimiz tarafından yönetilen ve en az iki senedir aktif olarak düzenli paylaşım yapan sosyal medya hesaplarının genellikle 3. aşamada olduğu varsayılır ve bu doğrultuda aşağıdaki kuralları uygularız:

 • Instagram’da günde en çok 1-2 kez akış + 3-4 adet story paylaşımı yapmak.
 • Facebook’ta günde en çok 3 kez gönderi paylaşmak.
 • Twitter’da günde en çok 5 Tweet göndermek.
 • Linkedin’de günde en çok 1-2 kez gönderi paylaşmak.
 • Pinterest’de günde en çok 15-20 kez gönderi paylaşmak.
 • Whatsapp’ta haftada en çok 1 kez gönderi paylaşmak.
 • Youtube’da günde en çok 1 kez gönderi paylaşmak.
 • Google My Business’da haftada en çok 1-2 kez gönderi paylaşmak.

Genellemelerin yanısıra, elbette her sosyal medya hesabı ve hitap ettiği kitle benzersizdir. Bu nedenle kendi hesaplarınız üzerinden yaptığınız paylaşım sonuçlarını mutlaka çeşitli testler yaparak analiz etmeniz tavsiye edilir. Bu doğrultuda başlangıç ​​noktası olarak baz alıp kullanabileceğiniz önemli verileri ve genel kuralları sizinle bu yazımızda paylaşacağız. Ayrıca 2024 senesinin en güncel sosyal medya trendleri, paylaşım sıklıkları, alışkanlıkları ve verim alabileceğiniz diğer pazarlama tüyoları hakkında sizleri yıl boyunca düzenli olarak bilgilendiriyor olacağız.

Instagram’da ne sıklıkla gönderi paylaşılır?

Genellikle Instagram akışınıza haftada 2-3 kez ve günde en fazla 1 kez gönderi göndermeniz önerilir. Hikaye gönderileri ise çok daha sık yayınlanabilir.

Instagram tarafından her sene düzenlenen Creator Week etkinliği sırasında, Adam Mosseri tarafından yapılan açıklamada şayet amaç uygulama üzerinden takipçi kazanmak ise, haftada 2 akış gönderisi ve günde 2 hikaye yayınlamanın en ideal paylaşım sıklığı olduğu öne sürüldü.

Sosyal pazarlama ekibi lideri Cohen ise Instagram’dan bahsederken ‘Kitlenizin sizden ne sıklıkta haber almak istediğini düşünün’ demektedir. Zira düzenli bir frekans yakalamaya odaklanırsanız, haftada birden daha seyrek gönderi paylaşan rakiplerinize kıyasla, her hafta tutarlı bir şekilde gönderi paylaşarak takipçilerinizi 2 kat artırabilirsiniz.

Gönderi paylaşırken akılda tutulması gereken önemli Instagram istatistikleri:

 • Instagram her gün 4 milyarın üzerinde tekil ziyaretçiyi ağırlıyor.
 • Her gün 500 milyon kişi hikayeleri kullanıyor.
 • Ortalama bir kullanıcı Instagram’da her gün 30 dakika zaman harcıyor.
 • İnsanların %81’i Instagram’ı ürün ve hizmetleri araştırmak için kullanıyor.
 • Kullanıcıların %63’ü Instagram hesabını günde en az bir kez kontrol ediyor.

Facebook’ta ne sıklıkla gönderi paylaşılır?

Facebook platformu üzerinden genellikle günde 1 veya en fazla günde 2 kez gönderi paylaşımı yapılması önerilir. Aslında bazı araştırmalar, bundan daha fazla gönderi paylaşıldığı taktirde etkileşimde bir düşüş olduğunu bile saptamıştır. Bu yüzden söz konusu Facebook olunca, nicelikten çok niteliği hedeflemek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

İstatistiklere bakıldığında, ortalama bir Facebook sayfası günde 1,55 gönderi paylaşıyor. Bu nedenle dijital pazarlama uzmanlarının sosyal hedef öngörülerinin günde 1 ila 2 gönderiyi tavsiye etmesi, yerinde bir varsayım olarak algılanmalıdır. ‘Günlük paylaşım yapmak, haftada bir veya birden az paylaşım yapmaktan 4 kat daha hızlı takipçi artışı sağlayacak bir yaklaşımdır.’ diyor Cohen.

İşletmenize daha fazla görünürlük sağlayacak ve yıl boyunca düzenli içerikler paylaşmanızı kolaylaştıran Dijital Panelim hesabınıza giriş yapıp gönderi planlamanızı yaparken içerik takviminden faydalanabilirsiniz.

Gönderi paylaşırken akılda tutulması gereken önemli Facebook istatistikleri:

 • Facebook, dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü web sitesidir.
 • Kullanıcıların yarısından fazlası Facebook’u günde birden fazla sefer kontrol eder.
 • Ortalama bir kullanıcı Facebook’ta günde 34 dakika harcıyor.
 • Kullanıcıların %80’i platforma yalnızca mobil cihazlar üzerinden erişiyor.

Twitter’da ne sıklıkta paylaşım yapılmalı?

Twitter platformu üzerinden genellikle günde 1-2 kez ve günde en fazla 3-5 gönderi yapılması önerilir. Elbette günde 50 veya 100 gönderi paylaşan bazı özel hesaplar da vardır. Bunlar örneğin bilinen haber kanallarına ait veya güncel paylaşımlar yaparak para kazanan ünlü kişiler tarafından yönetilen popüler hesaplar olabilir. Ancak yönettiğiniz hesaplar bu tarz özelliklere sahip olmayan standart hesaplar ise, gereğinden fazla gönderi paylaşmanıza gerçekten hiç gerek yok.

Ne sıklıkta gönderi yayınlıyor olursanız olun, Twitter söz konusu olduğunda en iyi yöntemin her zaman üçte bir kuralına uymak olduğunu unutmayın:

 • Tweetlerin ⅓’ü işinizi tanıtmalıdır.
 • Tweetlerin ⅓’ü kişisel olmalıdır.
 • Tweetlerin ⅓’ü bilgilendirici olmalıdır.

Gönderi paylaşırken akılda tutulması gereken önemli Twitter istatistikleri:

 • Kullanıcıların dörtte biri Twitter’ı günde birkaç kez kontrol etmektedir.
 • Twitter’da geçirilen süre geçen yıldan bu yana %72 oranında artış gösterdi.
 • Amerikalı kullanıcıların %42’si Twitter’ı günde en az bir kez açıyor.
 • Bir kullanıcının Twitter’da geçirdiği ortalama süre, ziyaret başına yaklaşık 15 dakikadır.

Linkedin’de ne sıklıkta gönderi paylaşılır?

Linkedin’de genellikle günde en az bir kez ve en fazla 5 kez paylaşım yapılması önerilmektedir. Linkedin’in kendisi, ayda bir düzenli paylaşım yapan markaların, daha düşük sayıda paylaşım yapanlara göre altı kat daha hızlı takipçi kazandığını açıkladıktan sonra, düzenli paylaşım yapmanın önemini vurgulamaktadır.

Bu örnek, daha sık paylaşım yapanlara da oranlanıyor. Haftalık paylaşım yapan şirketler iki kat etkileşim alırken, günlük paylaşım yapan gruplar daha da fazla ilgi görüyor.

Yayınlama sıklığındaki artış, Linkedin söz konusu olduğunda etkileşim oranında da artış anlamına geliyor. Ancak bu artışlar oluşturduğumuz içeriğin türü ile çok ilgili olarak değişkenlik gösterebiliyor.

Genel olarak paylaşım temposunu artırırsanız, daha fazla içerik olduğu için katılım oranında bir düşüş görme olasılığınız yüksektir. Gönderi başına etkileşimde artış görmemiz ise, oluşturduğumuz içeriğin kitlemiz ile daha alakalı ve daha ilgi çekici olduğunun göstergesi olarak algılanıyor.

Gönderi paylaşırken akılda tutulması gereken önemli LinkedIn istatistikleri:

 • Her hafta 40 milyon kişi iş aramak için Linkedin’i kullanıyor.
 • Linkedin’de düzenli gönderi yayınlayan şirketler, 2 kat daha yüksek etkileşim oranına erişiyor.
 • Kullanıcıların %12’si Linkedin’i günde birden fazla sefer kontrol etmektedir.

Pinterest’de ne sıklıkta gönderi paylaşılır?

Diğer sosyal medya platformlarının aksine, Pinterest üzerinden açılan yeni bir hesabın ilk başlarda oldukça fazla işlem yapması beklenilir. Bunlar pano oluşturmak, diğer pinleri kaydetmek, kendi pinlerini yüklemek, çeşitli hesapları takibe almak ve diğer kullanıcılar ile mesajlaşmaya başlamak gibi eylemleri içerir.

Yeni açılan hesabın ‘ısınması’ olarak tabir edilen, bir diğer deyişle aktif olarak kullanıldığının göstergesi olan süreç yaklaşık olarak üç ay kadar sürmektedir. Bu süreç boyunca hesap ne kadar aktif olursa ve ne kadar çok paylaşım yaparsa, sonraki süreçlerde platform tarafından o kadar değerli olarak görülecektir.

Takip eden süreçlerde, birinci aşamanın aksine bir miktar durulmak fayda sağlayacaktır. Aksi halde Pinterest fazla hareketli bir hesabın spam gönderi paylaşmasından şüphe duymaya başlayabilir. İkinci süreçte her gün 10 adet paylaşımdan fazlasının yapılmaması önerilmektedir. Bir seneyi doldurmuş bir Pinterest hesabı ise tekrardan paylaşımlarını sıklaştırıp, günde 30 tane paylaşıma kadar çıkabilir.

Pinterest’te paylaşım yapmanın yanısıra, pin kaydetmek ve diğer kullanıcılar ile etkileşimde bulunmakta oldukça önemlidir. Zira Pinterest algoritmesı sadece paylaşım yapıp, diğer kullanıcılar ile az etkileşimde bulunan hesapların gönderilerini ön plana kolay kolay çıkartmaz.

Whatsapp’ta ne sıklıkta gönderi paylaşılır?

Telefon mesajlaşma uygulaması olarak piyasaya sürülen Whatsapp artık bir sosyal medya platformu olarak kabul görüyor. Bunun en önemli sebebi kuşkusuz, çeşitli grupların oluşturulması ve bu gruplar üzerinden paylaşım takibinin mümkün hale gelmiş olmasıdır. Bir diğer taraftan telefon görüşmelerine iyi bir alternatif olarak tanımlanan Whatsapp uygulaması üzerinden yapılacak tanıtım gönderilerinin asla abartılmaması ve aşırıya kaçmadan her zaman çok kontrollü bir şekilde yönetilmesi tavsiye ediliyor.

Yeni başlayan gönderiler, içerik anlamında son derece kaliteli olmalı ve kesinlikle ayda bir seferden daha sık gönderilmemelidir. Çünkü aslında hiç kimse ailesiyle mesajlaştığı bir uygulama üzerinden firma tanıtım mesajları almak istemez. Ancak bu kuralı esnetecek birkaç kaide istisnayı bozabilir: İndirim fırsatları, davetiye mesajları, kaliteli ve bilgilendirici içerikler.

Paylaşımlarınızı planlamanın en kolay yolu

Özellikle birden fazla sosyal medya kanalı üzerinden hesaplar yönetiyorsanız paylaşımlarınızın sıklığını ve gönderi zamanını en verimli saatlere göre planlamanın ne kadar zor bir iş olduğunun zaten farkındasınızdır. Farklı sosyal medya platformları üzerinden gönderi yapmanız gerektiğinde, paylaşımlarınızı gelişi güzel bir biçimde yaparsanız içerik gönderilerinizden verim almanız neredeyse imkansız bir hale gelir. Her sosyal medya kanalının kendine has paylaşım aralıkları ve en verimli saatleri vardır. Eğer bütün mecralar üzerinden etkileşim alabilecek şekilde paylaşımlar yapmaya kendinizi adarsanız, bu seferde bunu başarabilmek adına çalışma masanızdan hiç kalkmamanız gerekecektir.

Bütün sosyal medya platformları üzerindeki hesaplarınızı profesyonelce yönetmek ve tüm gönderilerinizin en verimli saatlerde paylaşılmasını sağlamak için size sosyal medya içeriklerinizi önceden planlamayı öneriyoruz.

Dijital Panelim hesabınıza giriş yaptıktan sonra Türkiye’nin en çok tercih edilen sosyal medya yönetim aracını kullanarak, bütün gönderilerinizi en doğru zamanlarda ve otomatik olarak yayınlanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece bütün gönderilerinizi tek seferde planlayıp, ay boyunca her gönderinin hedef kitlenizle doğru gün ve saatlerde paylaşılmasını sağlamış olursunuz.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.