2024 Yılında Sosyal Medya İçerik Planlama

Okuma Süresi: 8 dak

Sosyal medya platformlarını etkin bir biçimde kullanmak isteyenlerin mutlaka belirli aralıklar ile sosyal medya içerik planlama çalışmaları yapması gerekmektedir. Dijital pazarlamanın önemli bir parçası olan içerik planlama, hedef kitlenin niteliklerine uygun bir biçimde hazırlanmalıdır. Bu yazımızda 2024 yılında en çok verim alabileceğiniz sosyal medya içerik planlama stratejilerini sizin için araştırdık.

İçerik planlama, bir işletmenin sosyal medya strateji başarısının en önemli etkeni olarak tanımlanır. Ancak sanılanın aksine sosyal medya planlama çalışmaları bir fotoğraf seçmekten, bir başlık yazmaktan ve yayın tarihini seçmekten çok daha fazlasını içermektedir. Stratejisi iyi kurgulanmış bir içerik planı düzenleyerek, siz de işletme hesaplarınızın gönderilerini en yüksek verimi alacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Sosyal medya içerik planlama neleri içermeli?

İçerik planlama çalışmaları yaparken, sosyal medya gönderilerini önceden planlamak büyük avantaj sağlamaktadır. Ancak önceden planlama, paylaşım stratejilerinin yalnızca küçük bir parçasıdır. Gerçekten etkili bir içerik planlama oluşturmak için detaylara takılmadan büyük resme odaklanmak gerekmektedir. İçerik planlamanın omurgasını oluşturan ana konsept, mutlaka pazarlama hedeflerinize uygun şekilde şekillendirilmelidir.

Yine de bir genelleme yapmak açısından, iyi planlanmış içeriklerin sahip olması gereken ortak özellikleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Verimliliği optimize etmek için bütün içerikler haftalık gruplar halinde düzenlenerek oluşturulmalıdır.
 • Bir işletmenin içerikleri farklı platformlar arası bir kampanyanın parçaları olarak tasarlanmalıdır.
 • Tüm kanallar üzerinden eş zamanlı olarak bir veya daha fazla pazarlama hedefine odaklanılmalıdır.
 • Verim alabilmek için kendi ürettiğimiz orijinal içerikler ile diğer paylaşımlar arasında iyi bir denge kurulmalıdır.

İçerik planlama neden bu kadar önemlidir?

Sosyal medya hesaplarınız üzerinden iki farklı bakış açısıyla paylaşım yapabilirsiniz. Ancak bu iki farklı yaklaşımın başarılı olma olasılığı arasında elbette büyük farklar vardır:

 • İlham geldiğinde spontan bir şekilde yazılan ve plansızca yayınlanan kaotik sosyal medya içerikleri paylaşmak.
 • Pazarlama ve strateji hedefleri ile uyumlu, amaca yönelik içeriklerin yayın tarihlerini bilinçle önceden planlamak.

Sosyal medya pazarlama stratejiniz neyi başarmak istediğiniz ve oraya nasıl ulaşacağınızı tanımlar. İçerik planlama ise, sizi gerçekten hedeflediğiniz noktaya götürmeye yarayacak olan bütün içeriklerin tasarım ve yayın sürecini kapsamaktadır. Bu yüzden içerik planlama süreci iyi düşünülmemiş bir dijital pazarlama stratejisinin başarılı olma şansı yok denilecek kadar azdır.

Medya planlama paylaşımlarınıza düzen getirir

Paylaşılacak içeriklerinizi önceden gruplandırarak planlamak, her sabah ne göndereceğinizi düşünmekten çok daha kolaydır. Ayrıca pazarlama kampanyalarınız ile uyumlu paylaşımlar yapabilmek için içeriklerinizin gönderi zamanını mutlaka önceden planlamanız gerekir.

Gruplandırarak planlanlama yapmak, aslında aynı içerikten daha fazla verim elde etmenize yarar. İçerik planlama uzmanları bir dijital içerik üretirken, tek bir özgün gönderiyi kullanarak ve çok fazla zaman harcamadan bu içeriği birden fazla mecrada çoğaltarak kullanmayı hedefler. Örneğin:

 1. Bir Instagram Reels paylaşımı hazırlarken video, başlık ve içerik metni oluşturursunuz.
 2. Aynı gönderiyi Twitter’da paylaşmak için sadece başlığı ve video’yu kullanabilirsiniz.
 3. Ayrıca aynı paylaşımı Twitter’da farklı şekilde iletmenin alternatif bir yoluda video görselini kullanmak olabilir.
 4. Reel videosunu YouTube, Facebook Sayfaları, TikTok veya diğer platformlar üzerinden paylaşmak için farklı boyutlarda kaydetmek de oldukça önemlidir. Bu yüzden görsel ve videolarınızı kaydetmeden önce mutlaka her platform için önerilen mevcut gönderi boyutlarına göz atın.

İçerik planlama tartışmasız olarak bütün işletmelere zaman kazandıran, sosyal medyadan verim almayı kolaylaştıran ve etkili dijital pazarlama stratejileri geliştirmeyi mümkün kılan herkesin faydalanmasını önerdiğimiz son derece gerekli bir uygulamadır.

Önceden planlama sizi son dakika hatalarından korur

Sosyal medya paylaşımları söz konusu olduğunda, ulusal ve dini bayramlar, önemli günler veya kutlamaları asla unutmamak gereklidir. Sosyal medya hesapları üzerinden düzenli paylaşım yapan işletmelerin takipçileri ile kurdukları bağı güçlendirmeye yarayan bütün gönderileri önceden planlamak son dakikada içerik oluşturmaya çalışırken yaşanan stresi ortadan kaldırırken, aynı zamanda hata riskini azaltmaya da yarar. Ayrıca sosyal medya paylaşımlarını önceden planlamak yaratıcı gönderiler oluşturabilmek için gerekli zamanı yaratır, diğer markalar ile işbirliği çalışmaları yürütmeyi kolaylaştırır ve gönderi tasarımı yaparken tükenmişlik sendromları yaşanmasını önler. Planlamanın sağladığı bütün bu avantajlar aynı zamanda çalışanların marka savunucusu olduğu, verimli ve olumlu bir işyeri kültürü yaratmak için de oldukça önemlidir.

Planlama, etkileşimi pazarlama hedeflerine bağlar

İçerik planlama süreçleri mutlaka pazarlama hedeflerinizi destekleyecek şekilde planlanmalıdır. Zira hedeflerinizden tamamen bağımsız paylaşımlar yapmak, işletmenize hiçbir katkı sağlamayacaktır. Oysa dijital pazarlama stratejileriniz ile uyumlu bir içerik planlama süreci yönetildiği taktirde, paylaşımlarınızın önce etkileşime, ardından da dönüşüme katkı sağladığına şahit olursunuz. Ayrıca plansız programsız paylaşımlar yapmaktansa, her zaman hedeflenen bir amaca hizmet eden ve eşzamanlı olarak farklı sosyal kanallarda yayına giren toplu içerik planlama stratejileri geliştirmek işletmenizi daha geniş kitlelere, çok daha etkili bir şekilde duyurmanızı kolaylaştıracaktır.

5 adımda başarılı bir içerik planı oluşturmak

İçerik planlama bir sosyal medya pazarlama uzmanının işinin en önemli parçasıdır, ancak doğru süreci bir kez yakaladığınızda gerisi çok daha kolaydır. İçerik planlama süreci 3 temel unsuru bir araya getirmelidir:

 1. Hedeflenen sosyal medya stratejisi
 2. Sosyal paylaşımların içerik takvimi
 3. Sosyal ağlara göre paylaşım sıklığı

Aşağıda belirtilen ve başarısı defalarca kanıtlnmış olan 5 adımdan faydalanarak siz de kişiselleştirilmiş içerik planınızı hemen şimdi oluşturabilirsiniz:

1. Adım: İçeriklerinizi gruplara ayırabileceğiniz konsept temalar oluşturun

İçerik oluşturabilmeniz için önce hakkında gönderi yayınlayacağınız ana kategorileri belirlemeniz gerekir. Kaç konu başlığınız olduğu ve bunların ne olduğu iş modelinize göre değişiklik gösterebilir. Hizmet ettiğiniz sektör ve hedef kitlenizin ilgi alanlarını düşünerek işletmeniz için en uygun ana temaları bulabilirsiniz. Örneğin DijitalPanelim.Com olarak, sosyal medya ekibimiz genellikle aşağıdaki alanlarda paylaşımlar yapmayı tercih etmektedir:

 • Sosyal medya pazarlama tavsiyeleri
 • Sosyal paylaşımı kolaylaştıran uygulamalar
 • En güncel sosyal medya raporları ve istatistikler
 • En verimli sosyal paylaşım zamanları
 • Başarılı dijital pazarlama yöntemleri
 • Sosyal ağların güncel paylaşım kuralları
 • Güncel gönderi görseli, metin uzunluğu ve video özellikleri
 • Verim arttıran paylaşım yöntemleri ve uygulama tavsiyeleri

Paylaşım temaları bir içerik oluştururken uyulması gerekilen bir yol haritası gibi algılanmalıdır. Bir diğer deyişle şayet bir gönderi listenizdeki ana tema kategorilerinden birine ait değilse, onu hiç paylaşmamak daha yerinde bir karar olacaktır.

2. Adım: Kampanyalarınız için beyin fırtınası yapın

Paylaşımlar yapacağınız bütün ana konuları içeren, konsept tema listenize bakarak ekip olarak aklınıza gelen bütün fikirleri yazmaya başlayın. Ardından listenizde yer alan fikirler arasından pazarlama hedefleriniz ile en ilişkili olanları belirleyin. Böylece artık hangi konular hakkında verimli paylaşımlar yapmanızın daha doğruolacağını netleştirmiş oldunuz. Eğer yeni konular bulmakta zorlanıyorsanız ve ilham almanız gerektiğini düşünüyorsanız size verebileceğimiz birkaç tavsiye daha var:

 • Rakiplerinizin gönderilerinden ilham alın: Onların ana temaları ne? Ne yayınlıyorlar? Onların paylaştığı içerikleri daha da geliştirebilir misiniz?
 • Gönderi geçmişinizi gözden geçirin: Daha önceki paylaşımlarınıza göz attığınızda en verimli ve başarılı olan gönderi kampanyaları hangileriydi? Bu kampanyaların hangi unsurları en etkili olanlardı? Önceki gönderilerinizi yeni hedefinize göre güncelleyip tekrar paylaşabilir misiniz?

Daha önce hangi gönderiler sayesinde sosyal medya üzerinden başarılı geri dönüşler aldığımızı hatırlamak için düzenli olarak analiz raporlarına erişmemiz gerekebilir. Tıklama, görüntüleme istatistikleri veya sosyal medya etkileşim oranları hakkında detaylı bilgilere erişmek için paylaşım yapılan sosyal medya platformlarından, Google Analytics‘ten ve diğer tavsiye edilen sosyal medya analiz araçlarından faydalanmak bu aşamada oldukça etkili bir çözüm olacaktır.

3. Adım: Gönderilerinizin paylaşılacağı zamanı belirleyin

Pazarlama hedeflerimiz doğrultusunda tasarladığımız bütün içeriklerin hangi saatlerde ve ne sıklıkta paylaşılacağının kararını en doğru şekilde vermemiz gerekmektedir. Gönderilerinden en yüksek verimi almayı hedefleyen işletmeler için doğru zaman diliminde paylaşım yapmak en önemli hususların başında gelmektedir. Bu yüzden gönderi zamanını şansa bırakmadan aşağıdaki üç soruya verilen cevaplara göre belirlemek, içerik planlaması yaparken doğru zamanda paylaşım yapabilmek adına en doğru yaklaşım olacaktır:

 • Neden: Bu içeriği neden yayınlıyorsunuz ve içeriğiniz hangi dijital pazarlama hedefine hizmet ediyor?
 • Ne: Hangi sosyal ağı üzerinden, hangi gönderi türünü kullanarak, hangi içeriği paylaşacaksınız?
 • Ne zaman: Seçilen bir sosyal ağın ideal gönderi sıklığı, en verimli paylaşım günü ve saat dilimleri hangileridir?

Bazı gönderilerin paylaşım zamanı önceden belli olabilir: Örneğin bayram kutlaması, ürün lansmanı vs. gibi gönderiler bu niteliktedir. Ancak içerik planlaması sadece bir gönderinin ne zaman paylaşılacağı ile kısıtlı olan bir çalışma değildir. Belirlenen bir pazarlama hedefine ulaşmak üzere yapılacak paylaşımların içeriği, yayın sırası, kullanılan medya ögelerinin yanısıra ideal paylaşım sıklığı da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Her sektörün ve iş alanının kendi sosyal medya dinamikleri olduğundan, her hafta ne sıklıkta hangi gönderileri paylaştığınızı, günde kaç gönderi yayınladığınızı ve günün çeşitli saatlerinde paylaşım yaparak alınan verimi düzenli olarak ölçümleyerek denemeler yapmak, kendi işletmesi için en iyi paylaşım ayarlarını bulmak isteyenlerin uygulayabileceği en akıllıca yöntemdir. Ayrıca sosyal platformlar sürekli olarak kendi algoritmalarını ve sıralama ölçütlerini değiştirdiğinden dolayı şu anda işe yarayan paylaşım çözümleri altı ay sonra artık geçerli olmayabilir. Bu yüzden dijital pazarlama uzmanları tarafından belirli aralıklar ile paylaşım ayarlarına mutlaka tekrardan ince ayar yapılması önerilmektedir.

4. Adım: İçerik türlerine karar verin

Başarılı bir sosyal medya planaması yapabilmek için, elbette her gün çok yaratıcı, farklı, çarpıcı ve özgün içerikler paylaşmanız gerekmez. Etkili bir içerik paylaşım planı, hem orijinal hem de daha önceden denenmiş ve başarısı kanıtlanmış içeriklerin doğru orandaki bir karışımını içermelidir. Bu noktada tekrar paylaşılacak olan hazır gönderileri doğru seçmek ve bu seçkiyi iyi derlemek gerekmektedir. Bu yüzden tekrar paylaşılacak olan içerikler mutlaka aşağıda belirtilen üç niteliğe sahip olmalıdır:

 • Hedef kitlenizin ilgisini çekecek kadar alakalı.
 • Ana temalarınızdan en az bir tanesi ile uyumlu.
 • Pazarlama hedefleriniz ile doğrudan bağlantılı.

Paylaşılan tüm içeriklerin birbiri ile uyumu ve genel bütünlüğü sağlamak her zaman asıl hedeflenen yaklaşım olmalıdır. Bu noktada pazarlama uzmanlarının belirlediği standart bir içerik karışımı %40 orijinal ve %60 tekrar paylaşılan içeriklerden oluşmalıdır. Bu oran elbette bir genellemeyi ifade etmek için belirlenmiştir. Her işletme kendi hedefleri ve tasarım kapasitesine bağlı olarak bu oranı arttırabilir veya azaltabilir.

Ayrıca bazı haftalar diğerlerinden daha fazla derlenmiş içerik paylaşmanın da bir zararı yoktur. Ancak ortalama olarak içerik planınıza bağlı kalırsanız yaptığınız ufak değişikliklerin fayda veya zararlarını da çok daha kolay ölçümleyip kısa sürede saptayabilirsiniz. Böylece deneme yanılma yönteminden faydalanarak, içerik planlamanızı sürekli olarak adapte edip paylaşımlarınızdan çok daha fazla verim almaya başlarsınız.

DijitalPanelim.Com ile daha sonra tekrar paylaşmayı planladığınız bütün içerikleri ‘İçerik Metni’ bölümüne kaydedebilir ve dilediğiniz zaman ‘Şablon Çağır’ butonunu kullanarak, paylaşılacak olan gönderiye içerik metinlerinizi kolayca ekleyerek tekrar kullanabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz belirli aralıklar ile tekrar paylaşmayı tercih ettiğiniz bütün içerikler için ‘Tekrar Sıklığı’ belirleyerek (Örneğin: 14 gün), bu gönderilerin otomatik olarak her 14 günde bir otomatik olarak yeniden paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Dijital Panelin üyelerine sunduğu bütün bu özelliklerin yanısıra, şayet evvelden paylaştığınız bazı gönderileri daha sonra yeniden paylaşmak isterseniz ‘Planlama’ sayfanıza erişip seçtiğiniz gönderilerin sağ üst köşesinde yer alan üç noktalı işareti kullanarak ‘Düzenle’ seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Eski gönderilerinizi dilediğiniz zaman tekrardan planlayarak içerik planlama takviminize yeniden dahil edebilirsiniz.

5. Adım: İçeriği önceden planlayın

Sosyal medya hesaplarınız üzerinden sık sık (genellemek gerekirse, günde bir ila üç kez) gönderi paylaşmak, sosyal akış kısmında yer alan içeriklerinizi güncel ve canlı tutabilmenizi sağlar. Bunun yanında, her gün doğru zamanda paylaşım yapabilmek de önemlidir ve her sosyal medya platformunun kendine has daha çok verim alınan ideal paylaşım saat dilimleri bulunur.

Özellikle birden fazla sosyal medya kanalı üzerinden hesaplar yönetiyorsanız paylaşımlarınızı en verimli saatlere göre planlamanın ne kadar zor bir iş olduğunun zaten farkındasınızdır. Farklı sosyal medya platformları üzerinden gönderi yapmanız gerektiğinde, paylaşımlarınızı gelişi güzel bir biçimde yaparsanız içerik gönderilerinizden verim almanız neredeyse imkansız bir hale gelir. Her sosyal medya kanalının kendine has en verimli saatleri vardır. Eğer bütün mecralar üzerinden etkileşim alabilecek şekilde paylaşımlar yapmaya kendinizi adarsanız, bu seferde bunu başarabilmek adına çalışma masanızdan hiç kalkmamanız gerekecektir.

Bu yüzden sosyal medya hesaplarınızı profesyonelce yönetmek ve bütün gönderilerinizin en verimli saatlerde paylaşılmasını sağlamak için size içeriklerinizi önceden planlamanızı öneriyoruz.

Dijital Panelim hesabınıza giriş yaptıktan sonra Türkiye’nin en çok tercih edilen sosyal medya yönetim aracını kullanarak, Facebook, Instagram, Linkedin, Twitter, Youtube, Google My Business, Whatsapp veya Pinterest hesaplarınız üzerinden yayınlanacak olan bütün sosyal medya paylaşımlarınızın en doğru zamanlarda otomatik olarak gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece bütün içeriklerinizi tek seferde planlayıp, ay boyunca her gönderiyi hedef kitlenizden en çok etkileşim alacağı gün ve saatlerde paylaşmış olursunuz.

Gönderileri önceden planlamanın faydaları

▪️ Zaman Kazanmak

Gönderileri önceden planlamak çok ciddi zaman kazandırır. Örneğin haftalık veya aylık gönderi içeriklerinizi tek seferde Dijital Panelim’e toplu olarak yükleyebilirsiniz. Planladığınız bütün gönderiler, seçtiğiniz sosyal medya kanalları üzerinden otomatik olarak paylaşılırken siz tatile çıkabilir veya daha önemli diğer işlerinize zaman ayırabilirsiniz.

▪️ İçerik Yönetimi

Hangi içeriğin ne zaman paylaşıldığını düzenli olarak takip edebilir, aldığınız verimi ölçümleyerek ileriye dönük paylaşım stratejileri geliştirebilirsiniz. Aceleye getirilmiş veya son dakikada karar verilmiş acemi gönderilerin aksine planlama, her zaman içeriğin genel kalitesini arttıran profesyonel bir yaklaşım olarak benimsenir.

▪️ Masaüstünden Paylaşım Yapmak

Özellikle dijital ajanslar ve sosyal medya hesaplarını profesyonelce yönetmeyi tercih eden kurumsal firmalar için, fotoğraf düzenlemek ve bilgisayar üzerinden paylaşımlar yapabilmek gerekli olabiliyor. Bu noktada Dijital Panelim üzerinden gönderilerinizi istediğiniz gibi düzenleyip, hiç yorulmadan planlarken, masaüstü bilgisayarınızdan çalışmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.

▪️ Birden Fazla Hesabı Yönetmek

Birçok sosyal medya kullanıcısı birden fazla hesabı yönetmektedir. Ayrıca farklı kanallar üzerinden çoklu hesap yönetimi yapan ajanslar ve firmalar da çoğunluktadır. Düzenli gönderi paylaşımı yapabilmek ve birden fazla hesap üzerinden etkileşimi yüksek tutabilmek için sosyal medya planlama ve otomasyon panelinden faydalanmak hem hesaplı hem de en verimli seçenek olarak öne çıkmaktadır.

▪️ Akış Alanını Planlamak

En başarılı sosyal medya hesaplarının genellikle oldukça dikkat çeken bir akış estetiği vardır. Planlama, yayınlarınızı görsel olarak biçimlendirmenin de bir yoludur. Böylece gönderilerinizin yayınlandıktan sonra birbirini tamamlamasını sağlayabilir, hesap sayfanıza görsellik katarak farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.