Sosyal Medya Pazarlama için En İyi Google Chrome Uzantıları

Okuma Süresi: 5 dak

Sosyal medya pazarlama uzmanlarının en çok kullandığı ve dijital pazarlama çalışmalarını oldukça kolaylaştıran en başarılı Google Chrome uzantılarını sizin için detaylı bir şekilde inceledik.

Genellikle marketing uzmanlarının kullanmayı tercih ettiği bu faydalı araçlar, sosyal medya pazarlama çalışmalarınıza daha kolay odaklanmanıza, yeni müşteriler bulmanıza ve bilinçli pazarlama kararları vermenize yardımcı olacaktır. Ancak ilk olarak Google Chrome’u diğer tarayıcılardan ayıran muhteşem özelliklerden bahsetmek istiyoruz.

Google Chrome’un farkı

İnternet tarayıcı veya web tarayıcı olarak da adlandırılan yazılımlar, günümüzde telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler üzerinden kullanılmaktadır. En popüler web tarayıcılar arasında Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox, Safari ve Microsoft Edge bulunur. İnternet tarayıcısı, internet sitelerini görüntülemek için tasarlanan bir yazılımdır. Tarayıcınız sayesinde istediğiniz web sitesine ulaşabilir, veriler yükleyebilir ya da dosyalar indirebilirsiniz.

Günümüzde hem geliştiriciler hem de kullanıcılar tarafından yaygın olarak en iyi tarayıcı olarak kabul edilen Google Chrome da diğerleri gibi ücretsiz olarak indirilip kullanılır. Chrome gerçekten çok hızlıdır, pratiktir, güvenlidir, az yer kaplar, her cihaza uyar ve tüm e-postalarınızı ve diğer verilerinizi tek bir yerde tutar. Ayrıca yazılım geliştiriciler için pek çok faydalı özellik sunduğundan genel olarak programcıların da favori tarayıcısı olarak bilinir.

Her sene yapılan anket ve araştırmalara göre piyasada en çok kullanılan Google Chrome tarayıcısı, kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran pek çok eklenti sunması ile de ön plana çıkmaktadır. Chrome Web Mağazası‘ üzerinden ihtiyacınız olan bütün eklentileri indirip, ihtiyaç duyduklarınızı Google Chrome tarayıcınız üzerinden kullanabilirsiniz. Tek tıkla zahmetsizce kurulan uzantılar tarayıcınızın performansını artıran küçük programlar olarak da tanımlanır. Şimdi gelin hep beraber dijital pazarlama alanında en çok kullanılan faydalı eklentileri daha yakından inceleyelim.

Dijital pazarlama uzantıları

Grammarly

grammarly

Yazım, dilbilgisi, noktalama işaretleri, netlik, yazma stili denetimi ve daha fazlasını sunan Grammarly uzantısının yardımı ile yazım hatalarınızı kontrol edip, gerektiğinde hızlıca düzeltebilirsiniz. Grammarly for Chrome eklentisini tarayıcınıza ekledikten sonra, bu uzanti bütün çevrimiçi metinlerinizi en iyi şekilde yazmanıza yardımcı olacak ve size gerçek zamanlı öneriler sunmaya başlayacaktır. Kullanıcıların faydalandığı kapsamlı geri bildirim sayesinde Grammarly, bir düzelticiden daha fazlasıdır. Güvenle yazmanıza, kendinizi ifade edecek en iyi kelimeleri bulmanıza ve fikirlerinizi kolaylıkla karşı tarafa iletmenize yardımcı olan faydalı bir araçtır.

Grammarly’nin ücretsiz sürümü, temiz, hatasız yazı yazmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış temel yazma önerilerini içerir. Bunlar sırasıyla dilbilgisi denetleyicisi, yazım denetleyicisi, noktalama denetleyicisi, ton dedektörü ve otomatik alıntılardan oluşur.

Grammarly Premium ise, ücretsiz olarak sunulan özelliklerin yanı sıra daha genişletilmiş bir geri bildirimi yelpazesi içerir. Bunlar netlik odaklı cümle yazımları, ton ayarları, kelime bilgisi iyileştirmeleri, akıcılık önerileri gibi ek özelliklerden oluşmaktadır.

SEOquake

seoquake

SEOquake internetteki her bir sayfa için bol miktarda SEO analizi sağlayan, kullanımı son derece kolay bir tarayıcı eklentisidir. Bu uzantının diğer bir fonksiyonu da arama motoru sonuçlarıyla entegre edilebilir olmasıdır. Bu yüzden SEOquake, etkili içerik pazarlamasının önemini bilen web sitesi sahipleri için olmazsa olmaz bir araçtır.

Temel SEO ölçümlerini yapmanızı sağlayan SEOquake sayesinde ayrıca kapsamlı bir SERP analizi, anahtar kelime zorluğu araştırması, arama sorgusu için parametre ayarı, mobil uyumluluk kontrolü, dahili veya harici bağlantılar için rapor oluşturma, anahtar kelimenin yoğunluğunu belirleme, Facebook ve Google+ için sosyal istatistik kontrolü gerçekleştirebilirsiniz.

SEOquake’in diğer benzer SEO analiz araçlarına kıyasla son derece hızlı olması, onu gerçekten farklı kılıyor. Şayet ne yaptığınızı ve ne aradığınızı biliyorsanız, belirli bir site hakkında bilmeniz gereken her şeyi birkaç saniye içinde öğrenebilirsiniz.

SEMrush Rank

semrush

SEMrush günümüzde hayli popüler olmuş son derece faydalı bir SEO aracıdır. Genellikle çevrimiçi görünürlüğü artırmak ve dijital pazarlama analizleri yapmak için kullanılır. Arama hacmi ve tıklama başına maliyet gibi metrikler de dahil olmak üzere anahtar kelime araştırması ve çevrimiçi sıralama verileri sunar.

Dijital pazarlama söz konusu olduğunda Semrush, SEO’dan PPC’ye web sitenizin ve rakip sitelerin performansını düzenli olarak takip edebileceğiniz en etkili araçlardan birisidir. SEO analizi açısından sağladığı hayati önemdeki verilerin yanı sıra, trendleri de düzenli bir şekilde takip etmesi ve yenilikçi yaklaşımıyla her zaman rakiplerine göre bir adım öne çıkmaktadır. Semrush’ı iyi şekilde kullanarak dijital pazarlama çalışmalarınızda önemli bir avantaja sahip olabilirsiniz.

Boomerang

boomerang

Boomerang e-postalarınızın akışını yönetmenize yardımcı olan popüler Google Chrome tarayıcı uzantılarından biridir. Ancak standart e-posta yazılımları ile karıştırılmamalıdır. Milyonların güvendiği Boomerang eklentisini kullanarak toplantı planlayabilir, gelen yanıtları görüntüleyebilir veya e-postalarınızı ileri bir tarihte gönderilmeleri için önceden planlayabilirsiniz.

Gmail için tek tıkla takvim planlama ve e-posta yönetimi özelliği de sunan Boomerang, sizin için önemli olan şeylere odaklanabilmeniz için size zaman kazandırır. Eklenti aynı zamanda birden çok takvimi, Zoom ve Google Meet entegrasyonunu, çift saat dilimini ve daha fazlasını desteklemektedir.

Keywords Everywhere

ke

Anahtar kelime analizi söz konusu olduğunda Keywords Anywhere size zaman kazandıracak ve istediğiniz sıralamaları daha hızlı şekilde elde etmenizi sağlayacak ücretsiz bir Google Chrome anahtar kelime uzantısıdır. Bu Google Chrome tarayıcı uzantısını, yüzlerce web sitesindeki herhangi bir anahtar kelimenin tıklama başına maliyetini ve ayrıca Google anahtar kelime arama hacmini görmek için kullanabilirsiniz. Bu sayede artık birden çok web sitelerinden veri aramak ve indirmek için zaman kaybetmek zorunda kalmayacaksınız. Anahtar kelimeleri paylaşmak veya düzenli olarak takip edebilmek için bir PDF veya Excel belgesi formatında tek tıklama ile kaydetmeniz de Keywords Anywhere eklentisi sayesinde mümkündür.

Web sitelerinin aylık arama hacmini, TBM’yi, rekabeti ve 12 aylık trend verilerini gösterir. Ayrıca trafik, bağlantı metrikleri ve geri bağlantı verileri sağlar. Çekirdek anahtar kelimenizden anahtar kelimeler bulmak ve size SERP’lerde herhangi bir sayfanın veya alanın sıralandığı anahtar kelimeleri göstermek için de kendi bünyesinde birden fazla yerleşik araca sahiptir.

Save to Pocket

Save to Pocket

Save to Pocket uzantısı ileride tekrardan erişmek isteyebileceğiniz gönderileri kolayca kaydetmenize yardımcı olur. Hatta bir sosyal medya pazarlama yöneticisiyseniz, daha sonra kullanmak istediğiniz her şeyi bu minik eklenti sayesinde dilediğiniz kadar saklayabilirsiniz.

Pocket’ın Chrome uzantısı makaleleri, videoları ve web’de bulduğunuz diğer her şeyi kaybetmeden saklamanın en kolay ve en hızlı yoludur. Topladığınız içeriğe tek bir tıklamayla tüm cihazlarınızdan erişebilirsiniz. Eklenti sayesinde kaydettikleriiz her zaman derli toplu ve dikkat dağıtıcı olmayan bir biçimde görünür. Save to Pocket sayesinde internet sizin için önemli olan hikayelerle kaliteli zaman geçirebileceğiniz, kişisel, sessiz ve güvenli bir deneyim alanına dönüşür. Ayrıca artık aradığınızı bulmak için yüzlerce kayıtlı bağlantıyı gözden geçirmeniz de gerekmeyecektir.

Facebook Pixel Helper

Facebook Pixel Helper 768x432 1

Facebook Pixel Helper eklentisi, Facebook’un pixel kodunun bir web sitesinin bütün sayfalarında eksiksiz olarak çalışıp çalışmadığını kontrol eden oldukça faydalı bir Google Chrome uzantısıdır. Eklentinin belki de en ilginç yönü Facebook’un normal kapsamı dışında da kullanıcının ne yaptığını gösteren işlevsel davranışsal verileri, etkinleştirildiği herhangi bir web sitesine gönderebilmesidir.

Facebook Piksel Yardımcısı dönüşümleri takip etmek veya Facebook piksellerini tarayarak bir uygulama hakkında gerçek zamanlı geri bildirim sağlamak için arka planda çalışmaktadır. Eklentinin kullanımına gelince, piksel ile ilgili işlemlerin toplam sayısını görüntülemek için Facebook Pixel Helper eklentisinin simgesinde küçük bir sayı görünecektir. Tıklandığında bütün uyarılar, hatalar ve başarılı işlemler de dahil olmak üzere sayfanın piksellerinin ayrıntılı bir genel görünümünü kullanıcıya sunacak şekilde çalışmaktadır.

Facebook reklam algoritması ne kadar çok veri toplarsa, ücretli reklam verdiğinizde paranızı o kadar daha verimli bir şekilde harcayabilecektir. Bu sebeple hem pazarlama operasyonlarınızı takip etmek için hem de Facebook reklamlarınızdan daha fazla verim almak için Facebook Pixel Helper uzantısını Chrome tarayıcınıza kurmanızı tavsiye ediyoruz.

URL Shortener

url shortener

Sosyal medya paylaşımlarınızda kullandığınız uzun URL’ler profesyonellikten uzak durmanıza sebep olabilir. Tarayıcınız ile birlikte kullanabileceğiniz güvenilir bir URL kısaltıcı bağlantıları daha estetik bir şekilde paylaşmanıza olanak tanır. Ayrıca sosyal medya üzerinden paylaşım yaparken bağlantılarınızı özelleştirerek markanızı daha geniş çevrelere tanıtmanıza da yardımcı olabilir.

URL Shortener uzantısını kullanırken kendi alan adınızı ekleyebilir, geçerlilik süresinin sona erme tarihlerini ayarlayabilir ve hatta bu bağlantıları kimlerin görüntüleyebileceğini kontrol etmek suretiyle tamamen kişiselleştirebilirsiniz.

Eklentinin kullanımına gelince, geçerli bir sayfanın URL adresini kısaltmak için araç çubuğundaki uzantı simgesine tıklayabilir veya kısa bir url oluşturmak için herhangi bir bağlantıya sağ tıklayabilirsiniz. Kısa bağlantılar otomatik olarak panonuza kopyalanacaktır. Dilerseniz ayrıca tüm kısa bağlantılarınız için birer QR kodu da oluşturabilirsiniz.

vidIQ

vidIq

vidIQ uzantısını kullanarak, rakipleriniz tarafından yüklenmiş ve başarılı SEO puanına sahip olan videoların analizine erişebilirsiniz. Bu sayede kendi videolarınızın SEO uyumluluğunu ve popülerliğini nasıl artıracağınız hakkında bilgi edinmiş olursunuz. Eklentiyi Google Chrome tarayıcınıza yükledikten sonra, dilerseniz kendi videolarınızın da performansını analiz edebilirsiniz.

Başarılı videolar yayınlamak için gerekli olan metriklere odaklanmanızı kolaylaştıran vidIQ uzantısı, kendi içeriğinizi optimize ederken çok daha doğru kararlar almanızı kolaylaştıracaktır. Videolarınızın performansını, abone etkileşimini ve tanıtımını önemli ölçüde iyileştirebilecek çözümler ve diğer optimizasyon yöntemlerini öğrenmeyi sağlayan vidIQ eklentisi ile vidIQ puanını, saat başına görüntüleme hızını, ortalama izlenme süresini, sosyal medya etkileşimini, etiket kullanımını, dakika başına kelime adedini, açıklama bağlantısı sayısını veya açıklama kelime sayısını ölçümleyebilirsiniz.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.