Dijital Pazarlama için Kullanıcı Deneyimi

Okuma Süresi: 4 dak

Rekabette bir adım önde olmak için işletmelerin web sitelerini maksimum verim almak üzere optimize etmeye odaklanması önemlidir. Bunu başarabilmek için özellikle kullanıcı deneyimi (UX) üzerine çalışmalar yürütmek gerekir. UX, web sitenizin düzeninden ve tasarımından, kullanıcılarınızın web sitenizle etkileşim biçimine kadar her şeyi kapsar. Bu yazımızda, dijital pazarlamada kullanıcı deneyiminin önemini ve maksimum verim almak üzere web sitenizi nasıl optimize edebileceğinizi açıklamaya çalışacağız.

Kullanıcı deneyimi nedir ?

Kullanıcı deneyimi (UX) kişilerin bir ürün, sistem ya da servisi kullanırken hissettikleri duygular ve davranışları ifade eder. Bu tanımlama web sitenizin düzeninden kullanıcılarınızın onunla etkileşime girme şekline kadar her şeyi içerir. İşletmelerin UX’e dikkatle odaklanması gereklidir çünkü dijital pazarlama çalışmalarının başarısı üzerinde kullanıcı deneyiminin etkisinin büyük olduğu saptanmış bir gerçektir. Başarılı bir UX sağlarsanız, kullanıcılarınızla etkileşim kurmanız ve onları müşteriye dönüştürmeniz çok daha kolay olacaktır. Öte yandan şayet kullanıcı deneyiminiz zayıfsa, büyük olasılıkla potansiyel müşterilerinizi zamanla kaybedersiniz.

Dijital pazarlamada UX

Kullanıcı deneyimi, tüketicilere ihtiyaçları ile ilgili bir deneyim sunan bir dijital ürünün geliştirilmesine yardımcı olmak için kullanıcının talepleri hakkında bilgi edinme süreci olarak tanımlanabilir. Her geçen gün kullanıcı deneyimi, dijital alanda faliyet gösteren firmalar için daha da hayati bir hale geliyor. Zira dijital ortamdan hizmet almaya gittikçe alışan günümüz tüketicileri, artık hem daha talepkar hem de isteklerinin anında yerine getirilmesini beklemekte.

Bir arama motoru aracılığıyla bir konuda bilgi aramak, uçak rezervasyonu yapmak, yemek siparişi vermek, internetten alışveriş yapmak, internet bankacılığını kullanmak veya arkadaşlarınızla birlikte konser bileti satın alıyor olabilirsiniz. Bu işlemlerden herhangi birisini tamamlamak için kullanıya yüksek kalitede bir deneyim sunmak gerekir. En başarılı kullanıcı deneyimini sunanlar ise, yeni müşteriler kazanacaktır. UX yeni müşteriler edinmek ve bu müşterilerin kullanımını gelire dönüştürmek isteyen bütün işletmelerin başarısında rol oynayan en kritik faktördür.

Kullanıcı deneyimi, bir dizi farklı araştırma yöntemini kullanır

Kullanıcı deneyimi incelemeleri çoğunlukla araştırmaya dayanmaktadır. Çeşitli araştırma metodolojileri kullanarak, bir ürünün daha kolay keşfedilebilir olması sağlanır. Ayrıca bu araştırmalar ürünün tüketicilere gerçek faydalar sağlayacak şekilde geliştirilmesine de yardımcı olur. Bu iki konu, bütün ticari işletmeler için katma değer yaratma aşamasında son derece gerekli hususlardır.

Bunun yanı sıra, pazarlama araştırması temel olarak belirli bir ürün veya hizmet için mevcut bir pazarın ölçümlenmesine odaklanır. Bu esnada nicel metodolojiler daha fazla kullanılmaktadır. Kullanıcı deneyimi ve dijital pazarlamanın birleşimi, bir şirketin satışlarını ve tanıtımını ciddi oranda etkileyecek faydalar sunacaktır.

Kullanıcı deneyimi sadece arayüz ile ilgili bir konu değildir

İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamanın sadece ilgi çekici kullanıcı arayüzleri tasarlamakla ilgili olduğu konusunda yaygın bir yanlış anlama vardır. Aslında arayüz tasarımı kullanıcı deneyiminin en önemli tarafı bile değildir. Kullanıcı deneyimi, özünde insanlarla teknoloji arasında var olan etkileşimin yanı sıra bu ilişkiyi belirleme ve inşa etme süreci ile ilgilidir. Bu ilişkinin temel özellikleri ise dünyadaki teknolojik gelişmelerin çoğalması ile doğrudan bağlantılıdır.

Kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi arasında bir fark var

Bir ürünün arayüzünün ne kadar faydalı, eğlenceli veya kullanıcı dostu olduğu müşterilerinizin memnuniyeti açısından çok önemlidir. Kullanıcı deneyimi ise kullanıcıların şirket tarafından sağlanan bir ürün veya hizmetle etkileşimleriyle ilgili duygu ve tutumlarıyla ilgili bir konudur.

Müşterileriniz sizden ücret karşılığı hizmet almanın yanı sıra, sizin hizmetlerinizin ne kadar başarılı olduğunu etraflarına yayan ilk kişilerdir. Keyifli bir kullanıcı deneyimi, marka misyonerleri olarak tanımladığımız müşterileriniz ile ilişkilerinizi sağlamlaştıracak ve işletmenizin adını piyasada duyurmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle etkili pazarlama faaliyetleri, tatmin edici kullanıcı deneyimleri üretir. İşletmenizin ürünlerini ve hizmetlerini satın alan kişilerle kalıcı ilişkiler oluşturmanız açısından son derece faydalıdır.

Pazarlamacılar için kullanıcı deneyimi çok önemlidir

Etkileşim ve dönüşümler dijital pazarlamanın birincil hedefleri arasında gösterilmektedir. Bu nedenle şirketinizin gelişiminin sürdürülebilir olması için müşteri memnuniyetini devamlı olarak sağlamanız gerekir. Günümüzün son derece rekabetçi ortamında ürününüzün bu rekabetten başarı ile sıyrılmasını sağlamanın en iyi yolu, kullanıcılarınız için tatmin edici bir deneyim sağlamaya odaklanmaktır. Kullanıcı deneyimi veya UX tüketicilerinizle etkileşim kurarken, işletmenizin göz önünde bulundurulması ve odaklanması gereken en önemli konudur.

Kullanıcı deneyimi, müşteri sadakati sağlar

“Sadık müşteri” ve “müşteri” kelimeleri birbiri ile karıştırılmamalıdır. Sadık müşteriyi müşteriden ayıran özellikler, hizmetlerinizden devamlı olarak faydalanması, ekibinize yakınlık hissetmesi ve markanızı koruyacak kadar aldığı hizmeti benimsemiş olmasıdır. Sizden en az bir kez hizmet almış birisi sizin müşteriniz olabilir. Ancak sadık müşterilerin oluşması biraz zaman alabilir. Müşteri sadakatı zorlama ile gelmez. Bir işletme ve tüketicileri arasında iyi niyetli görüşmeler sonucunda kademeli olarak kendiliğnden gelişen bir olgudur. Bu etkileşimler, marka ve müşterileri arasında çok sağlam bir ilişki kurar. Kullanıcı deneyimi, müşteri sadakatini sağlayan en büyük etkendir. Dijital pazarlama çalışmaları yürütürken, kullanıcı deneyimine odaklı alanlara yatırım yapan işletmelerin bu sebeple sadık müşteriler geliştirme şansı diğerlerine oranla her zaman daha yüksek olacaktır.

Kullanıcıya fark yaratan bir deneyim sunun

Mükemmel bir çevrimiçi müşteri deneyimi nasıl olmalı? Kusursuz site içi navigasyon, güvenilir bir satın alma deneyimi, net ve anlaşılır bilgiler, birinci sınıf müşteri bir hizmetleri ekibi ve mobil cihazlarla uyumluluğu bir araya getirebilen bir web sitesi için kullanıcı dostu terimi yerinde bir tanımlama olacaktır. Bir dijital girişim bütün bu özellikleri bir araya getirerek kendisini rekabette en ön sıralara hızlıca çıkartabilir. Bu nedenle işinde başarıya ulaşmak isteyen her şirket iş stratejisine mutlaka  kullanıcı deneyimini dahil etmek zorundadır.

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek

Web sitenizde veya uygulamanızda kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç önemli işlem vardır:

 • Web sitenizin mobil kullanıcılar düşünülerek tasarlandığından emin olun. Giderek daha fazla insan internete erişmek için akıllı telefonlarını ve tabletlerini kullanıyor. Bu nedenle kullanıcılara tüm cihazlarda iyi görünen ve işlevsel bir tasarım sunabilmek çok önemli.
 • İçeriğinizi her zaman güncel tutun. Kullanıcılar düzenli olarak yeni içerik eklediğinizi görürse, kullanım oranlarınız daha yüksek olacaktır.
 • Kullanıcıların aradıklarını bulmalarını kolaylaştırın.

Web sitenizin veya uygulamanızın kullanımı zorsa ve kullanıcıyı uğraştırıyorsa, kullanıcılarınız hayal kırıklığına uğrayacak ve ayrılacaktır.

Kullanıcı deneyimi hataları

Kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda işletmeler tarafından yapılan bazı hatalar aşağıda listelenmiştir:

 • Herkesin web sitesini veya uygulamasını nasıl kullanacağını bildiğini varsaymak.
 • Web sitesi veya uygulamalarını farklı cihazlarda nasıl göründüğünü hesaba katmadan tasarlamak.
 • İlk izlenimin ne kadar önemli olduğunu unutmak.

Kullanıcılar sitenizi ilk ziyaret ettiklerinde gördükleri şeyden hoşlanmazlarsa, geri gelmeleri pek olası değildir. Son olarak lansmandan önce web sitesi veya uygulamayı test etmek gerekir. Bu işlemler görmezden gerildiği taktirde, ileride müşteri deneyimi anlamında çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Kullanıcı deneyimini ölçümlemek

Kullanıcı deneyimi çaalışmalarınızın verimini ölçmek için kullanabileceğiniz birkaç ölçümlenebilen temel değer vardır. İlk olarak, hemen çıkma oranınıza bakın. Hemen çıkma yüzdesi, yalnızca bir sayfayı görüntüledikten sonra sitenizden ayrılan kullanıcı sayısını yansıtır. Bu sayı yüksekse kullanıcılar sitenizde aradıklarını bulamıyor demektir. İkinci olarak, dönüşüm oranınıza bakın. Dönüşüm oranı bir bültene kaydolmak veya satın alma yapmak gibi istenen eylemi gerçekleştiren kişilerin yüzdesidir. Bu sayı düşükse, kullanıcılar yapmalarını istediğiniz işlemleri yapmıyor demektir. Son olarak müşteri memnuniyeti puanınıza bakın. Müşteri memnuniyeti puanı kullanıcıların web sitenizden veya uygulamanızdan ne kadar memnun olduklarının bir ölçüsüdür. Bu sayı düşükse, kullanıcılar sitenizden memnun değildir.

Kullanıcı deneyimi teknikleri

Olumlu bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için birkaç ipucu:

 • Web sitenizin veya uygulamanızın kullanımının kolay olduğundan emin olun.
 • İçeriğinizi güncel tutun.
 • Kullanıcıların aradıklarını bulmalarını kolaylaştırın.
 • Kullanıcıya açmadan evvel mutlaka sitenizi test edin.

Kullanıcı deneyiminin faydaları

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek, işletmenizin hedeflerine yaklaşmasına yardımcı olacaktır:

 • Sitenize gelen trafiği artırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Müşteri memnuniyetini artırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Marka bilinirliğini ve sadakatini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç

Dijital pazarlamada kullanıcı deneyiminin önemini ve katılımı arttırmak üzere dijital araçların kullanımının nasıl optimize edileceğini sizin için derlemiş olduk. Kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını anlayarak, kaliteli içerikler sunarak, kullanımı kolay bir arayüz tasarlayarak kullanıcı deneyimini iyileştirmek artık tamamen sizin elinizde.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.