Etkili Bir E-posta Pazarlama Kampanyası Yürütmek

Okuma Süresi: 4 dak

E-posta pazarlama kampanyaları günümüzde dijital pazarlama alanında en çok tercih edilen araçlardan biridir. Marka ve işletmelerin belirli bir hedef kitleye ulaşabilmek amacı ile düzenli olarak bilgilendirme, kutlama, ürün, hizmet veya firma tanıtımları gibi içerikleri e-posta üzerinden gönderme yöntemini tercih etmesi, e-posta pazarlama veya mailing olarak adlandırılmaktadır.

E-posta pazarlama yöntemi yıllardır kullanılmakta ve pazarlama dünyasında halen etkinliğini korumaktadır. Ayrıca haber bültenleri göndermek zaten bütün işletmelerin kullanıcıları ile aralarında sağlam bir iletişim köprüsü kurabilmek için uyguladıkları bir yöntemdir.

Ancak haber bültenimizin kullanıcı veritabanımızda yer alan bütün kişilerin gelen kutusuna ulaşması, mailing çalışmamızın %100 etkili ve verimli olacağı anlamına gelmez. Şayet öyle olabilseydi ve kullanıcılarımızın tamamına yakını gönderdiğimiz mesajları açıp okusa, bağlantılara tıklamak suretiyle gönderiler ile etkileşime geçseydi, bu pazarlama açısından gerçekten çok büyük bir zafer olurdu… Maalesef günümüzde herkesin zamanı kısıtlı ve çoğu kişi e-posta mesajlarını okumaya fırsat bulamayacak kadar yoğun olduğundan e-posta pazarlama kampanyalarının başarılı olarak görülen açılma oranı 15-25% aralığında seyrediyor.

Bunun yanısıra, açılma ve okunma oranlarını arttırarak e-posta pazarlama kampanyalarından daha fazla verim almanın bir takım etkili yöntemleri de bulunuyor. Bu yöntemlerden bazıları alıcı veritabanını düzenli olarak temizleyerek güncel tutmak, kullanıcıların tercihlerini dikkate almak, bülten abonelerine sadece ilgilendikleri konuları içeren mesajları iletmek, mesaj içeriklerine özen göstermek, gönderme sıklığını iyi ayarlamak ve en önemlisi hangi müşteri segmentine hangi içeriklerin iletilmesi gerektiğini çok net bir şekilde önceden tespit edebilmiş olmayı gerekiyor.

E-posta pazarlama kampanyası oluşturmak

Etkili bir e-posta kampanyası oluşturmak, ilk başlarda çok kolaymış gibi görünen ancak tahmin edilenden daha önemli olan bazı püf noktalarını ihmal edebileceğiniz veya gözden kaçırabileceğiniz için oldukça zor bir hale gelebilir. E-posta pazarlama stratejinizi planlamak ve özellikle haber bülteni tasarlamak için faydalanabileceğiniz bazı önemli ipuçlarını sizin için derledik.

  1. Akılda kalıcı bir konu satırı kullanın. Konu satırı, açılış oranlarına en çok etki eden faktörlerin başında yer alır. Bu sebeple kısa ve çekici bir mesajla en baştan kullanıcının dikkatini çekmeye çalışın.
  2. E-posta sunumu. Kullanacağınız şablona özen gösterin ve yazım hatalarını iyice kontrol edin çünkü profesyonel işletmeler yazım hatası yapmazlar. E-posta hataları güvensizliğe neden olur ve acemilik göstergesidir. Ayrıca görsel ve metin oranlarına da dikkat etmek gerekir. Fazla görsel kullanmak veya aşırı uzun metinler e-postanın okunmadan kapanmasına sebebiyet verecektir. İçeriği önizleyebileceğiniz ve her şeyin doğru göründüğünü kontrol edebileceğiniz araçlar kullanırsanız, işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Mutlaka bültenin son halini göndermeden önce farklı cihazlar üzerinden görüntüleyebileceğiniz test gönderiler yapın.
  3. Kullandığınız görsellere özen gösterin. Söz konusu dikkat çekmek olunca, bunu görsellerin yardımıyla daha kolay başarabilirsiniz. Ancak doğru görselleri seçmenin yanısıra, kullanıcıların bütün cihaz türleri üzerinden e-posta mesajlarınızın içeriğini görüntülemekte sorun yaşamaması için resimlerin boyutunu ve biçimini uygun şekilde ayarlamayı unutmayın.
  4. Basit, doğrudan ve anlaşılır. Haber bültenini çok fazla bilgi ile doldurmaya çalışmak, içeriği yalnızca daha az okunabilir, daha az çekici ve daha hantal hale getirecektir. İçeriği basit, anlaşılır ve doğrudan bir şekilde sunmak gönderilerinizden alacağınız verimi arttıracaktır çünkü alıcılar net ve kısa mesajları okumaya her zaman daha isteklidirler.
  5. E-postayı şirketinizin başlığı ve logosu ile tanımlayın. E-posta gönderileriniz mutlaka firma logonuzu ve şirket bilgilerinizi içermelidir. Ayrıca bültenlerinizin başlık kısmına mesajın web sürümünü görüntülemek için bir bağlantı eklemeyi de unutmayın, çünkü e-postayı açarken sorun yaşayan bir kullanıcıyı ilgili sayfaya yönlendirmeniz yerinde bir çözüm olacaktır.
  6. Sosyal medya butonlarını kullanın. Sosyal medya butonları hem içerik paylaşmak hem de takipçi kazanmak açısından çok kullanışlıdır. Bilgi paylaşımını kolaylaştırırken aynı zamanda potansiyel müşterilerinizin firmanızın sosyal medya hesabını kolayca takip edebilmeleri ve faaliyetleriniz hakkında biraz daha detaylı bilgiler edinmelerini kolaylaştırmak üzere e-posta içeriklerinizde sosyal medya profil butonlarına yer verebilirsiniz.
  7. Aboneliği iptal etme bağlantısı. Bu bağlantı bir kullanıcının kendi isteği üzere abonelikten çıkabilmesi için gereklidir. Kanunen günümüzde bütün haber bültenlerinin bu seçeneği içermesi gereklidir. Ancak abonelikten çıkmayı zorlaştırmak isteyen bazı firmaların bu bağlantıyı okunmayacak kadar küçük harflerle veya ilk bakışta görülmesi neredeyse imkansız olan renklerdeki metinlerle gizlemeye çalıştığına şahit oluyoruz. Bu tarz davranışlar sizi takip eden kullanıcıları kızdıracaktır ve kesinlikle yapılmaması gerekir.

E-posta pazarlama kampanyalarının avantajları

E-posta pazarlaması kullanıcılarımıza ve hedef kitlemize daha doğrudan ve çok daha etkili bir şekilde ulaşmamızı sağlar. Bir e-posta pazarlama kampanyası gerçekleştirmenin pek çok olumlu tarafı vardır. Diğer dijital pazarlama yöntemlerine kıyaslandığında, mailing çalışmaları firmalara gerçekten benzersiz avantajlar sunabilmektedir.

Verimlilik

Kullanıcılar, faaliyetleri ile ilgilendikleri işletmelerin bültenlerine abone olurlar. Bir diğer deyişle, kendileri gönüllü olarak iletişim bilgilerini uygun gördükleri firmalar ile paylaşırlar. Bu nedenle kendilerine iletilecek olan bilgilendirme veya tanıtım mesajlarını almaya açık, proaktif bir hedef kitle olarak tanımlanırlar.

Segmentasyon

Bir veritabanı içerisinde yer alan her grubun ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş içerik göndermek, verimi çok ciddi oranda arttırabilen bir yöntemdir. Bunun mümkün olabilmesi için öncelikle abone veritabanını ilgi alanı, meslek, cinsiyet, yaş grubu, konum gibi kriterler doğrultusunda, gruplara ayırmak gerekir. Olabildiğince detaylı bir segmentasyon yapıldığı taktirde hedeflemek istenilen her kullanıcı grubuna yönelik, daha ilgi çekici gönderiler tasarlanabilir. Farklı gruplara yönelik iletiler oluşturmaya yarayan segmentasyon çalışmalarının en iyi sonuç verdiği dijital pazarlama türü, kesinlikle e-posta pazarlamasıdır.

Ölçümleme

Bir e-posta pazarlama kampanyasının verimlik sonuçlarını gösteren raporlamalar, diğer dijital pazarlama yöntemlerine göre çok daha güvenilir ve net sonuçlar sunar. Ayrıca oldukça detaylı bir geri bildirim sağlayan mailing gönderilerinin sonuçlarını pek çok açıdan incelemek de mümkündür. Bunlar genellikle açılım oranları, bağlantı tıklamaları, bounce oranı, CTR, CTOR, konum, cihaz bilgileri gibi çeşitli pazarlama metriklerini kapsar ve geri dönüşlerin en üst seviyede analiz edilmesine olanak tanır. Bu sayede bir sonraki e-bülten gönderisini daha doğru bir biçimde tasarlayıp, daha verimli bir zaman diliminde göndermek üzere çalışmalar yapılabilmektedir.

Esneklik

Her e-bültenin gövdesini farklı bir biçimde yapılandırmak mümkündür. Örneğin bir indirim duyurusu yapacaksak, bu mesajı konu ile ilgili bir e-bülten tasarımı üzerinden sunmak uygun olacaktır. İnternek üzerinde gönderi konseptine uygun bir şekilde tasarlanmış pek çok ücretli veya ücretsiz e-bülten şablonları mevcuttur. Abonelere verilmek istenen mesaja en uygun olan e-posta şablonlarını kullanarak her seferinde farklı  içerikleri, ürünleri, etkinlikleri veya hizmetleri vurgulamak mümkündür. Örneğin organize ettiğiniz bir etkinliğe davet gönderirken veya bir basın bülteni yayınlarken farklı e-bülten gövdeleri kullanarak verilecek mesajın altını çizerek, onu çok daha ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede e-posta açılma ve okunma oranlarınız oldukça artacaktır.

Ekonomik

E-posta pazarlama kampanyaları, ilk başlarda büyük bir bütçe gerektirmez. Aslında iletişim kurmak istediğiniz alıcı veritabanınızın hacmine bağlı olarak değişkenlik gösterebilen e-posta pazarlama tarifelerinden belirli bir abone miktarına erişene kadar tamamen ücretsiz olarak faydalanmak bile mümkündür. Bu doğrultuda hem ücretsiz hem de ücretli tarifeler sunan Constant Contact, SendinBlue, HubSpot, Moosend gibi popüler haber bülteni platformlarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.