WordPress Kullanmanın Faydaları

Okuma Süresi: 2 dak

WordPress günümüzde sıklıkla tercih edilen, hızlıca web sitesi tasarlamaya yarayan açık kaynak kodlu bir yazılım türüdür.  2024 senesi itibariyle 810 milyon siteyi barındıran platform zaten pazar payının %64.2’sinden fazlasına cevap verebilmektedir. WordPress’in tercih edilme sebeplerinin başında, kullanım kolaylılığı gelmektedir. Ayrıca tonlarca eklenti sunması, özelleştirilebilir olması da bu çözümü cazip kılan etkenler arasında gösterilmektedir.

WordPress oldukça çok yönlüdür, bu da onu hem işletmeler hem de bireysel kullanım için ideal kılar.

WordPress kullanmanın faydaları

WordPress, Dünya’da en çok kullanılan içerik yönetim sistemi (CMS) olmanın yanı sıra,  kullanıcılarına zengin bir bilgi kaynağı da sunmaktadır.

Özellikle bütçesi az olan girişimlerin ellerindeki en güçlü araçlardan biri hiç kuşkusuz bir web sitesidir. WordPress’in sunduğu eklenti çeşitliliği, bilgi paylaşımı ve altyapısal kolaylıkların dışında, sunulan diğer avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Bir web sitesi kurmayı ücretsiz veya düşük maliyetli bir hale getirmesi mevcut kaynakları dikkatli bir şekilde kullanmaya olanak tanır.
  • Tonlarca özelleştirilebilir temaya sahip olması, kullanımı kolaylaştırır.
  • Çevrimiçi pazarlamaya yardımcı olan eklentilere erişim çok önemlidir.
  • Arama motorlarında görünürlüğü artırmaya yardımcı olacak SEO eklentileri kullanılmalıdır. (Rank Math, MonsterInsights, Yoast SEO, vs.)
  • Açık kaynaklı bir yazılım olduğundan, WordPress topluluğundan gelen sürekli güncellemeler sitenin güvenliğini sağlar. vardır.
  • WordPress’in site optimizasyon eklentileri, site hızını ciddi oranda arttırır. (WP-Optimize, WP Rocket, A3 Lazy Load, WP Fastest Cache vs.)

WordPress paketlerini anlamak

Worpress platformu kullanıcılarına iki farklı seçenek sunar:

  • WordPress.org

WordPress.org tamamen ücretsizdir ve bütçesi kısıtlı olan işletmeler için en ideal çözümdür. Bir hosting sağlayıcısına ve bir alan adına ihtiyaç duymanız dışında pek fazla bir ücret ödemeye gerek duymadan başarılı bir web sitesi tasarlanabilir. Bu yöntemi kullanan pek çok küçük ve orta ölçekli firma bulunmaktadır. Firma sahipleri ara sıra wordpress tabanlı sitelerinin yedekleme ve güncellemelerini takip etmelidir.

Firmanın kendi sitesini barındırmasının çeşitli avantajları vardır. Bunları en başında kuruluşun web sitesi üzerinde tam kontrole sahip olması gelmektedir. Böylece firma web sitesini dilediği gibi özelleştirebilir. Ayrıca platformdan para kazanma seçeneklerine de sahip olunur. Örneğin, ürün veya hizmet satmak için bir çevrimiçi mağaza oluşturabilinir.

  • WordPress.com

WordPress.com, wordpress.org’un tam tersine site sahibini bir web barındırma sağlayıcısına kaydolma maliyetinden kurtarmaya odaklanır. WordPress.com adresinde bir hesap açarak site sahipleri 3 GB alan dahilinde ücretsiz olarak bir websitesi oluşturabilmektedir.

Bunun yanında, sitenizin işleyişini etkileyecek bazı özellikleri açmak için ücretli bir aboneliğe yükseltmek gerekli olabilmekte. WordPress.com platformunun fiyatlandırma tarifeleri 48$ ile 5000$ arasında değişkenlik göstermektedir.

WordPress.com’un en büyük avantajı, sitenin bakım işlerinin daha kolay çözülmesidir. Platform güncelleme ve yedekleme işlemlerinin sorumluluğunu tamamen üstlenmektedir. Bu çözümün en büyük dezavantajı ise site üzerinde çok fazla kontrolünüzün olamamasıdır. Örneğin, siteniz üzerinden reklam satamaz veya eklenti ya da tema yükleyemezsiniz.

Doğru temayı seçmek

WordPress kullanıcıları ücretsiz veya ücretli temalar arasından iş modellerine en uygun olan seçenekleri belirleyebilir. Tema olarak piyasada gerçekten çok fazla seçenek var. WordPress sistemi oldukça sezgiseldir ve yeni başlayanlar için bile son derece uygun bir arayüze sahiptir. Kolayca öğrenilip, kod bilgisi olmadan bile kullanılabilir.

WordPress topluluğu, yardıma ihtiyacınız olduğu taktirde size destek verecek pek çok bilgili yazılımcıdan oluşmaktadır. Ayrıca arşiv bölümleri, çok kapsamlı bir bilgi kaynağıdır. Topluluk ücretsiz temaları kullanmanızı önerebilir. Ancak bu temaları kullanmanın en büyük dezavantajı, kişiselleştirme için çok fazla seçeneğin olmamasıdır. Ücretli temalar ise bunun aksine, kullanıcıya daha fazla esneklik sağlar.

Farklı eklentilere ve temalara erişim, sitenin işlevselliğini daha da arttıracaktır. Ancak ücretsiz eklentileri kullanırken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Sitenize yüklemeden evvel bu eklentiler ile ilgili araştırma yapın ve yorumları okuyun. Güncellemelerin tutarlılığı ve sıklığı gibi faktörlere de mutlaka dikkat edin.

Ayrıca, hiçbir amaca hizmet etmeyeceklerse lütfen gereksiz eklentileri yüklemeyin. Bazı eklentiler siteye gereksiz yere yük bindirir ve sayfa açılış hızlarını düşürerek, sitenizi yavaşlatacaktır.

Sonuç

WordPress, kullanıcılarına sunacak pek çok fayda sunan harika bir çözümdür. WordPress sayesinde, web sitesi oluşturmak hem daha kolay, hem de daha ucuz bir hale gelmiştir. Yeni site kuran firmalar, ihtiyaç duydukları temalara ve eklentilere kolayca erişebilmektedir. Bunların yanı sıra açık kaynak platformu ve WordPress topluluğu, ihtiyaç duyduğunuz her an sizlere eşsiz destek sunacaktır. Bütün bu sebeplerden dolayı wordpress kullanımı her geçen gün hem Dünya’da hem de Türkiye de artmaktadır.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.