Başarılı SEO ve Backlink Bağlantısı Kurmak

Okuma Süresi: 6 dak

Başarılı SEO sonuçları elde etmek için mutlaka kaliteli web sitelerden yönlendirme almak gerekmektedir. Genellikle bir anahtar kelime veya görsel üzerinden tanımlanan backlink bağlantısı formatındaki yönlendirmeler, her web sitesinin içerik kalite puanını yükselten önemli faktörler arasında gösterilir. Bu bağlamda hem site içinde, hem de diğer siteler ile çeşitli trafik bağlantıları oluşturmak doğru olacaktır. Başarılı bağlantı kurma stratejileri geliştirmek için, bu süreci çok iyi planlamak ve yönetebilmek gereklidir. Zira doğru ve dikkatli bir şekilde yapılmayan backlink bağlantısı çalışmaları, maalesef bir web sitesine fayda sağlamak yerine zarar verecektir.

Backlink bağlantısı kurma teknikleri

SEO uyumlu bağlantı kurmak veya diğer adıyla backlink oluşturmak, bir web sitesinin diğer web sitelerinden kendi sayfalarına çeşitli yönlendirmeler oluşturma sürecini kapsamaktadır. Google arama motorunun en önemli sıralama kriterlerinden birisi, yüksek miktarda kaliteli backlink bağlantısına sahip olmaktır.

Backlink bağlantıları dijital ortamda barınan web sitenizin damarları gibidir. Çünkü arama motorlarının web sitenizin sayfalarını keşfetmesine, bu sayfaların arama sonuçlarında saha üst sıralara yerleşmesine ve hızla dizine eklenmelerine yardımcı olur. Kaliteli backlink bağlantıları, sitenize gelen trafiği artırmaya yardımcı olacaktır. Yönlendirme bağlantıları kurma stratejisi geliştirirken, okuyucularınızın ilgi alanlarını dikkate almanız gerekir. Örneğin web sitenizin kullanıcı kitlesi 25-35 yaş arası anneler ise, yönlendirme bağlantılarınız da bu hedef kitleye uygun içerikler sunabilen, başka web siteler üzerinden oluşturulmalıdır. Alakasız bir konuda içerikler yayınlayan bir web sitesinden backlink alırsanız bunun sitenize faydası değil, zararı olacaktır. Bu nedenle SEO açısından faydalı bağlantılar oluşturmanın ilk şartı, doğal olmak ve sitenize gerçekten trafik oluşturabilecek olan web sitelerden backlink bağlantıları almaya odaklanmak gerekmektedir.

Kaliteli bağlantı özellikleri

Kaliteli bağlantılar, güvenilir içerik kaynakları sunan ve belirli bir konuya hakim, hatta tercihen konu ile ilgili yorum yapmaya yetkili yazarlar tarafından oluşturulan sayfalardan gelmelidir. Genellikle ‘Edu’ uzantılı, üniversite ve diğer akademik kuruluşların web siteleri, tam olarak bu sebeplerden dolayı kaliteli bağlantı sunan örnekler arasında yer almaktadır. Tıklama sonucunda siteye bağlantı sağlayan bu backlink’lere dofollow bağlantılar denir.

Dofollow bağlantıları web sitenize veya blogunuza eklenen bir bağlantının, arama motorları üzerinden endekslenerek web sitenize geri dönüşüm sağlayan kaliteli bağlantılardır. Bu yüzden dofollow bağlantılar size bağlantı veren diğer blogları, sayfaları veya gönderileri de web sitenize tanımlayarak arama motorları üzerindeki varlığınızı güçlendirir.

Nofollow linkler ise arama motorlarına SEO puanları açısından izlemesini istemediğinizi belirttiğiniz, yani bir diğer deyişle referans olmadığınız linklere verilen isimdir.

SEO uyumlu içerik oluştururken en çok dikkat edilen konuların başında gelen backlink bağlantıları şayet çok fazla kullanılırsa, bir web sitenin SEO puanının düşmesine sebep olabilir. Çünkü Google, backlink kullanımı ile SEO puanlarını manipüle ediyor olabileceğinizi düşünebilir. Bu yüzden bağlantı oluştururken Nofollow ve Dofollow etiketlerini son derece bilinçli bir şekilde kullanmak gerekmektedir.

En başarılı bağlantı kurma stratejileri

1- Bağlantıları planlayın

SEO çalışmalarına yeni başlayan kişiler genellikle hep aynı hatayı yaparlar. Bağlantı sayısını arttırmanın tek başına yeterli olacağını zannederek, hiç bir planlama yapmadan içeriklerine backlink serpiştirmeye başlarlar. Sonrada neden SEO puanlarında bir iyileşme olmadığına şaşırırlar. Oysa backlink bağlantılarını oluşturmadan evvel, pazarlama hedeflerine yönelik bir araştırma ve güvenilir verilere dayanan bir planlama yapmak gerekir. Bir web sitesinin bütün içeriklerine bir anda bağlantılar eklerseniz, bunun bir faydası olmaz. Bu noktada önemli olan backlink çalışmalarını uzun bir vadeye yararak, kademeli bir şekilde gerçekleştirmektir. Ayrıca içeriklere gerçekten fayda sağlayan, konu ile alakalı ve tamamen organik bağlantılar eklemek gerekir. SEO puanını geliştirmek isteyen ve web sitesi trafiğini arttırmaya kararlı olan kişiler backlink planlama stratejisini uzun süreye yayarak, diğer kaliteli web site sahipleri ile karşılıklı bağlantı alışverişi kurabilen ve kendilerine fayda sağlayacak kanalları araştırmaya yatırım yapmaktan asla kaçınmayan kişilerdir.

2- Blog yazmaya başlayın

Eğer bir web sitesi yönetiyorsanız, düzenli olarak paylaşım yapmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Bu içerikleri hazırlarken, işinize ve müşterilerinizin taleplerine odaklanın. Blog yazıları etkisini zamanla gösterir bu yüzden aceleci davranmayın. İçeriklerinizin iş alanınızla alakalı, kaliteli ve iyi yapılandırılmış olduğunu düzenli olarak kontrol edin.

Eğer kaliteli içerikler oluşturabilirseniz, diğer web siteleri sizi referans göstermek isteyecektir. Bu yüzden kaliteden asla ödün vermeyin. Her zaman okuyucuya fayda sağlayacak olan içerikler oluşturmaya gayret edin ki herkes sayfanıza bağlantı vermek istesin. Ayrıca içerik oluştururken popüler konulara vöncelik verin. Örneğin herkesin aklına takılan sorulara cevap veren içerikler hazırlayabilirsiniz. Veya hedef kitlenizin sıklıkla yaşadığı bir sorunu çözen içerikler geliştirebilirsiniz. Onlara istedikleri bilgileri verdiğiniz sürece hem ilgilerini hem de güvenlerini kazanmış olursunuz.

3- Gökdelen tekniğini kullanın

Birçok dijital pazarlama uzmanı için gökdelen tekniği, kesin sonuç veren en iyi SEO bağlantı kurma stratejileri arasındadır. Bu teknik, içerik oluşturduğunuz niş kitle üzerinde kapsamlı bir çalışma yapmanızı gerektirir. İlk olarak arama motorlarında üst sırada çıkan ve çok sayıda backlink içeren bir içeriğin metin yapısını, grafik öğelerini, erişilebilirlik ve anahtar kelime yoğunluğunu inceleyip bütün kusurları ve eksiklikleri belirleyin. Ardından rakip içeriğin hatalarını düzeltip, içeriği düzenleyip onu daha iyi bir hale getirin. Son olarak kusurlu içeriğe bağlantı veren siteler ile iletişime geçip, onlara sizin daha kaliteli içerikler sunduğunuzu açıklayıp, web sitenize bağlantı vermelerini isteyebilirsiniz.

Gökdelen tekniğini kullanarak web sitenizin organik trafiğini %30’a kadar artırabilirsiniz. Sayfa içi SEO’nun önemi göz ardı edilemez. Gökdelen yaklaşımı aslen bir bağlantı kurma taktiği olarak kabul edilse de, günümüzde hala en üst sıralarda yer alabilmek için kullanılan en etkili SEO yöntemleri arasında gösteriliyor. Ancak etkili backlink bağlantıları oluşturmanın yanısıra doğru başlıkları kullanmak, anahtar kelimeleri iyi seçebilmek, etkili bir başlık etiketi ve özgün meta açıklamaları geliştirmek de yüksek SEO puanına sahip olmak açısından gerçekten büyük önem taşıyor.

4- Bozuk bağlantıları düzeltin

Kırık bir bağlantı, kırık bir kalp gibidir. Onları düzenli olarak kontrol edip, varlığını farkedince hemen düzeltmek gerekmektedir. Broken Link olarak da anılan kırık bağlantıları düzeltebilmek için öncelikle onları bulmanız gerekir. Web sitenizdeki Broken Linkleri bulmanın çok sayıda farklı yolu vardır. Birincisi, Google Web Yöneticisi Araçlarını kullanmaktır. “Tarama Hataları” sekmesi altında, web sitenizdeki kırık bağlantıların listesini bulabilirsiniz. Ancak bu araç, harici sayfalara giden broken linkleri bulmayacaktır. Diğer bir seçenek de Google Analytics hesabınızda 404 Hata sayfanız için özel bir filtre oluşturmaktır, böylece web sitenizde kaç adet hatalı link olduğunu anında bulabilirsiniz. Ama bu seçenek de bozuk dış bağlantıları izlemenize yardımcı olmaz.

Bozuk dış bağlantıları bulmak için web sitenizdeki her bir sayfayı tek tek inceleyerek ve çalıştığından emin olmak için içeriklerinizde yer alan her bağlantıyı birer birer tıklayarak öğrenebilirsiniz ama elbette bu işlem çok fazla zamanınızı alacaktır. Bu sebeple kendi siteniz üzerinden verilen dış bağlantıların çalıştığından emin olmak için Ahrefs, SEMrush gibi SEO araçlarından faydalanmanızı tavsiye ederiz.

5- Sosyal medyayı kullanın

Sosyal medya üzerinden düzenli paylaşımlar yaparak hem web sitenizin aldığı trafiği yükseltebilir hem de anahtar kelime üzerinden bağlantılar paylaşarak, içeriklerinizin SEO puanının artmasına katkı sağlayabilirsiniz. Arama motorları günümüzde sosyal medya üzerinden gelen trafiği inceleyerek, kanal üzerindeki okunma, beğeni, paylaşımları yüksek olan ve SEO uyumlu içerikleri daha fazla önemsemeye başladı.

Aslında sosyal medya üzerinden oluşturulan baclink bağlantıları, web siteniz için sağlam bir hedef kitle sağlar. Sosyal medya kullanıcıları ve takipçileriniz sizin hesabınızın haber akışında yer alan bağlantılara tıklayarak web sitenizi ziyaret edebilir. Ayrıca kişisel profil hesabı veya iş alanınızla ilgili topluluklar oluşturarak markanızın sosyal medya üzerindeki konumunu önemli ölçüde iyileştirmenize ve yakın çevrenizin güvenini kazanmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal medyayı etkili bir biçimde kullanmak için, web sitenizde yayınladığınız içerikleri düzenli olarak bütün sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşmanızı tavsiye ederiz. Elbette bu işlemleri her gün, bütün hesaplarınız üzerinden teker teker paylaşmak sizin için çok yorucu olabilir. Ama DijitalPanelim.Com platformunu kullanarak bütün gönderilerinizi bir kerede planlayıp, ay boyunca otomatik olarak paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece planladığınız bütün gönderiler, seçtiğiniz sosyal medya kanalları üzerinden otomatik olarak paylaşılırken siz tatile çıkabilir veya daha önemli diğer işlerinize zaman ayırabilirsiniz.

6- Rakiplerinizi takip edin

Rakiplerinizin dijital faaliyetlerini inceleyerek, web sitelerinin SEO değerlendirmelerini veya en iyi netice veren anahtar kelimelerin hangileri olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Bunu düzenli olarak yapmak hem gereklidir hem de işletmeniz için çok faydalı bilgiler edinmenize yarar. Kısaca ‘rekabet analizi’ olarak tanımlanan süreci, pazarlama uzmanları tarafından en geç üç ayda bir tekrarlamanız önerilmektedir.

Hedeflerinize bağlı olarak belirlemeniz gereken rakip analizi çalışmalarınızı, iki adımda gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunların birincisi kapsamlı bir analiz yapmayı gerektirken, diğeri ise işletmenize fayda sağlayacak eylemlerin detaylı bir listesinin sunulmasını kapsamaktadır. Eğer amacınız arama motorları üzerindeki sıralamanızı yükseltmek ise, sizden daha iyi bir konumdaki rakiplerinizi belirledikten sonra onların backlink bağlantılarını ve anahtar kelime seçimlerini incelemekle işe başlayabilirsiniz. Şayet amacınız web sitenize gelen trafiği artırmak ise, öncelikle rakiplerinizin hangi kanallar üzerinden trafik aldığını saptamanız gerekir. Rakip sitelerin trafik aldığı dış bağlantıların verimini ölçümledikten sonra, en çok yönlendirme sağlayan mecralar ile iletişime geçmeniz ve kendi sitenize bağlantı almak üzere onlarla görüşmeler gerçekleştirmeniz gayet yerinde bir davranış olacaktır.

7- Faydalı araçları kullanın

Web sitenizi ölçümleyebileceğiniz, hem ücretli hem de ücretsiz pek çok farklı SEO araçları bulunmaktadır. Örneğin SEMrush ile web sitenizin rakiplerini inceleyebilirsiniz. Ahrefs sizi anahtar kelimeler, dahili veya harici bağlantılar ile ilgili bilgilendirir. BuzzSumo sitenizin içeriklerinin sosyal medya etkileşimini ölçümler. Moz sektördeki herkesin kullandığı bir diğer önemli SEO aracıdır. Spyfu web sitelerini denetlemek isteyenler için bir SEO istihbarat aracıdır. KWFinder kullanımı kolay ve güçlü bir anahtar kelime aracıdır. Screaming Frog bozuk (404) linkleri bulur, sayfa başlıklarını ve meta tanımları analiz eder ve tek tıkla XML site haritaları oluşturur. Majestic SEO, geniş crawl kabiliyetine ve sağlam raporlama becerilerine sahiptir ve hem sizin hem rakibinizin link profillerini analiz etmek için kullanılır.

8- Dahili bağlantılar kurun

Aynı web sitesinde yer alan, birbirleri ile alakalı olan farklı içeriklerin, mantık çerçevesinde birbirine link vermek suretiyle bağlanmalarına veya referans gösterilmelerine dahili bağlantı kurmak denilir.

Dahili bağlantılar kurmanın pek çok faydası vardır. Örneğin sayfa otoritesini artırır, web sitesinin toplam hemen çıkma oranını azaltır ve sayfanızın alakalı içeriği ve stratejik dahili bağlantıları varsa, anahtar kelime sıralamasının yükselmesine hayli faydası olacaktır.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör, bağlantıyı gönderen sayfanın kalitesidir. Çünkü arama motorları  yüksek kaliteli olarak puanladığı ve içeriğini güvenilir bulduğu sayfalardan gelen bağlantıları, her daim şüpheli sayfalardan veya kopya içerik sunan kalitesiz sitelerden çok daha üst sıralarda konumlandırır.

Dahili bağlantıların avantajlarından bir diğeri de bireysel eylemleri teşvik eden unsurlar olarak algılanmalarıdır. Örneğin bu bağlantılar indirilebilir bir dosya veya bülten kayıt sayfası gibi dönüşüm oranı yüksek olan içerikleri kapsıyor olabilir. Bu yüzden arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilmek için, dahili bağlantılar kullanmak da her zaman iyi bir fikirdir.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.