Etkileyici Bir Açılış Sayfası Tasarımı

Okuma Süresi: 6 dak

Açılış sayfası bir web sitesinin en önemli ögesidir. Çünkü bu sayfa, bir ziyaretçinin web sitenize ulaştığında gördüğü ilk alandır. Bu nedenle açılış sayfası ve bu alanda ziyaretçiye sunulan bütün içerikleriniz ilgi çekici, pazarlama dostu ve bilgilendirici nitelikte olmalıdır. Aynı zamanda sunduğunuz içerikler mutlaka kısa, öz, hatasız, kaliteli ve anlaşılır bir şekilde yazılmalıdır.

Açılış sayfası tasarlarken ilgi çekici görseller, harekete geçirici öğeler, etkileyici başlıklar ve olabildiğince kısa içerikler kullanarak kısacık bir sürede ziyaretçilerin dikkatini çekebilmek gerekir.

Unutmayın ki, bir web siteyi ilk defa ziyaret eden kullanıcılar sabırsızdır. Eğer çok kısa bir sürede sitenin içeriği hakkında net bir bilgi edinemezlerse, aradıklarının cevabını sizde bulamadıklarını düşündükleri anda web sitenizden hızlıca çıkıp giderler. Ancak ziyaretçilerinize başarılı bir açılış sayfası sunabilirseniz, ilgi duyup siteyi gezmeye başlayacaklardır. Siteyi terketme oranlarında düşüş yakalamanın en etkili yollarından birisi açılış sayfası tasarımı ve sunulan içerik zenginliği ile ilgilidir.

Açılış sayfası içeriklerini hazırlayan metin yazarlarının çok yönlü kişilikler olması gerekmektedir. Aynı anda satış, dijital pazarlama ve psikoloji gibi çeşitli alanlarda bilgi sahibi olanlar işlerini hakkını vererek yerine getirmektedirler. Bir açılış sayfası tasarımı stratejisi kurgulamak, bilgileri işlemek, kararlar almak ve insanların ürünlerinizi satın alma alışkanlıklarını olumlu yönde etkileyebilecek çözümleri sunmak onların görevidir.

Bu nedenle bir açılış sayfası tasarlarken ilk önce kendinize aşağıdaki soruları sorun:

  1. Açılış sayfamda hangi bilgiler yer almalıdır?
  2. Bu bilgileri nasıl en kısa ve öz halde sunabilirim?
  3. Hangi CTA ve diğer harekete geçiricileri kullanmalıyım?
  4. Açılış sayfama trafik çekmenin yolları nelerdir?
  5. Giriş sayfamın dönüşüm oranını nasıl yükseltebilirim?

Yukarıdaki beş soru genel olarak her tür girişim için geçerli olabilecek, ortak noktalara değinen türde yol gösterici niteliktedir. Ancak işletme profiline, hedef kitlenize ve web sitesi hedeflerinize bağlı olarak elbette bu sorulara yenileri eklenebilir.

Amacımız, en yüksek dönüşümü sağlayacak bir açılış sayfası tasarlamanın yollarını bulmanıza yardım etmek olduğu için, bu konuları şimdi biraz daha detaylı değerlendireceğiz.

Açılış sayfasının özellikleri

Açılış sayfası tasarımı yaparken yer vereceğiniz içerikleri hazırlamadan evvel firmanızın hedeflerini ve web sitenizi ziyaret eden insanların sizden beklentilerini iyi anlamanız gerekir. Bu nedenle bir açılış sayfasını şekillendirirken mutlaka aşağıdaki soruların yanıtlarını biliyor olmanız gerekmektedir:

1. Hedef nedir? Açılış sayfanız için doğru bir hedef seçmek önemlidir. Bu hedef sayfalarınızda hangi içeriklere yer vermeniz gerektiğini belirleyecek olan ilk faktördür. Örneğin, amacınız e-posta adreslerini toplamak, ürün satmak, mesajlaşmak veya mesleki bir forum yönetmek olabilir. Web sitenizin iş alanını ve amacını, ilk 15 saniyede kullanıcılarınıza aktaracak bir açılış sayfası tasarım sunmak gerekmektedir. Bu aşamada üzerine düşünmeniz gerekenler bu açılış sayfasının içeriklerini tasarlamakla kısıtlı değildir. Açılış sayfanızı geniş kitlelere hangi yollardan tanıtacağınızı ve hedef kitlenizi de netleştirmiş olmanız gerekir.

2. Rakipler kimler? Rakipleriniz hakkında araştırma yapmak, stratejinizin bir diğer kilit unsurudur. Gerçek rakiplerinizi bulmak için ilk önce hangi diğer web siteleri ile rekabet halinde olduğunuzu, diğerlerinin nasıl başarılı olduklarını ve bu başarılarının geri dönüşünü ne şekilde aldıklarını anlamanız gerekir. Bu soruların cevabını ararken aklınıza yeni fikirler, iş geliştirme ipuçları, sayfa tasarımı örnekleri ve farklı içerik konseptleri gelecektir.

3. Ziyaretçileriniz kim? Hedef kitlenizin ana özelliklerini, tercihlerini ve davranışlarını anlamak için bu grubun kimlerden oluştuğunu iyi bilmeniz gerekir. Bir açılış sayfası tasarlarken bunu kullanıcılarınıza yönelik olarak şekillendirmelisiniz. Eğer ziyaretçi kitlenizin ana hatlarını belirleyip, ortak noktalarını saptayabilirseniz tüm bu özelliklere hitab edecek bir açılış sayfası tasarlamanız da mümkün olacaktır. Bu sayede web sitenizde ağırlamayı tercih ettiğiniz kullanıcı profiline sahip olan ziyaretçileri çok daha kolay kendi alanınıza çekebilirsiniz.

4. Ziyaretçi akışını nasıl kesintisiz olarak sağlarım? Başarılı bir pazarlama stratejisi kurgulamak için, hedef kitlenizi kapsamlı bir şekilde incelemelisiniz. Yoğunluklu olarak hangi yaş aralığındalar? Hangi illerde yaşıyorla? Cinsiyetleri ne? İnternete daha çok mobil cihazlardan mı yoksa bilgisayardan mı erişim sağlıyorlar? Hangi saat aralıklarında web sitenizi kullanmaları daha muhtemel? Tüm bu soruların cevaplarını bildiğinizde web sitenizin bakımını hangi zamanlarda yapmanızın daha doğru olacağını, hangi platformlara hangi saat diliminde reklam vermenin daha akıllıca olacağını veya web sitenizi hangi cihazlara göre optimize etmeniz gerektiğini de biliyor olacaksınız. Amacınız her daim ziyaretçilerinize kesintisiz, hızlı ve güncel bir deneyim sunmak olmalıdır.

5. Açılış sayfanız güncel trendler ile uyumlu mu? Hedef kitlenizi sadece bir kere tanımlamak günümüzde artık yeterli olmuyor. Aynı kitleyi, bazı dönemlerde tekrar tekrar analiz etmeniz gerekiyor. Çünkü insanların beklenti ve tercihleri ​​her yıl veya dönem dönem değişiklikler gösterebilmekte. Bu yüzden kullanıcılar ile sağlam bir iletişim kurduktan sonra, düzenli olarak onların ihtiyaç ve eğilimlerini takip ettiğinizden emin olmalısınız.

Etkileyici bir başlık yazmak

Açılış sayfasında ilgi çeken bir başlığa yer vermek en önemli unsurlar arasında yer alır. İnsanlar bir web sitesinin içeriklerini okumaya veya o sayfa ile etkileşime geçmeye başlamadan evvel ilk önce sayfanın içerik başlıklarına göz atma eğilimindedir. İçeriğin ana başlıkları hakkında genel bir fikir edinmek isteyen ziyaretçiler karşılarında ilgi çekici başlıklar görmezlerse, o sayfadan hiç bir bağlantıya tıklamadan ayrılırlar. İlk izlenim bu aşamada gerçekten büyük önem taşımaktadır.

İdeal açılış sayfası başlıkları ziyaretçilere doğru yerde olduklarına ve sayfa içeriğinin zaman ayırmaya değer olduğuna dair güvence verir. En başarılı açılış sayfalarına sahip olan web sitelerini incelediğinizde başlıkların konu ile alakalı, kişiselleştirilebilen ve kolay anlaşılır olduğunu farkedersiniz. Ayrıca ziyaretçinin temel sorununu çözmeye odaklandığını ve web sitesinin çözüm önerisini mutlaka ifade etmelidir.

Başlıklar bir içeriğin özetini aktaran kısa ve güçlü bir etki bırakan ögelerdir. Başlıklarınızın doğrudan ziyaretçilerinize hitap ettiğinden, sunduğunuz faydaları vurguladığından ve sunduğunuz içerikleri algılama sürecini hızlandırıp kolaylaştırdığından emin olun.

Açılış Sayfasını SEO uyumlu yapmak

Günümüzde arama motorlarında görünür olmak hayli önemli. Açılış sayfalarının optimize edilmiş olması, endekslenmeye uygun olması ve olabildiğince hızlı açılması gerekmekte. Sayfanın görünür kısmında yer alan içerikleri düzenlediğiniz gibi, arka planda kalan kısımları da maksimum verim alacak şekilde şekillendirmelisiniz. Örneğin meta etikleriniz, anahtar kelimeler veya alt içerikler dikkatli seçilmelidir. Sayfanız ile ilgili bütün özet bilgileri arama motorlarının tarama botlarına servis ederseniz, web siteniz hem çok daha hızlı bir biçimde endekslenir, hem de arama motorlarından hızlıca verim almaya başlarsınız.

Müşteri referanslarını kullanmak

İnsanlar her zaman ürünü satın almadan evvel incelemeyi tercih ederler. Hele ki web sitenizi ilk defa ziyaret ediyorlar ise, güven arayışı içindedirler. Sosyal medyadaki yorumlar veya müşteri görüşleri ürün ve hizmetler hakkında potansiyel müşterilere bilgi veren etkili araçlardır. Müşteri yorumları ve referans sayıları, yeni müşteriler üzerinde başka hiçbir şeyin yapamayacağı kadar büyük bir etki oluşturur. Çünkü sizin kendi ürününüzü veya hizmetinizi tanımlamanız sadece bir yere kadar tarafsız olabilir. Müşteriler ise ürünleri satın alır, dener ve inceler. Ayrıca bazı insanlar bu incelemeleri son derece detaylı, bilgilendirici ve ilgi çekici bir şekilde yapar. Bu tip yorumların işletmenize çok büyük katkı sağlayacağı ortadadır. Bu sebeple onları kopyalayıp açılış sayfanıza eklerseniz, muhtemelen yeni müşterilerinizin güvenini çok daha kolay kazanırsınız.

Doğru dili kullanmak

İçeriğin dili önemlidir. Pasif bir ses tonu ve uzun cümleler kullanarak açılış sayfanız için  belki dilbilgisi açısından hatasız içerikler yazabilirsiniz. Ancak ağır bir tonlama ile yazılan içerikler web sitenizin dönüşüm oranını arttıracağı yerde düşürür. Dijital dünyanın kullanıcıları hızı sever, çabuk sıkılır, aradığına hemen cevap bulmanın peşindedir. Bu sebeple içeriklerinizi basit tutun çünkü internet ortamındaki insanlar süslü cümleler veya uzun hikayelerden hoşlanmazlar. En önemli bilgiyi en az sürede algılamak isterler.

Sunulan faydayı vurgulamak

İnternet kullanıcıları aslında sizin kim olduğunuzla, ne işle meşgul olduğunuzla veya ne zamandır hangi işleri yaptığınızla hiç ilgilenmezler. Sizin verdiğiniz hizmetlerin listesi veya sattığını ürünlerin çeşidi onların umurunda bile değildir. Kullanıcılar, sadece ve sadece sizin onlara sağlayabileceğiniz fayda ile ilgilenirler. Sizin de tam olarak bu faydayı ana sayfanızda kısa ve öz bir biçimde ziyaretçilerinize aktarmanız gerekir.

Birkaç yıl önce yapılan bir araştırma kapsamında, bazı işletmelerin yalnızca kendi ürünleri hakkında konuşarak ve ürünlerinin reklamını yapmak üzere tonlarca para harcadığı kayda geçti. Ancak ürünlerin sağladığı faydayı açıklamadıkları için bu reklam harcamalının geri dönüşü beklenenin çok altında oldu. Oysa bunun çözümü çok basit… Ürünü tanıtmaktansa, sağladığı faydayı tanıtmak gerekiyor.

Bu noktada elbette diğer kullanıcıların geri bildirimlerini yayınlamak da gerekiyor. Potansiyel müşteriler başka insanların bir takım özelliklerden faydalandığını gördükçe, bundan olumlu yönde etkilenecektir. Oysa hiç kimsenin deneyimlemediği bir ürün veya hizmeti satın almak konusunda herkes çekinir. Kimse sıranın en başında olmak istemeyecektir. Başka kişilerin sunulan bir faydayı deneyimleyip, bundan memnun kaldığını görmek ise yeni müşterileri cesaretlendirir. İnsanlar aslında hangi çözümü aradıklarını zaten bildiklerinden dolayı sunulan bir ürüne değil faydaya odaklanırlar. Bu faydanın daha güvenilir olabilmesi için de, kullanıcı deneyimlerini okumak veya dinlemek isterler. Unutmayın ki; müşteriye doğru yerde olduğunu sizin göstermeniz gereklidir.

Sayı ve istatistikleri kullanmak

Anlatım dilinize rakam ve istatistikleri dahil etmek, dönüşüm oranını ve katılımı artıracaktır. Örneğin açılış sayfanızda ne kadar yoğun bir trafik aldığınızı, satışlarınızın ne kadar iyi gittiğini veya sosyal takipçilerinizin ne kadar çok olduğunu rakamlar ile sunarsanız, yeni takipçiler edineceğinizden emin olabilirsiniz. Çok kişi tarafından kullanılan, popüler bir aracı herkes daha yakından tanımak ister. Sunduğunuz faydanın ne kadar çok kişiye katkı sağladığını, rakamlarla net olarak ortaya koyduğunuzda, işletmenizin başarısı daha gerçekçi durur. Kullanıcılarınıza her zaman başka yerden kontrol edebilecekleri, açık ve spesifik bilgiler sağlamalısınız. Bütün verilerinizi apaçık sunmanıza gerek yok. Hangi istatistikleri göstereceğinizi elbette kendiniz belirlersiniz. Ancak kullanıcılarınızı yanıltıcı, gerçek olmayan bilgiler paylaşmamalısınız. Bu gibi durumlar elbet birgün ortaya çıkar, anlaşılır ve bu sefer güvenilirliğinizi tamamen kaybedersiniz.

CTA’ları doğru konumlamak

Harekete geçiriciler veya Call To Action (CTA) olarak adlandırılan ögeler biraçılış sayfasının olmazsa olmazları arasındadır. Sunduğunuz faydayı kısa ve net olarak aktardığınız hedef kitlenizden bir sonraki adımda bir ögeye tıklayıp, etkileşime geçmesini isteriz. Bu etkilşim bir CTA butonuna tıklamak olabilir veya bir iletişim formunu doldurmak. Ya da bülten aboneleri arasına katılmasını istiyor olabiliriz. Bu noktada, bizim site sahibi olarak kullanıcılarımıza yaptırtmak istediğimiz işlem her neyse, CTA ögeleri onu hedeflemelidir. Bu nedenle açılış sayfasında kullandığımız bir CTA’yı doğru şekilde konumlandırabilirsek, beklediğimiz etkileşimi kullanıcılarımızdan almayı başarabiliriz.

CTA düğmeleri kısa ve net bilgiler içermelidir. Ayrıca ister mobil ister bilgisayarda, her tür cihazda iyi gözükmeli ve ekrana sığmalıdır. CTA konumlamak basit gibi gözükür ama stratejik anlamda çok kritik bir görevi vardır. CTA üzerinde kullandığınız kelimeleri dikkatli seçmeniz gerekir. Çünkü her kelime önemlidir. Bu alanlardaki yazılar her zaman basit ama net ve anlaşılır olmalıdır.

Doğru görsel/video kullanımı

Başarılı bir açılış sayfasının, web sitesinin sunduğu faydayı çok kısa bir zamanda kullanıcıya aktarması gerektiğini daha evvel açıkladık. Ancak bunu başarmanın en kolay yollarından birinin görsel ve video kullanımı olduğunu da eklemek gerekmektedir. Günümüz internet kullanıcılarının okumaktansa izlemeyi tercih ettiğini hepimiz iyi biliyoruz. Bu sebeple onlara sunulan açılış sayfalarında dikkat çekici ve kullanıcıyı ilgilendiği sayfalara hızlıca yönlendirebilen görseller ve videolar kullanmak son derece akıllıca olacaktır.

Bazı ziyaretçiler okumaya o kadar üşenir ki, başlıkları bile okumaz. Ancak ilgisini çeken, ona bir anlam ifade eden resim gördüğünde hemen tıklar. Yapılan araştırmalara göre, video barındıran açılış sayfaları kullanıcı tarafından daha hızlı bir şekilde benimseniyor. Bir diğer deyişle siteye girdiği gibi çıkmaya karar veren kullanıcı kitlesinin, videolu açılış sayfalarına bir şans daha verme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle açılış sayfanıza görsellik katmayı ihmal etmeyin. Fotoğraflar, ikonlar, infografikler ve videolar kullanarak renk katarsanız, aldığınız etkileşim de buna oranlı olarak artacaktır. Özellikle videolar kullanmak, etkileşim ve dönüşüm oranlarını artırmak açısından çok verimli bir çözümdür. Ancak açılış sayfanız için asla uzun videolar kullanmayın. Açılış sayfasındaki videolarınızın uzunluğu bir dakikayı kesinlikle geçmemelidir.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.