Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmak

Okuma Süresi: 3 dak

Sosyal medyanın firma ve işletmelerin çalışma şeklini ciddi biçimde değiştirdiğine sık sık şahit oluyoruz. Sosyal medya platformları günümüzde şirketlerin müşterilerle iletişim kurmasını kolaylaştırırken aynı zamanda çevirimiçi bilgi paylaşımını da mümkün kılıyor. Bu iki yönlü iletişimin firmalar ve hedef kitleleri arasında güven oluşturduğu ve güçlü bir bağ kurduğu ise tartışılmaz bir gerçek olarak kabul görmekte.

Ancak sadece sosyal medyada var olmak yeterli değil. Öncelikle, sosyal medyadan verimli geri dönüş almak isteyen ve başarıyı hedefleyen işletmelerin sağlam bir sosyal medya stratejisi olmalı. Gerçekçi bir planlama ve doğru hedefler koyarak sosyal medya gönderilerini iş hedefleri ile uyumlu hale getirebilen işletmeler genellikle başarılı bir sosyal medya yönetimi uygulayarak olumlu sonuçlar elde edebiliyor.

Başarılı bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için uzmanlar tarafından test edilmiş ve her işletmenin dikkate alması gereken altı önemli ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

Amaç ve hedefleri doğru belirleyin

Bir sosyal medya stratejisi oluşturmanın ilk adımı, iş hedeflerinizi ve hedeflerinizi belirlemektir. Bir işletme olarak muhtemelen üzerinde çalıştığınız birkaç planınız vardır. Sosyal medya stratejiniz bu hedefleri desteklemeli ve onlara ulaşmaya veya amaçlarınıza daha çok yaklaşmanıza yardımcı olmalıdır.

Enventys Partners’ın Başkanı ve Kurucu Ortağı Roy Morejon’a göre, “Bir sosyal medya stratejisi, iş hedeflerinizin ve hedeflerinizin bir uzantısı olmalıdır. Kesinlikle rastgele içerikler yayınlamamalısınız. Sosyal medya gönderilerinizi iyice planlayarak yapmalı ve bunları kendi hedeflerinizle uyumlu hale getirmelisiniz.”

Marka bilinirliği

Örneğin, amacınızın marka bilinirliğini artırmak olduğunu varsayalım. Bu durumda, sosyal medya stratejiniz daha geniş bir kitleye ulaşacak şekilde planlanmalı, daha fazla etkileşim sağlayacak içerikler oluşturmaya ve doğru zamanlarda paylaşım yapmaya odaklanmalıdır.

Müşteri adayı oluşturma

Amacınız potansiyel müşteriler oluşturmaksa, stratejiniz formlar ve tekliflerle potansiyel müşterileri işletmenizin sayfasına çekmeye odaklanmalıdır. Etkileşim yöntemlerini kullanarak web sitenize veya açılış sayfanıza trafik çekmek başarılı sonuçlar verecektir.

Müşteriyi elde tutma/katılım

Amacınız müşteriyi elde tutma veya etkileşimi artırmaksa, stratejiniz daha kişiselleştirilmiş içerik ve deneyimler oluşturmayı hedeflemelidir. Örneğin sosyal medyadan müşteri desteği vermek bu amaç için çok etkili bir yöntem olarak gösterilir.

Web sitesi trafiği

Amacınız web sitesinin trafiğini artırmaksa, stratejiniz web sitenizin içeriğine bağlantılar veren sosyal medya paylaşımları yapmak veya sitenize trafik çeken reklamlar yayınlamayı içerebilir.

İş hedefleriniz ne olursa olsun, sosyal medya stratejinizi oluşturmadan önce neyi başarmaya çalıştığınızı net bir şekilde tanımlayın. Bu tanımlama hedeflerinizle uyumlu ve başarıya ulaşma olasılığı daha yüksek içerik ve kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenizi araştırın

Bir sosyal medya stratejisi oluşturmanın bir sonraki adımı, hedef kitlenizi araştırmaktır. Öncelikle kime ulaşmaya çalıştığınızı anlamadan etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturamazsınız.

Hedef kitlenizi, ihtiyaçlarını ve isteklerini ve zamanlarını çevrimiçi olarak nerede geçirdiklerini anlamaya çalışın. Bu araştırma, hangi sosyal medya platformlarını kullanacağınızı ve hedef kitlenize hitap edecek ne tür içerikler oluşturacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Prizerebel CMO’su Jerry Han, “Sosyal medya platformlarının demografisini anlamak büyük önem taşır. Facebook’ta ve LinkedIn’de aynı içerikleri yayınlamak iyi sonuç vermeyecektir. Çünkü farklı platformların, farklı amaçları vardır.”

İlginizi çekebilecek bazı örnek hedef kitle tanımlamaları aşağıda listelenmiştir:

  • Belirli bir bölgede yaşayan müşteriler
  • Belirli bir yaş grubundaki müşteriler
  • Belirli bir konuya ilgi duyan müşteriler
  • Belirli bir ürün türünü satın alan müşteriler

Hedef kitlenizi iyice anladıktan sonra, onlara hitap eden ve ilişkiler kuran içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İlgi çekici içerikler oluşturun

Hedef kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturabilmek, güçlü bir sosyal medya stratejisi için kritik öneme sahiptir. İçerik, hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza ve iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

İçerik oluştururken hedef kitlenizi ve hedeflerinizi göz önünde bulundurun. Kendinize hedef kitlenizin ne tür içeriği değerli bulacağını sorun. Örneğin, bazı içerikler takipçilerin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmayı amaçlar. Diğer içerikler eğlendirmek veya eğitmek için tasarlanabilir.

İçeriğinizin ilgi çekici olması, hedef kitlenizin bir şekilde paylaşımınızla etkileşime girmeye hevesli olması anlamına gelir. Bir soru sormak, yorum bırakmak veya içeriğinizi takipçileriyle paylaşmak başarının göstergeleri arasında yer alır.

Hedef kitleniz içeriğinizle ne kadar ilgilenirse, markanızı hatırlama ve işletme hedeflerinizi destekleyen eylemlerde bulunma olasılıkları da o kadar yüksek olur.

Arama motoru optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu (SEO) sağlam bir sosyal medya stratejisinin bir diğer kritik unsurudur. İçeriğinizi arama motorları için optimize ettiğinizde, işletmenizle ilgili konuları ararken insanların içeriğinizi bulmasını kolaylaştırırsınız.

NO-BS Marketplace yönetici ortağı Aaron Gray, “SEO yapmıyorsanız, hedef kitlenize ulaşmak için büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. SEO, web sitenize ve sosyal medya sayfalarınıza trafik çekmek için gereklidir.” demiştir.

Arama optimizasyonu yapmak, daha fazla kişinin içeriğinizi göreceği ve bu da artan trafik ve etkileşime yol açacağı anlamına gelir. İçeriklerinizi arama motorları için optimize etmenin, anahtar kelimeler kullanmak, diğer ilgili içeriklere bağlantı vermek, kaliteli backlink bağlantıları oluşturmak amacıyla sosyal medyayı kullanmak da dahil olmak üzere pek çok farklı yöntemi vardır.

İçeriğinizi tanıtın

İlgi çekici içerikler oluşturduktan sonra, paylaşımlarınızı daha geniş kitlelere duyurabilmek gerekiyor. İçeriğinizi tanıtmanın sosyal medyada paylaşmak, reklam yayınlamak ve dizinlere ve arama motorlarına göndermek dahil olmak üzere çeşitli yolları vardır.

İçeriğinizi tanıtmanın en iyi yolu ilk önce bütçenize, hedef kitlenize ve iş hedeflerinize bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Ancak, geniş bir kitleye erişebilmek ve işletme hedeflerinize bir adım daha yakınlaşmak istiyorsanız içeriklerinizi hedef odaklı bir şekilde tanıtmak çok önemlidir. Sadece içerik oluşturup insanların onu bulmasını bekleyemezsiniz. Paylaşımlarınızın başarılı sonuçlar vermesini istiyorsanız, onları duyurmak konusunda da proaktif olmanız gerekir.

Stratejinizi doğru oluşturun

Son olarak, sosyal medya stratejinizi düzenli olarak analiz etmekten, gözden geçirmekten ve gerektiğinde çeşitli değişiklikler yapmaktan çekinmeyin. Bu düzenlemeler, hedeflerinize yönelik gözlemlemenizi kolaylaştıracak, etkileşimleri ve erişimi analiz etmenizi sağlarken, yeni içerik ve strateji denemeleri yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Düzenli analiz, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemenize yardımcı olur. Böylece sosyal medya stratejinizi verimli hale getirmek için gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Sonuç

Güçlü bir sosyal medya stratejisi oluşturmak, dikkatli bir planlama ve uygulama gerektirir. Ancak hedef kitlenizi araştırmak, değerli ve ilgi çekici içerikler oluşturmak, arama motorları için optimize etmek ve içeriğinizi tanıtmak için zaman ayırırsanız başarılı sonuçlar elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.