E-posta Pazarlama ile Etkileşim Arttırmak

Okuma Süresi: 7 dak

E-posta pazarlama veya mailing günümüzde piyasadaki en etkili pazarlama kanallarından biri olarak gösterilmektedir. Doğru hazırlanmış bir veritabanı listesine doğru zamanda ulaşırsanız, e-posta pazarlama çalışmaları sayesinde çok başarılı tanıtım kampanyaları yürütebilirsiniz. Hedef kitleniz ve potansiyel müşterilerinizle anında iletişime geçebileceğiniz e-posta pazarlama diğer yöntemlere kıyasla kolay değildir, ancak profesyonelce yapıldığında sarfedilen çabaya gerçekten değen sonuçlar sağlamaktadır.

E-posta pazarlamanın en karmaşık yöntemleri arasında anılmaktadır. Araştırmalar bir abone veritabanına düzenli olarak e-posta göndermenin zaman içinde gelire dönüştüğünü tutarlı bir şekilde göstermektedir. Başarılı e-posta pazarlama kampanyaları yürütmek için öncelikle mevcut e-posta pazarlama tekniklerinden haberdar olmak gerekmektedir.

E-posta pazarlama, hedef kitlenizle bağlantı kurmanın ve şirketiniz hakkında güncel bilgiler paylaşmanın en basit yoludur. Ancak söz konusu pazarlama yönteminin amacı sadece bununla kısıtlı değildir. Ürün satmak, indirim kuponu paylaşmak veya bir kurumsal hikaye anlatarak farklı pazarlama teknikleri uygulanabilmektedir. Ayrıca e-posta gönderileri potansiyel müşteri oluşturmak ve şirketinizin hedef kitlesini müşteriyi dönüştürmek için harika bir yöntemdir.

Diğer taraftan her gün posta kutularımıza milyarlarca e-posta gönderildiğinden, öne çıkmak, okuyucularınızın dikkatini çekmek veya pazarlama hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için gerekli çabayı göstermeniz ve bir takım kurallara mutlaka uymanız gerekmektedir.

Daha fazla tıklama için ilgi çekici bir CTA kullanın

E-posta mesajlarının ilk amacı, açılış sayfanıza veya web sitenizin belirli sayfalarına trafik çekmektir. Call to Action teriminin baş harflerinden oluşan CTA’yı harekete geçirici öğe olarak tanımlayabiliriz. Bir diğer deyişle CTA, e-postayı alan kişiyi bir bağlantıya tıklamak suretiyle, etkileşime sokmayı hedefler. CTA genellikle siteye yönlendirme yapan bir buton formatında e-posta içeriklerinde yer almaktadır. Başarılı bir e-posta kampanyası içerisinde harekete geçirici öğeler barındırmalı, ilgi çekici başlıklar ve kısa içerikleriyle izleyicilerin dikkatini kısa sürede çekebilmelidir.

CTA düğmesini, e-postanın içerik tasarımına göre herhangi bir yerde konumlandırmak mümkündür. Ancak e-posta alıcısının dikkatini çektiğinden ve e-postanın konseptine uygun olduğundan emin olun. Bununla birlikte birden fazla CTA sunmak okuyucuların dikkatini dağıtabilir ve nereye tıklamaları gerektiği konusunda kafalarını karıştırabilir. Pazarlama stratejilerinden en iyi sonuçları almak için e-posta içeriğini, açılış sayfasını ve CTA düğmesini uygun şekilde optimize etmenizi öneririz.

Okuyucularınızı yanıt vermeye teşvik edin

Sanılanın aksine aslında noreply@ adreslerinden e-posta göndermek oldukça sakıncalıdır ve etkileşim oranlarını ciddi anlamda düşürebilir. Çünkü günümüzde e-posta pazarlama yöntemi artık sadece ürünlerin reklamını yapmak veya güncel bilgi paylaşımı göndermek için uygun değildir. E-posta pazarlamasına siz ve müşteriler arasında özel bir bağlantı kurma aracı olarak yaklaşmalısınız. Çoğu pazarlamacı müşterilerinin görüş ve geri bildirimlerini önemsediklerini iddia eder. Ancak güven kazanıp onları bir katılım formu doldurmaya ikna ettikten sonra, düz metin veya çok fazla bilgi içeren standart e-postalar kullanırlar. Potansiyel müşterilerin bu durumu hissettiği bilinen bir gerçektir ve bu sebeple samimiyetsiz yaklaşımların günümüzde kesinlikle iyi neticeler vermediğini baştan kabul etmek gerekir.

E-posta pazarlaması potansiyel tüketicilerle anlamlı diyaloglar kurmanıza olanak tanır. Yanıtlanmayan bir adres kullanmak yerine, tam tersine otomatik e-postalarınızın bir ilk addan gelmesini sağlarsanız (örneğin:[email protected]) hedef kitlenizle çok daha sıcak bir bağlantı kurmaya başlarsınız. Bu bakış açısını destekleyen birkaç ipucu paylaşmak faydalı olabilir:

 1. Konu satırlarını temiz tutun. En iyi metin yazarları, metinlerini kişiselleştirmek için otomasyon kullanır. Bunun, herhangi bir pazarlama kampanyasının misyonu olan okuyucunuzun dikkatini çekmenin etkili bir yolu olduğu uzun zamandır kanıtlanmıştır.
 2. Alışık olunandan farklı ve eğlenceli bir ses tonu kullanın. İnsanların e-postanızı açması, onu okuyacakları veya ilgilenecekleri anlamına gelmez. Mesajınız bir robottan değil, alıcıyı umursayan bir kişiden geliyormuş gibi görünmelidir. İnsan dokunuşunu kullanmak, izlemeniz gereken temel e-posta pazarlama kurallarının en önemli maddelerinden biridir ve dönüşüm oranının yükselmesine direkt katkıda bulunur.
 3. Hedef kitlenizin davranışsal alışkanlıklarını ölçmek ve anlamak önemlidir. Bu, hedef kitlenizin ihtiyaçları ve ilgi alanları ile rezonansa giren mesajlar oluşturmayı çok daha kolay hale getirerek onları dönüştürme, etkileşim kurma veya en azından bir başkasına iletme olasılığını artırır.

Kişiselleştirin

Okuyucularınızla benzersiz ilişkiler oluşturmak en çok etkileşim ve tıklama getiren yöntemdir. Bu nedenle e-posta içeriğinize kişisel öğeler eklemek, e-posta pazarlama stratejilerinin en başında yer alır.

Bir e-posta kampanyası düzenlerken yapılacak en önemli şey, onu müşteriler için kişiselleştirmektir. Kişiselleştirme sadece müşterilere isimleriyle hitap etmeyi kapsamaz. Kişiselleştirme denildiğinde göz önünde bulundurmanız gereken birkaç unsur vardır:

 1. Kısa ve net mesajlar iletmelisiniz: E-posta içerikleriniz iş konunuzla alakalı, kısa ve bilgilendirici olmalıdır.
 2. Zamanlama çok önemlidir: Gün içinde herhangi bir zamanda e-posta gönderemezsiniz. E-posta göndermek için en etkili zaman dilimlerini araştırdıktan sonra verim alacağınız bir seçim yapın.
 3. Abonenizin ihtiyaçlarını anlamalısınız: Her seferinde aynı şablonda e-postalar gönderemezsiniz; bu nedenle içeriğinizi zaman zaman değiştirmeyi ve geliştirmeyi ihmal etmeyin.

E-postanızın iyi göründüğünden emin olun

Günümüzde artık çoğu işletme tasarım kalitesi yüksek ve göz alıcı hazır e-posta şablonları kullanmayı tercih ediyor. Diğer taraftan hala eski tarzda klasik şablon metinleri kullanarak e-posta kampanyaları düzenleyenler de var. Ancak araştırma sonuçları net olarak e-posta şablonunun görsel kalitesinin e-posta okunma oranlarını en çok etkileyen faktörler arasında gösteriyor.

Atabileceğiniz en önemli adımlardan bir diğeri de ilgi çekici bir konu satırı oluşturmaktır. İlk algılanan alan olarak tanımlandığından, konu satırı e-posta alıcısı ile ilk bağ kurduğunuz alan olarak tanımlanır. Başarılı bir e-posta şablonu ve içeriği oluşturmak için aşağıda listelenen yöntemleri uygulamanızı tavsiye ediyoruz:

 • Kısa paragraflar yazın. Konu ile alakalı anahtar kelimeler ve başlıklar kullanın. Bilgilendirici istatistikler ve sayılara yer verin.
 • İçeriğinizdeki en kritik konuları vurgulamak için madde işaretleri ekleyin.
 • İlgili görselleri mutlaka kullanın. Ancak içeriğiniz için görsel seçerken dikkatli olun. Görseller, içerikten daha ön plana çıkmamalı. Çünkü birçok e-posta sağlayıcısı, istenmeyen e-postaları önlemek ve gizliliği korumak için ilk yüklemede görüntüleri göstermez. Bu nedenle resimler yüklenmese bile anlamlı olması için alternatif metin de buna göre seçilmelidir.
 • İçeriğinizi mobil cihazlar için de optimize edin. Günümüzde mobil cihazların kullanımı hakimdir. Çoğu okuyucu e-postalarını telefonda okur. Bu nedenle oluşturduğunuz e-posta şablonu mobil cihazlar ve dizüstü bilgisayarlar için mutlaka optimize edilmelidir.

Sosyal medya daveti gönderin

E-posta içeriği hazırlarken sosyal medya bağlantıları eklemek, insanların her yerde sizinle etkileşim kurmasına yardımcı olacaktır. Genellikle her gün e-posta göndermezsiniz, ancak bazen günde bir kereden fazla paylaşım yaptığınız mutlaka oluyordur. Bu nedenle e-posta alıcılarınızı sosyal medya kanallarınıza yönlendirmek marka bilinirliğinizi artıracaktır.

Ayrıca insanların sosyal medya kanallarınızı ziyaret etmesini ve güncel gönderilerinizi takip etmelerini sağlamak için özel davet notları kullanabilirsiniz. Böylece bağlantılar web siteniz, sosyal medya ve müşterileriniz arasında bir köprü olacaktır.

Test e-postası gönderin

Gönderdiğiniz e-postalar ne kadar çok abone tarafından açılıp okunursa, kampanyanızın başarısı da o kadar büyük olur. Bu sebeple, gönderi öncesi her şeyin doğru çalıştığından emin olmanız gereklidir ve mesajlarınızın her birinin istediğiniz gibi görünüp görünmediğini en az iki kez kontrol etmeniz önerilir. Önce e-posta şablonunuzu ekip üyelerinize veya kendinize göndererek gelen kutularında beliren önizlemesini görebilir ve bir sorun olup olmadığını önceden tespit edebilirsiniz. E-posta şablonunuzu Gmail, Hotmail, Yahoo, Outlook vb. gibi farklı e-posta hizmetlerinde görüntülemek, hatta farklı cihaz ve ekran tipleri üzerinden (mobil, ipad, bilgisayar) test etmek en iyisidir. Herhangi bir hata varsa, e-posta pazarlama içeriğini tüm bağlantılarınızı göndermeden önce bu hataları düzelme fırsatını size test e-postası sağlayacaktır. Yanlış düzenlenmiş, kötü görünen bir e-posta gönderimi gerçekleştirmek firmanızı profesyonellikten uzak, acemi ve güvenilmez gösterir. Bu sebeple hatasız gönderiler düzenlemeye gayret etmelisiniz.

Verilerinizi takip edin

Veriler, her pazarlama etkinliği türü için önemli bir rol oynamaktadır. Verilerin izlenmemesi veya alınan sonuçların analiz edilmemesi başarısızlığına yol açar. Kaç e-posta adresinin teslim edilemediğini, kaç tanesinin hiç açılmadığını, insanların e-postanızı ne zaman açtığını ve kaçının yanıt verdiğini görmek için e-posta pazarlama istatistiklerinizi sürekli takip etmeniz gerekir.

Örneğin Google Analytics güçlü özellikleri içinde barındıran bir veri analiz platformudur ve web sitesi trafiğini ölçmek için kullanılır. E-posta geri dönüşlerini ölçümlemek için, Google Analytics’ten faydalanabilirsiniz. Mesela e-posta kampanyanızın trafiği sitenize ne oranda yönlendirdiğini görmenizi sağlayacak kampanya izleme etiketlerini kullanmak mümkündür. Böylece sitenize gelen trafiğin ne kadarının mailing dolayısı ile geldiğini anlamış olursunuz.

Aşağıda bir mailing kampanyasının sonuçlarına dair takip edebileceğiniz bazı önemli veri tanımlamalarını sizin için listeledik:

 1. Açılma oranı: E-postanızı kaç kişinin açtığını ve içerikle etkileşime geçtiğini gösterir.
 2. Tıklama oranı: Bağlantı ve CTA’lara kaç kişinin tıkladığını gösterir ve e-posta içeriğinin aldığı etkileşimin ne oranda fayda sağladığını açıklar.
 3. Abonelikten çıkma oranı: Abonelikten çıkma istatistikleri, hedef kitlenizin mesajınızla nasıl rezonansa girdiğini gösterir.
 4. Abone listesi: Bültenlere kayıt olan veya posta listenize yeni katılan abonelerin miktarını gösterir.
 5. Zamanlama: İnsanların e-postanızı ne zaman açtığını gösterir. Böylece kendi hedef kitlenizin en verimli saat dilimlerini öğrenmiş olursunuz.

Abonelik iptal edilebilmeli

Herkesi memnun etmek mümkün değildir… Daha önceleri insanlar daha çok kanallara üye olma eğilimindeydi. Ancak günümüzde internet kullanıcılarının genel olarak topluluklara katılma hevesi azaldı ve ilgisizleşme artış gösterdi. İlgi duymayan kullanıcıları serbest bırakmak, size verebileceğimiz en iyi e-posta pazarlama tavsiyelerinden birisidir. Çünkü listenizde aktif olmayan kişilerin olması size değer kazandırmaz. Oysa yeni ve aktif aboneler katıldıkça, veritabanınızın dönüşüm oranı hayli yükselecektir.

İlgisiz içerikler göndermeyin

Her gün her birimize gönderilen manasız içerikler yüzünden hem cihazlarımız hem de beyinlerimiz gereksiz bilgilerle dolup taşıyor. Günümüzde hepimiz spam içerikler ile mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bu nedenle hikayeyi, başlıkları, içeriği ve görselleri seçerken dikkatli olun. Yalnızca abone listenizin ilgileneceği, yararlı içerikler göndermelisiniz. E-posta içeriğiniz kullanıcılarınız tarafından değerli bulunmalıdır. Aksi halde abonelerinizi yavaş yavaş kaybeymeye başlarsınız. Önce abonelikten çıkarlar, sonra da web sitenizi asla tekrar ziyaret etmezler. Gönderileriniz abonenizin hayatına değer katmalıdır. Değer sunmak, kullanıcıları çekmek için her zaman en iyi pazarlama ve e-posta pazarlama tavsiyeleri arasında yer almıştır.

Abone listesi satın almayın

İnternette satılan hazır abone listelerinden uzak durmalısınız. Az abonesi olan firmalar için başta cazipmiş gibi gözüken bu listeler, firmaya ciddi zararlar vermektedir. Çünkü bu listelere e-posta gönderileri düzenlemek, firmanın internet üzerindeki spam puanına etki edecektir. Bu sebeple, artık firmanın e-posta adreslerinden giden bütün mesajlar spam olarak algılanmaya başlar. Uzun vadede e-posta alışverişlerinde önemli bir performans düşüşü, yüksek miktarda abonelikten çıkma eylemi, e-postalarınızın spam olarak işaretlenmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalırsınız.

Ayrıca satın alınan bir listenin kullanıcı kitlesini bilemezsiniz. Büyük ihtimalle ilgi alanları sizin sunduğunuz hizmetle hiç alakalı değildir. Bu nedenle daha uzun sürse de, en iyi strateji baştan gerçek ve sağlam bir abone listesi oluşturmaktır. Bu sayede markanıza sadık organik abonelere gönderi yaparak, kısa sürede yüksek bir dönüşüm oranına sahip olursunuz.

Zamanlama

Gönderilerinizin alıcılara ulaşma anı ile açılma zamanı birbirine yakın olduğunda, e-posta kampanyalarının verimi daha yüksek olur. Bu sebeple e-posta kampanyalarınızdan en yüksek verimi alacağınız gönderi zamanını mutlaka saptamanız gerekir. Ancak pazarlama dünyasında en çok tartışılan konulardan birisi olan en iyi zamanlama sorusunun tek bir cevabı yoktur. Çünkü en yüksek verim alınan zaman dilimi aslında her iş modeline veya gönderi türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kendi verimli zaman diliminizi bulabilmek için, çeşitli testler yapmanız gerekir.

Örneğin e-postalarınız için haftanın bir gününü seçin ve test etmeye başlayın. Birkaç e-postadan sonra, hedef kitlenizin e-postaları ne zaman açtığını veya hangi gün daha aktif olduklarını saptayabilecek hale geleceksiniz. Bir adım sonrasında e-postalarınızı bu verilere göre planlayıp, mesajların açılma, tıklanma oranlarını ve satışların artmasını sağlayabilirsiniz.

Önizleme metni

Sanki önemsiz bir detay gibi görünse de, önizleme metni e-posta mesajlarının açılım oranlarını ciddi şekilde etkileyen bir alandır. Önizleme metni, bazı e-posta istemcilerinde konu satırından hemen sonra görünür. Genellikle bu alan e-postanın bir kopyası gibidir. Şayet boş bırakılırsa, hedef kitleniz e-postanızın içeriğini algılamadan silebilirler. Dolayısıyla firmanız açısından bu durum, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak açısından kaçırılmış bir fırsat olarak tanımlanır. Önizleme metni size, e-postanın içeriğini tam olarak görüntülemeden evvel okuyucunuzla etkileşim kurma şansını sunar. Önizleme metni, bu sebeple insanların e-postayı açma şansını yükselten çok faydalı bir özelliktir. Özgün, dikkat çekici ve stratejik olmalıdır.

Örneğin: ‘Bu özel teklif için son çağrı – Ürünlerimizde %40 indirim için 24 saatten az kaldı!’ şeklindeki bir konu satırı aciliyeti belirtir. Okuyucuya ‘sınırlı zamanınız var’ mesajı verir. Önizleme metni ise teklif hakkında daha fazla ayrıntı içerebilir. İkisi birlikte kurgulandığında, okuyucunun dikkatini çekecek unsurları mutlaka içermelidir.

Sonuç

E-posta gönderimleri ve mailing stratejileri yıllardır var olan pazarlama yöntemleri olarak anılmakta. Ancak bu yöntemler sürekli olarak günümüze adapte oluyor, değişiyor ve daha etkili bir hale geliyor. Tüm değişkenlere rağmen, değişmeyen tek şey pazarlamacının mailing yöntemini tercih etmesinin altında yatan sebep: hedef kitlesine ulaşabilmek. Başarılı kampanyalardüzenlemek için sizinle yukarıda paylaştığımız tavsiyeleri mutlaka uygulayın. Ayrıca başarılı e-posta pazarlaması söz konusu olduğunda veri analizinden faydalanmak da çok büyük önem taşıyor. Her gönderiden sonra mutlaka kampanyadan aldığınız verimi inceleyin ve gerektiğinde sonraki e-posta gönderilerinize ince ayar yaptığınızdan emin olun. Bu yöntemle her seferinde e-posta kampanyalarından aldığınız verimin artmasını sağlayabilirsiniz.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.