Pazarlama İçin A/B Testi ve Dönüşümler

Okuma Süresi: 5 dak

A/B testi web sitesi veya pazarlama kampanyasının performans ve dönüşümlerini optimize etmek için kullanılan en etkin yöntemlerin başında gelir. Hangisinin daha iyi performans gösterdiğini anlamak için farklı sürümleri test etmenize olanak tanır. Bu yazımızda bir A/B testi kampanyasını nasıl oluşturabileceğinizi ve yapılan bir A/B testinin sonuçlarını kullanarak dönüşümlerinizi nasıl optimize edebileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

A/B testi nedir ve nasıl çalışır?

A/B testi hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görebilmemiz için bir web sitesinin veya pazarlama kampanyasının iki farklı sürümünü karşılaştırır. A/B testi ayrık test (split testing) adıyla da bilinir. Bir A/B testi kurmak için web sitenizin veya pazarlama kampanyanızın iki versiyonuna ihtiyacınız olacak. Versiyon A kontrol adıyla anılır ve versiyon B bunun varyasyonudur.

Ardından hangi metriği ölçmek istediğinizi belirlemeniz gerekecektir. Bu metrik örneğin dönüşüm oranı, tıklama oranı veya işletmeniz için önemli olan diğer herhangi bir ölçüm ögesi olabilir. Bir metriğe karar verdikten sonra test trafiğinizin yarısını kontrole (sürüm A) ve diğer yarısını varyasyona (sürüm B) gönderecek şekilde ayarlamanız gerekir.

Ardından yeterli miktarda veri toplanması için bir süre beklemeniz gerekecek ve ardından sonuçları analiz edebileceksiniz. Daha iyi performans gösteren sürüm bu testi başarı ile tamamlamış demektir. Sonrasında bu verimli sürümü yayına alıp, web sitenize veya pazarlama kampanyanıza uygulayabilirsiniz.

Pazarlamada A/B testi dönüşüm oranını optimize etmek isteyen bütün işletmeler için çok büyük önem taşır. Web sitenizin veya pazarlama kampanyanızın farklı sürümlerini test ederek işletmeniz için en verimli sürümü kolayca bulabilirsiniz. Şu anda bulunduğunuz aşamada A/B testi yapmıyorsanız, en kısa sürede başlamanızı öneririz.

A/B testinin faydaları

A/B testi web sitenizde veya pazarlama kampanyanızdaki herhangi bir ögeyi test etmek için kullanılabilmektedir. Örneğin bir e-posta kampanyası veya bir açılış sayfasının tasarımına karar verirken A/B testleri uygulayarak dönüşüm oranınızı etkileyebilecek küçük değişiklikleri saptayabilirsiniz.

Ayrıca pazarlama alanında A/B testleri uygulamak müşterileriniz hakkında daha detaylı bilgiler edinmenizi sağlayabilir. Örneğin pazarlama kampanyanızın farklı sürümlerini test ederek müşterilerinizin işletmenizle nasıl etkileşime girdiğini kolaylıkla görebilirsiniz. Bu bilgiler, müşteri deneyiminizi geliştirmek ve dönüşüm oranlarını artırmak için kullanılabilir.

A/B testi nasıl kurulur?

A/B testi kullanıcılara rastgele iki (veya daha fazla) web sayfası varyantının gösterildiği ve belirli bir dönüşüm hedefi için hangi sürümün daha iyi performans gösterdiğini belirlemek için istatistiksel analizin kullanıldığı bir deneme testidir.

A/B testi oluşturmanın birçok farklı yolu vardır. İşe başlarken web sayfasının iki sürümü arasında en az bir değişkenin olması gerekmektedir. Bu değişken, bir buton renginden bir öğenin sayfadaki konumuna kadar herhangi bir şey olabilir.

Test etmek istediğiniz değişkene karar verdikten sonra iki web sayfası sürümü oluşturmanız gerekir. Bu sürümler test ettiğiniz değişken haricinde tamamen aynı olmalıdır.

Web sayfasının iki versiyonu oluşturulduktan sonra, testin başarısını nasıl ölçeceğinize karar vermeniz gerekir. Bu genellikle basit bir hedef belirleyerek yapılabilir.

Bir sonraki adım testin ne kadar süreceği konusunda bir planlama yapmaktır. A/B testleri genellikle bir gün veya bir hafta gibi kısa bir süre için veya bir ay gibi daha uzun bir süre için planlanabilir.

Test tamamlandıktan sonra hangi web sayfası sürümünün daha iyi performans gösterdiğini görmek için sonuçları analiz etmeniz gerekecektir.

Web sayfasının bir sürümünün diğerinden daha iyi performans gösterdiğini tespit ederseniz, o sürümü sayfanın kalıcı sürümü yapabilirsiniz.

A/B testlerinden verim almak

A/B testlerinizi oluştururken başarı şansınızı artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

– Bir seferde sadece tek bir değişkeni test edin. Böylece her değişikliğin etkisini net şekilde görüp, test sonuçlarını daha kolay yorumlarsınız.

– Test edecek olan kitlenin yeterince büyük olduğundan emin olun. A/B testleri ile güvenilir sonuçlar elde etmek için genellikle çok sayıda ziyaretçi gereklidir.

– Testi yeterince uzun bir süre çalıştırın. Böylece doğru sonuçlar aldığınızdan emin olursunuz.

– Hedeflerinizin ölçülebilir olduğundan emin olun. Bir testin başarılı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ne tür bir A/B testi yapmalısınız?

Pazarlama alanında A/B testi farklı yöntem ve biçimlerde uygulanabilir. Kendi iş modelinizi için en uygun olanı kendiniz belirleyip seçmelisiniz. Tipik bir A/B testi kullanıcılara aynı URL’den erişilebilen bir sitenin iki farklı sürümünü sunar. Böylece aynı öğenin iki veya daha fazla sürümünün aldığı verimi bu şekilde karşılaştırabilirsiniz.

Testler bölünebilir veya yeniden yönlendirilebilir. Split testi, web sitenizin ziyaretçilerini davranışlarına göre bir veya daha fazla farklı URL’ye yönlendirir. Sunucunuzda yeni sayfalar barındırıyorsanız, bu sizin için kullanması daha mantıklı bir yöntem olabilir.

MVT, çok değişkenli test anlamına gelir. Çok değişkenli testler tek bir web sayfasında aynı anda yapılan çeşitli değişikliklerin etkisini değerlendirir. Örneğin, başlığınızın rengini, içeriğinizde kullanılan yazı tipini, sunumunuzun düzenini ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.

Teknolojik açıdan şunları yapmak mümkündür:

-Web siteleri A/B testine tabi tutulmalıdır. Web’de A/B testi bir web sayfasının iki farklı sürümünü karşılaştırmanıza olanak tanır. Ardından sonuçları raporlanmadan evvel tıklama, satış, abonelik gibi hedeflerin test öncesi ve test sonrası performans metrikleri incelenir.

iPhone veya Android için yerel mobil uygulamalar geliştirirken A/B testi mutlaka kullanılmalıdır. Uygulamalar söz konusu olduğunda A/B testi hem daha gerekli hem de daha karmaşıktır. Bunun nedeni bir uygulama indirilip akıllı telefona yüklendikten sonra aynı programın iki ayrı sürümünün sunulmasının mümkün olmamasıdır. Uygulamanızı anında güncellemenize olanak tanıyan geçici çözümler vardır. Tasarımınızda hızlı bir şekilde değişiklik yapabilir ve sonuçları hemen değerlendirebilirsiniz.

API’ler de sunucu tarafında A/B testi yapmak için kullanılabilir. API bir bilgisayarın veri alışverişi yapmak için bir uygulama ile iletişim kurmasını sağlayan bir programlama arabirimidir. API’ler depolanan verilerden standart bir şekilde kampanyalar veya varyantlar oluşturmanıza olanak tanır.

En iyi 5 A/B test yazılımı

A/B testleri yapmak ve veriye dayalı kararlar verebilmek için sizin için en uygun olan A/B test platformunu seçmeniz gerekir.

Ancak piyasada pek çok farklı platform vardır. Bu sebeple kendiniz için en uygun olanını bulmak ve seçmek için ciddi bir araştırma yapmanız gerekebilir. En iyi test platformları arasında gösterilen AB Tasty, VWO, Google Optimize, Maxymiser ve Adobe Target isimli test araçlarını sizin için inceledik.

AB Tasty

Adından da anlaşılacağı gibi AB Tasty çoğunlukla A/B testine odaklanmıştır. Dönüşüm optimizasyon araçlarının en uygun maliyetli ve en kolay anlaşılır olanları arasında gösterilir. Isı haritaları, sayfa akışı analitiği ve kişiselleştirme gibi ek özellikler sunması kullanıcıya benzer uygulamaların sunmadığı pek çok fayda sağlamaktadır.

Test araçları, standart A/B, bölünmüş ve çok değişkenli test seçeneklerini içerir ve benzersiz test işlevi, birçok sayfadaki değişiklikleri aynı anda test etmeyi denemenize olanak tanır. Sürükle ve bırak tarzındaki düzenleyiciler AB Tasty’nin kullanımını çok keyifli hale getirir ve bu da dakikalar içinde güzel testler oluşturmanıza olanak tanır.

Platformun sunduğu araçlar A/B testi, bölünmüş testler veya çok değişkenli testler ile de sınırlı değildir. Platform web sitenizi, içeriğinizi veya mesajlarınızı belirli hedef gruplarına göre uyarlamanıza izin veren özelleştirme araçları sunar.

VWO

VWO işletmelere fazla maliyet yüklemeden, uygun fiyata kapsamlı bir paketi sunmaya çalışır. Çok değişkenli A/B testleri ve bölünmüş URL testleri için farklı test araçları sunan platform herhangi bir kod yazmak zorunda kalmadan kullanılabilmektedir. Kullanıcılarının kolayca değişkenler oluşturabilmesi için görsel bir düzenleyici, güçlü hedefleme ve segmentasyon özellikleri mevcuttur. Belki de en dikkat çeken özellikler arasında VWO’nun davranışsal segmentasyon özelliği gösterilmektedir. Zira bu özellik, daha pahalı diğer teknolojilerin bile yapamadığı bir biçimde kullanıcıları hedefleme olanağı tanır.

Testlerin verimliliğini ciddi oranda artıran ve birçok A/B test yazılımında tipik olan yavaş yükleme sürelerinden kaçınmanıza yardımcı olan asenkron kodlamanın kullanılması, VWO’nun sunduğu bir diğer avantajlı özelliktir.

Google Optimize

Google Analytics ve Google Optimize piyasada var olan en güçlü veri toplama ve A/B test sistemlerini sunmaktadır. Google Analytics ile neredeyse ihtiyacınız olan her şeye ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz ve Google Optimize sayesinde optimizasyon araçlarını kullanma şansına sahip olursunuz. Genellikle kurumsal firmalar, Optimize 360’ı içeren Google Analytics 360 paketini kullanmayı tercih ederler. Ancak bu ürünlerin ücretsiz sürümlerinin bile işletmeler için ne kadar faydalı olduğu iyi bilinen bir gerçektir. Ayrıca işlevsellik açısından, Google’ın hizmetlerinin sunduğundan daha zengin işlev sunan bir başka araç yoktur.

Oracle Maximizer

Oracle Pazarlama Bulutu yazılım paketinin bir bileşeni olan Oracle Maximizer bir test ve deneyim optimizasyon sistemidir. Oracle tarafından geliştirilmiş olan bu platform, programlama dillerine hakim olmayan kişilerin de testlere katılmasına izin veren ilk platformlardan birisi idi. Halen bu endüstrinin en yenilikçi dönüşüm optimizasyonlarından bazılarını sunmaya da devam ettiği düşünülüyor.

Ancak bir diğer taraftan maalesef Oracle, test araçlarının arayüzlerini ve belirli işlevlerini yükseltme konusunda bir miktar zamanın gerisinde kalma eğilimindedir. Örneğin görsel oluşturucunun kesinlikle yenilenmeye ve daha kullanıcı dostu bir hal almaya ihtiyacı vardır. Bir takım eksiklerine rağmen Oracle projenizde ilerleme kaydetmenize yardımcı olacak pek çok özelliği bir arada sunabilmektedir.

Adobe Target

Adobe Target işletmeler için kişiselleştirme araçları sunar ve bu araçların içerisine A/B testleri de dahil edilmiştir. Bu araçlara aynı zamanda otomatik kişiselleştirme, mobil uygulama optimizasyonu ve müşterilerinizden toplanan davranış ve verilere dayalı pek çok öneri de eklenmiştir.

Basitçe söylemek gerekirse platform, varyasyonunuzu tasarladığınız, hedef kitle segmentinizi seçtiğiniz ve ardından test için hedeflerinizi ve parametrelerinizi özelleştirdiğiniz üç adımlı bir deneme sürecinde size çok verimli bir biçimde yol gösterecektir.

Sonuç

A/B testi sayfalarınızın farklı sürümlerini deneyerek ve sonuçları ölçümleyerek web sitenizin dönüşümlerini optimize etmenize yarayan, çok faydalı bir araçtır. Size önerdiğimiz farklı test araçlarından işletmeniz için en uygun olanını bulduktan sonra daha fazla vakit kaybetmeden dönüşümlerinizi optimize etmeye başlayabilirsiniz.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.