İş İçin Instagram ve Pinterest Hesapları

Okuma Süresi: 5 dak

Sizlerin de gayet iyi bildiği üzere, günümüz iş dünyasında sosyal medyanın rolü çok önemli bir noktaya geldi. Farklı alanlarda faaliyet gösteren ve birbirinden çok değişik iş modellerine sahip firmaların tamamı artık sosyal medyada var olmak zorunda. Yeni müşterilere erişebilmek, var olan müşterilerden geri bildirimi almak, pazar kapsamını artırmak ve müşteri sadakati oluşturabilmek için firmalar genellikle sosyal medya hesaplarından faydalanmayı tercih ediyorlar.  Ayrıca sosyal medya platformlarına reklam vererek yeni müşteriler kazanmak ve işletmelerinin değerini kısa sürede artırmayı da hedefliyorlar. Bu doğrultuda, Instagram ve Pinterest firmaların en çok tercih ettiği mecraların başında geliyor.

İş için Instagram mı Yoksa Pinterest mi Size Daha Uygun?

Instagram mı Yoksa Pinterest mi sorusunun cevabı o kadar basit değil… Çünkü her iki platformun da kendine has özellikleri ve sosyal medya platformu olarak birbirinden farklı işlevleri var. Hangisini seçeceğiniz aslında sizin iş modelinize ve hedeflerinize bağlıdır. Birbirlerine ne kadar yakın görünseler de Instagram ve Pinterest’i birbirinden ayıran pek çok özellik bulunmakta.

Pinterest, marka bilinirliğini organik olarak artırma, dönüşümleri artırma, satışları artırma, hedef kitleniz ve alıcı kimliklerinizle uzun vadeli ilişkiler kurma yeteneğine sahip güçlü bir pazarlama platformudur.

Genellikle küçük işletmelerin tercih ettiği Instagram ise Hikaye formatı ile öne çıkıyor. Müşteri katılımını artıran ilginç hikaye gönderileri paylaşmak en etkili pazarlama stratejileri arasında gösteriliyor. Bu iki güçlü platformun temel benzerlikleri hiç kuşkusuz, kaliteli içerikler sunarak geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmalarıdır. Yeni bir marka oluştururken veya var olan bir iş modelini geliştirirken faydalanabilinecek pek çok özellik sunan Instagram ve Pinterest arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları karşılaştıralım.

Hesap Oluşturma

Her iki platformda da hesap oluşturmak oldukça kolay ve basittir. Bir hesap açtıktan hemen sonra, hesabınızı ticari bir hesaba dönüştürebilirsiniz. Böylece, gelen ziyaretçi trafiğini analiz edebilir ve takipçilerinizin en çok hangi gönderi veya fotoğrafla ilgilendiğini gözlemlemek için analitik araçları kullanmaya başlayabilirsiniz.

Pinterest üzerinden bir işletme hesabı açtığınızda, platform sizi hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak amacıyla markanızın geldiği nokta ve hedefleriniz hakkında sizi sürekli bilgilendirir.

Kullanım Kuralları

Instagram ve Pinterest’in çalışma prensibinin kabaca benzer olduğu düşünülmektedir. Her iki platformda da diğer kullanıcıların yüklediği görselleri görüntülemek, kendi görsellerimizi paylaşmak veya bunlara yorum yapmak mümkündür. Ayrıca her ikisinde de farklı kitlelere erişerek yeni takipçiler kazanabilirsiniz. Tabii bunun için ihtiyacınız olan tek şey iyi içerik ve ilgi çekici görseller. Instagram ve Pinterest için temel algoritma bu iki unsur üzerine kurulmuştur. Bu sebeple her iki platformda da paylaşım yaparken içerik ve görsel seçimlerine dikkat etmek gerekiyor.

Kullanıcılar Üzerinde Güçlü Etki Bırakmak

Instagram ve Pinterest’i iş için kullandığınızda, insanların dikkatini çekmek daha kolaydır. İnsanlar ürünlerinize bakabilir ve sayfanızı takip edebilir. Ancak hatalar yaparsanız sizi takip etmeyi bırakabilir, hatta sizi spam olarak değerlendirebilirler bile. Bu sebeple gönderi sıklığı, kullanacağınız görseller ve metinler her daim ürününüz ve vizyonunuzla alakalı olmalıdır.

Para Kazanmak

Sizinle benzer veya aynı işi yapan farklı ürünlere sahip birkaç rakibiniz veya başka markalar mutlaka vardır. Bu markalardan size teklif gelebilir. Ürününüzü tanıtırken, başka işletmeler ile faydalı ortaklıklar gerçekleştirebilirsiniz. Bu tip durumlar, kısa sürede belirli bir miktar para kazanmanıza ve elde edilen geliri işinize harcamanızı mümkün kılar.

İşletmeler için Instagram ile Pinterest Arasındaki Farklar Nelerdir?

Instagram ve Pinterest’in birbirinden çok farklı iki amacı vardır. Instagram, öncelikle bir kullanıcının kendi fotoğraflarını paylaşmak için kullanılır. Pinterest, öncelikle diğer kullanıcılar tarafından sıklıkla yüklenen içeriği düzenlemek ve kaydetmek için kullanılır. Instagram daha çok paylaşmakla ilgiliyken, Pinterest daha çok keşfetmekle ilgilidir.

Dünya Çapında Kullanıcı Sayısı

Dünya istatistiklerine bakacak olursak şu anda Instagram kullanıcı sayısı 1 milyar. Ortalama olarak, kullanıcılar günde 95 milyon görsel yükleyip paylaşıyor. Pinterest’in kullanıcı sayısı ise yaklaşık 500 milyon kişi civarında. Pinterest ile Instagram karşılaştırıldığında, Instagram aynı sayıda kadın ve erkek takipçiye sahiptir. Pinterest kullanıcılarının %70’i kadınlardan oluşmaktadır. Bu arada sosyal ağlarda kadın cinsiyet yüzdesinin yüksek olması, markanız için son derece önemli bir faktördür.

Örneğin kadın çantaları ile ilgili bir iş yapıyorsanız Pinterest sizin için tartışmasız en ideal platformdur.

Paylaşılan istatistiklere göre, Instagram ve Pinterest platformlarının kullanım yüzdeleri yaşa göre farklılık göstermektedir. Örneğin, 18 ila 24 yaş arasındaki yetişkinlerin %30,2’si Instagram kullanıyor. Ancak aynı kişilerin sadece %34’ü Pinterest kullanıyor. 25-34 yaş arası internetteki yetişkinlerin %31,7’si Instagram kullanıyor ve bu kişilerin sadece %28’i Pinterest kullanıyor.

Gönderi Sıralaması ve Görsel Düzenleme

Instagram gönderileri kronolojik sıraya göre düzenlenmiştir. Ancak Pinterest’te resimler ve yüklemeler tematik olarak ta düzenlenebilir. Bu durum, elbette platformların kullanım algoritmasını etkiler. Instagram’da anlık fotoğraflarınızı kalitesiz olsa bile hikaye veya gönderi olarak paylaşabiliriz. Ancak Pinterest’e bakarsak görüntülerin yüksek kalitede olduğunu görebiliriz. Instagram, daha fazla mobil paylaşım için hedefleniyor. Pinterest hem web’de hem de mobilde kullanılabilir. Kullanıcılar genellikle internette buldukları görselleri Pinterest’teki “panolara” “sabitleyerek kolaeksiyonlar oluşturmayı tercih etmektedir.

Hashtag Kullanımı

Hashtag’leri etkili bir şekilde kullanmanın önemini her Instagram kullanıcısı iyi bilir. Hashtag’ler, Instagram’da önemli bir rol oynar ve görüntülenme oranını arttırmada cidden etkilidir. Pinterest’teki hashtag’lere gelince… Maalesef Pinterest’teki hashtag kullanımı Instagram’daki kadar etkili değil. Çünkü burada kullanılan hashtag’ler daha çok gönderi içeriğinde etkilidir. Ancak görüntülenme oranını arttıracak özellikte değildir.

Diğer Platformlarla Bağlantı

Instagram ve Facebook aynı çatı altında buluştuğundan beri, bu iki platform hesaplarının birbiriyle bağlantılı olduğu zaten biliniyor. Instagram’da paylaşım yaptığınızda, paylaşımlar otomatik olarak Facebook hesabınızda da paylaşılabiliniyor. Aynı zamanda, Meta Business Suite aracılığıyla bu iki platform, ortak analiz ve mesaj yanıtlama gibi işlevler sunmaktadır. Pinterest’te bu tarz özellikler yoktur.

Bağlantı Paylaşımı

Instagram’da gönderi paylaşırken bir bağlantı gönderirseniz, Instagram bunu desteklemeyecektir. Link vermek isterseniz hikaye veya bio kısmında belirtebilirsiniz. Bu durum, Instagram içeriğinizden sitenize doğrudan trafik çekemeyeceğiniz anlamına gelir. Pinterest’te bu tarz bir kısıtlama yoktur.

Her pine bir link yerleştirmek mümkündür ve link sizi web sitesine bağlayacaktır. Bu hem web sitenize gelen trafiği artıracak hem de ürününüzü tanıtacaktır. Sonuç olarak, işiniz hakkında daha fazla bilgi vermek ve müşterilerinizin Instagram’ı kullanmasını artırmak istiyorsanız, içerik paylaşarak ziyaretçileri sitenize geri döndürmek istiyorsanız, odaklanmanız gereken yer Pinterest’tir.

İçerik ve Hikaye Anlatımı

Instagram kullanıcıları markalardan güçlü görsel içeren paylaşımlar beklemektedir. Bu görseller bilgilendirici, eğlenceli veya yararlı olmalıdır. Doğru görselleri kullanarak, ürününüz için bir hikaye oluşturmanız faydalı bir yöntem olacaktır.  Instagram hikaye şablonları kullanmak, gönderilerinizi daha hızlı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bir markanın hikayesi onu hızlıca daha tanınır hale getirir. Pinterest’in ana hedefi de hikayelerdir. Tabi ki, görsel hikayeleri kastediyoruz. Çünkü görsel hikayeler genellikle daha büyük ve daha kalıcı bir etki yaratır. Video içeriğini Instagram üzerinden de paylaşabilirsiniz. Kullandığınız içerikler hedef kitleniz ve müşterileriniz için hem yararlı hem de kısa olmalıdır.

Tanıtımını yapmak istediğiniz ürün hakkında paylaşacak çok fazla bilginiz varsa, içeriklerinizi çoklu paylaşım formatında (carousel) oluşturabilirsiniz. Pinterest’te, videoları indirmek için Vimeo ve YouTube gibi sitelerden bağlantılar gönderebilirsiniz. Eğer bir Youtube kanalınız varsa, video bağlantılarını takipçileriniz ile paylaşabileceğiniz için,  Pinterest sizin için en doğru platform seçimi olacaktır.

Reklam

Instagram reklamcılığı bugünlerde çok talep alan reklam çözümleri arasında gösteriliyor. Sonuç raporlaması kullanıcılar tarafından hem sade hem de gerçekçi olarak nitelendiriliyor. Ayrıca Instagram reklamları ile dünyanın her yerine ulaşma şansınız var. Müşteri sayısını arttırmanız ve paylaşımlarınızın daha çok etkileşim alması bu yöntemle gayet mümkün hale geliyor.

İşletmem için Hangisini Seçmeliyim ?

Yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda bir seçim yapamadıysanız ve ürününüzü hangi platformda tanıtmanın daha iyi sonuç vereceğini bilemiyorsanız, işletmeniz için öncelikle aşağıda belirtilen ögeleri belirlemeniz gerekmektedir:

  • Hedef kitleniz
  • Pazarlama stratejiniz
  • İş hedefleriniz

Bu ögeleri belirledikten sonra, artık işiniz için hangi platformun daha doğru olduğuna karar verebileceksiniz. Seçim yaparken, lütfen müşterilerinizin sizi en iyi hangi platformda daha yakından tanıyabileceğine odaklanın, ve hedef kitlenizin alışkanlıklarını anlamaya çalışın.

Sonuç

Firmanızın tanıtımını yapmak için doğru platformu belirlemek aslında tamamen sizin neyi başarmaya çalıştığınız ile ilgili bir konu. Eğer geniş bir kitleye ulaşmak ve markanızın bilinirliğini artırmak istiyorsanız Instagram sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Ancak potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak ve yaptığınız işle ilgilenen bir takipçi topluluğu oluşturmak istiyorsanız, Pinterest sizin için daha iyi sonuç verebilir. Hangi platformu seçerseniz seçin, ilgi çekici ve ilgi çekici içerikler yayınlayarak aktif kaldığınızdan ve kitlenizle etkileşim halinde olduğunuzdan emin olun. Ve işinizi büyütmek için ve sosyal medyayı doğru kullanmak ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için arşiv bölümümüzü düzenli olarak takip etmeyi unutmayın.

Çözüm

İşletmeniz için en uygun platformu belirledikten sonra hesabınız üzerinden düzenli paylaşımlar yapmanız gerektiğini hatırlayın. Sosyal platformlar belirli bir ritim içinde paylaşım yapan ve gönderileri etkileşim alan aktif hesapları her zaman daha öne çıkartırlar. Be sebeple tüm paylaşımlarınızı önceden hazırlayıp otomatik olarak gönderilmesini sağlamak için Dijital Panelinizden faydalanmak işletmeniz için harika bir çözüm yolu olacaktır. Otomatik zamanlamayı kullanmak, içerik stratejinizde tutarlı olmanıza ve bu platformlardan kendi websitenize daha fazla sosyal trafik almanıza yardımcı olacaktır.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.