Instagram İçin En İyi Paylaşım Saatleri 2024

Okuma Süresi: 5 dak

Instagram üzerinden paylaşılan bir gönderinin daha fazla kişiye erişmesi ve daha çok görüntülenmesini sağlamak için tam olarak ne zaman paylaşmak gereklidir? Peki ya en çok beğeni almak için haftanın en iyi günü hangisi? Ya da en çok yorum alabilmek için en verimli paylaşım saatleri ne zamandır ?

Bu soruların cevabına erişmek için öncelikle 2024 senesinin en verimli ve en iyi paylaşım saatlerini dikkate almak gerekir. Çünkü bir instagram gönderisinin daha fazla kişiye erişmesi, daha çok beğeni ve yorum alması için doğru hedef kitleye, doğru zamanda paylaşım yaparak etkileşimi arttırmaya yönelik sosyal medya stratejileri geliştirebiliriz.

Instagram’da paylaşım yaparken tercih etmeniz gereken gün ve saat dilimlerini kullanmak, gönderilerinizden alacağınız verimi arttıracaktır. Bunun yanısıra elbette tüm işletmelerin sektörü, hizmet alanı ve hedeflediği kitleler farklıdır. Bu sebeple kendi takipçi kitleniz için biraz daha derin araştırmalar yaparak, paylaşım zamanlamaları ile ilgili verimi arttıracak ince ayarlamalar yapmanız gerekmektedir. Bu yazımızda Instagram üzerinden gönderi paylaşmak için en iyi zaman dilimlerini hesaplamanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

2024 senesi Instagram paylaşımları için en verimli günler ve en iyi saatler

Senelerdir belirli aralıklarla güncellenen sosyal medya raporlamalarının sonuçlarına göre, en verimli saatler ile ilgili bir takım genellemeler yapmak oldukça doğru sonuçlar vermekte. 70’den fazla ülkede kullanılan instagram hesapları üzerinden paylaşılan on milyonlarca gönderinin analiz sonuçlarına bakıldığında, haftaiçi ve haftasonu paylaşımlarınızdan daha verimli sonuçlar elde etmek için aşağıdaki saat dilimlerini tercih etmekte fayda var.

Hafta içi: Pazartesi’den Cuma gününe kadar

  • 07:00 – 09:00 (Sabah işe gidiş saatleri)
  • 12:00 – 14:00 (Öğle arası saatleri)
  • 17:00 – 18:00 (İş günü bitiminde)
  • 21:00 – 23:00 (Yatmadan evvel)

Hafta içi günlerde sabah işe gidip gelirken kullanıcıların çoğunun çevrimiçi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğle yemeği saatleri ve iş gününün bitimi de Instagram etkinliğinin en yoğun olduğu saatlerdir. Bu genel bilgiler, küresel bir hedef kitleye sahip olan firma ve işletmeler tarafından kullanılmaktadır.

Hafta sonu: Cumartesi ve Pazar günleri

  • 09:00 – 11:00 (Sabah saatleri)
  • 14:00 – 17:00 (Öğlen saatleri)

Hafta sonunda genellikle sabah saatlerinde Instagram kullanıcılarının daha aktif olduğu gözlemlenir. Arkadaşlar ve aile ile brunchlar veya akşamdan kalma yorgun kullanıcıların sabahın geç saatlerine kadar telefonları ile vakit geçirmeyi sevdikleri bilinir. Ayrıca öğleden sonra ve akşam üzeri arasındaki zaman dilimi, tekrardan etkileşimin arttığı saatlere denk gelir.

Pek çok kişinin Cuma ve Cumartesi geceleri dışarıda sosyalleştiği için, daha az etkileşimde bulunduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle hedeflediğiniz kitleye bağlı olarak, özellikle Cumartesi günleri akşam saatlerinden itibaren gönderi paylaşmaktan kaçınmanız yerinde olacaktır.

Pazar günleri de genel olarak Instagram etkileşiminin oldukça düşük olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu sebeple içerik gönderilerinizi planlarken, hafta sonundan çok hafta içi günleri önceliklendirmek daha faydalı neticeler verecektir.

Gece veya gündüz

Sabahın yoğun olduğu saatlerde paylaşım yapmak, kitlenize tam Instagram akışlarına göz atarken ulaşmak için her zaman iyi bir yol olacaktır. Instagram’ın popülaritesi ile insanlar uyanır uyanmaz veya işe giderken telefonlarına bakmadan edemiyorlar. Genel olarak sabah saatlerinde paylaşım yapmak en yüksek etkileşim alabileceğiniz zaman dilimleri arasındadır. Ancak, sabah 9:00’dan sonra paylaşım yapmak aynı verimi sağlamaz çünkü iş ve okul saatleri nedeniyle bu saatlerde etkileşimde mutlaka düşüş olacaktır. Bunun yanısıra geceleri paylaşım yapmak, genellikle instagram kullanıcılarının uykuda olması nedeniyle şüphesiz daha az etkileşim alır.

Instagram’da kendi hedef kitlenize yönelik en iyi gün ve saatleri bulmak

Yukarıda belirtilen genel bilgilerin yanısıra, kendi hedef kitleniz için en iyi zaman dilimlerini saptamak için farklı gönderi zamanlarını denemekle işe başlayabilirsiniz. Ayrıca Instagram hesabınızı bir işletme hesabına yükselterek, takipçilerinizin içeriğinize nasıl tepki verdiğini anlamanıza yardımcı olacak içgörülere erişim elde edebilirsiniz. Böylece hangi gün ve zaman dilimlerinin hedef kitlenize ulaşmak için daha uygun olduğuna karar vermeniz kolaylaşacaktır.

Kendi hedef kitleniz ile gönderiler paylaşmak için en iyi zaman dilimini ararken yukarıda belirtilen genellemelerin yanısıra, hafta içi günlerin birbirinden farkını da hesaba katmak gereklidir. Aşağıdaki güncel Instagram etkileşim haritasının da net bir şekilde ortaya koyduğu üzere, Instagram’dan en çok verim alabileceğiniz hafta içi günler Salı, Çarşamba ve Perşembe günleridir.

Instagram’da paylaşım yaparken en iyi zamanı bilmenin önemi

Instagram üzerinden az ama öz paylaşımlar yaparak, tüm gönderilerinden maksimum verimi almayı kim istemez ki? Bunu başarabilmek için öncelikle gündemi çok iyi takip etmek, hedef kitleyi verilere dayanan pek çok farklı açıdan analiz edebilmek ve elbette son olarak Instagram’ın algoritmasının mantığını iyi kavramış olmak gerekiyor. Ancak bahsettiğimiz bütün bu önemli noktaların zaman içerisinde sürekli olarak değişkenlik gösterdiğini de belirtmekte fayda var. Örneğin bu seneki Instagram algoritması, geçen seneden farklı özelliklere odaklanmakta. Veya hedef kitlenizin genel alışkanlıkları geçen seneye göre çok daha farklı bir hal almış olabilir. Bu yüzden etkileşimin en yüksek olduğu, en güncel zaman dilimlerini saptayabilmek için gönderilerimizin geri dönüşlerini gösteren analiz ve raporları düzenli olarak incelemek günümüzde artık bir mecburiyet halini aldı. Bir kitlenin demografik özelliklerine, konumuna ve alışkanlıklarına göre sosyal medya kanalları üzerindeki davranışları da değişkenlik göstermekte. Bu noktada olan biteni daha iyi anlayıp analiz edebilmek adına, Instagram algoritması hakkında biraz bilgi sahibi olmanın da fayda sağlayacağını belirtmek gerekiyor.

Instagram algoritması hakkında bilinmesi gerekenler

Her şeyden önce, Instagram söz konusu olduğunda herşey tamamen etkileşimle ilgilidir. Yalnızca beğeni ve yorumlardan bahsetmiyoruz. Kaydetmeler, paylaşımlar, doğrudan mesajlar ve gönderi bildirimlerini açmak gibi seçimlerinizin tamamı Instagram tarafından izlenmektedir. Bu sayede her yeni güncellemede Instagram, tüm bu bahsettiğimiz verilere dayanarak içerikle ilişki kurma şeklimizi geliştirmeye odaklanarak platformundan keyif almamız daha muhtemel olan özelliklere öncelik veriyor. Kullanıcıların platformdan keyif alması demek, mecrayı daha fazla kullanmaları demek olduğundan, Instagram algoritmasını her zaman bu yöne doğru kurguluyor.

Instagram algoritmasının temel mantığı etkileşime göre içeriğin ne kadar ‘iyi’ olduğunu değerlendirir ve bu ‘iyi’ içeriği, onunla etkileşim kurması muhtemel olan kullanıcılara göstermeye öncelik verir. Instagram algoritması bu yüzden takipçilerimizden anında etkileşim almamızı çok önemli bir hale getirdi.

Instagram algoritması genel olarak şu şekilde çalışır:

1. Instagram’da bir fotoğraf veya video yayınladığınızda, paylaşımınız öncelikle takipçilerinizin yalnızca küçük bir yüzdesine gösterilir. Bu yüzdenin toplam takipçi sayınızın %10’undan kadar düşük olduğu tahmin ediliyor.

2. Algoritma daha sonra  bu takipçilerin onunla ne kadar hızlı etkileşime geçtiğini izler . Bir diğer deyişle hem takipçilerinizden olabildiğince fazla beğeni almak hem de bu beğenileri hızlı bir şekilde almanız gereklidir.

3. Gönderinin başarısını ortalama etkileşim oranına ve etkileşim hızına göre hesapladıktan sonra algoritma, hesabınızın temel akış alanında yer alan diğer içerikler ile karşılaştırarak değerlendirir.

4. Şayet gönderi iyi performans gösteriyorsa, algoritma bunu insanların görmek istediği ‘iyi içerik’ olarak kabul eder. Bu aşamadan sonra gönderi artık hedef kitlenizin daha büyük bir yüzdesine gösterilmeye hak kazanır. Zamanla gönderi diğer kullanıcıların akışlarında daha üst sıralarda yer almaya başlar ve gerçekten başarılı etkileşim oranları elde ederse ‘Keşfet’ sayfasında bile görünmeye başlayabilir.

Instagram’da hızlı etkileşim elde etmek bu kadar önemliyken, bunu mümkün kılan faktörlerden bahsetmemek olmaz. Aslında hızlıca etkileşim almanın tek bir yöntemi var. O da tabiki hedef kitleniz çevrimiçi ve aktifken paylaşım yapmak. Doğru zamanda doğru yerde olabilirseniz, paylaşımlarınıza hızlı etkileşim alıp Instagram algoritması ile son derece uyumlu bir hale gelebilirsiniz.

Paylaşımlarınızı en verimli saatlere göre planlamanın en kolay yolu

Özellikle birden fazla sosyal medya kanalı üzerinden hesaplar yönetiyorsanız paylaşımlarınızı en verimli saatlere göre planlamanın ne kadar zor bir iş olduğunun zaten farkındasınızdır. Farklı sosyal medya platformları üzerinden gönderi yapmanız gerektiğinde, paylaşımlarınızı gelişi güzel bir biçimde yaparsanız içerik gönderilerinizden verim almanız neredeyse imkansız bir hale gelir. Her sosyal medya kanalının kendine has en verimli saatleri vardır. Eğer bütün mecralar üzerinden etkileşim alabilecek şekilde paylaşımlar yapmaya kendinizi adarsanız, bu seferde bunu başarabilmek adına çalışma masanızdan hiç kalkmamanız gerekecektir.

Bütün sosyal medya platformları üzerindeki hesaplarınızı profesyonelce yönetmek ve bütün gönderilerinizin en verimli saatlerde paylaşılmasını sağlamak için size Instagram içeriğinizi önceden planlamanızı öneriyoruz.

Dijital Panelim hesabınıza giriş yaptıktan sonra Türkiye’nin en çok tercih edilen sosyal medya yönetim aracını kullanarak, Instagram gönderilerinizi en doğru zamanlarda otomatik olarak yayınlanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece bütün gönderilerinizi tek seferde planlayıp, ay boyunca her gönderinin hedef kitlenizle doğru gün ve saatlerde paylaşılmasını sağlamış olursunuz.

Instagram gönderilerini önceden planlamanın sunduğu bazı faydalar

▪️ Zaman Kazanmak

Gönderileri önceden planlamak çok ciddi zaman kazandırır. Örneğin haftalık veya aylık gönderi içeriklerinizi tek seferde Dijital Panelim’e toplu olarak yükleyebilirsiniz. Planladığınız bütün gönderiler, seçtiğiniz sosyal medya kanalları üzerinden otomatik olarak paylaşılırken siz tatile çıkabilir veya daha önemli diğer işlerinize zaman ayırabilirsiniz.

▪️ İçerik Yönetimi

Hangi içeriğin ne zaman paylaşıldığını düzenli olarak takip edebilir, aldığınız verimi ölçümleyerek ileriye dönük paylaşım stratejileri geliştirebilirsiniz. Aceleye getirilmiş veya son dakikada karar verilmiş acemi gönderilerin aksine planlama, her zaman içeriğin genel kalitesini arttıran profesyonel bir yaklaşım olarak benimsenir.

▪️ Masaüstünden Paylaşım Yapmak

Instagram’ın kendi web sitesi, kullanıcıların bilgisayar üzerinden paylaşım yapmalarını pek kolaylaştırmıyor. Bunun esas sebebi, instagram platformunun mobil cihazlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış bir mecra olması ile alakalı. Instagram bunun öyle kalmasını istiyor ve bilinçli olarak bilgisayar üzerinden paylaşım yapılmasını kolaylaştırmıyor. Oysa özellikle firmalar için, fotoğraf düzenlemek ve bilgisayar üzerinden paylaşımlar yapabilmek gerekli olabiliyor. Bu noktada Dijital Panelim üzerinden gönderilerinizi istediğiniz gibi düzenleyip, hiç yorulmadan planlarken, masaüstü bilgisayarınızdan çalışmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.

▪️ Birden Fazla Hesabı Yönetmek

Birçok Instagram kullanıcısı birden fazla hesabı yönetmektedir. Ayrıca farklı kanallar üzerinden çoklu hesap yönetimi yapan ajanslar ve firmalar da çoğunluktadır. Düzenli gönderi paylaşımı yapabilmek ve birden fazla hesap üzerinden etkileşimi yüksek tutabilmek için sosyal medya planlama ve otomasyon panelinden faydalanmak hem hesaplı hem de en verimli seçenek olarak öne çıkmaktadır.

▪️ Akış Alanını Planlamak

En başarılı Instagram hesaplarının genellikle oldukça dikkat çeken bir akış estetiği vardır. Planlama, yayınlarınızı görsel olarak biçimlendirmenin de bir yoludur. Böylece gönderilerinizin yayınlandıktan sonra birbirini tamamlamasını sağlayabilir, hesap sayfanıza görsellik katarak farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.