İçerik Pazarlama ve İnfografik Tasarımı

Okuma Süresi: 4 dak

İçerik pazarlama alanında infografik tasarımı ve kullanımı çok önemlidir. Firmaların yıllardır pazarlamada infografikleri kullanmayı tercih etmelerinin elbette bir takım nedenleri var. Bunun başlıca sebebi yapılan araştırmalara göre beynimizin görsel öğeleri uzun metinleri okumaktan daha hızlı işliyor olması, daha kolay hatırlaması ve daha dikkat çekici buluyor olmasıdır.

Ayrıca görsel içerikler en bilgilendirici, eğlenceli, zaman kazandıran ve duyguları ifade edebilen içerik türü olarak kabul edilmektedir. Bu sebepten görsel unsurların kullanıldığı dijital pazarlama yöntemleri, yazılı metinlere oranla çok daha faydalı geri dönüşler sağlamaktadır. Çok yönlü infografik tasarımları hedef kitle ile derin bir iletişim kurabilmek amacı ile, onların kararlarını etkileyebilecek görselleri ve videoları kullanarak oluşturulmaktadır.

Günümüzde devlet kurumlarında görev yapan veya ticari kuruluşlarda çalışan bütün pazarlamacılar, gerekli bilgileri sunulabilir ve sindirilebilir bir şekilde sunmak için infografikleri etkili bir araç olarak kullanmayı tercih ediyor. Kelimelerin gücü tartışılmaz olsa da, tek başına metinler kullanmaktansa kelime ve görsellerin birleşimini kullanmanın daha etkili olduğu da iyi bilinen bir gerçek. Zira metinler ve görseller birlikte kullanıldığında, insanların beyinlerinde daha fazla işleme zaman harcamadan hemen tüketebilecekleri hızlı ve belirgin bir bilgi akışı oluşturmaktadır. Bu sebeple içerik pazarlamadan aldığınız verimi arttırmak için, vakit kaybetmeden infografik tasarımlarından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

İnfografik nedir?

Bilgilendirme grafikleri olarak da adlandırılan infografikler bilgi, veri veya bilgi birikimlerini görsel olarak sergileyen grafiklerdir. Bu grafikler çok karışık konuları bile basitleştirerek daha kolay algılanır bir hale getirip sunar. Dijital pazarlama alanında da infografiklerin görsel çekiciliği ilk önce potansiyel müşterileri çeker. Ardından marka bilinirliğini arttırmaya yardımcı olur. Bazen güvenilirlik oluşturmaya fayda sağlarken potansiyel müşterilerin dikkatini çekerek çevrimiçi satış oranlarını bile yükseltebilir.

İnfografikler ve pazarlama

İçerik pazarlama uzmanlarının büyük çoğunluğu (%80) renkli görsellerin okuyucunun içeriği okuma olasılığını artırdığını kabul ediyor. İnfografikler ise metin tabanlı makalelere göre tam 30 kat daha fazla ilgi çekiyor. Pazarlama uzmanları tam olarak bu sebepten dolayı kampanyalarında infografikler kullanarak başarıya ulaşmayı hedeflemektedir.

İnfografik kullanımı dijital pazarlama alanında birkaç nedenden dolayı son zamanlarda daha popüler bir hale geldi:

  • İnfografikler pazarlama verilerini veya istatistikleri kolayca özetleyebilir.
  • İnfografikler bir mesajı daha net ve özlü bir şekilde iletmenize yardımcı olur.
  • İnfografikler markaların öne çıkan içerikler oluşturmasına yardımcı olabilir.
  • İnfografik kullanımı sayesinde markalar Dünyaya etkilerini ve diğer firmalardan farklarını daha kolay aktarabilirler.

İnfografik kullanımı aslında bilgi aktarmayı kolaylaştıran ve gittikçe daha popülerleşen etkili bir sunum şeklidir. Verilere dayanan bir yöntem olduğundan hayli güvenilir ve etkileyici bir görselleştirme yöntemi olarak tanımlanır. Hikaye anlatımına da uygun olan yapısından dolayı, günümüzde hedef kitlesi üzerinde iz bırakmayı seven pazarlamacılar tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Etkili ve ilgi çekici infografikler oluşturmak için aşağıdaki tavsiyelerden faydalanabilirsiniz:

  1. Mantıklı, net ve takip edilmesi kolay bir bilgi akışı tasarlayın,
  2. Dikkat dağıtıcı görsellerden kaçının ve az sayıda renk kullanın,
  3. Dikkat çekmek istediğiniz noktalarda benzer yazı tipi ve stillerini kullanın,
  4. Metinleriniz her zaman özgün olsun,
  5. Görseller ve metin içerikleri arasında bir denge oluşturun,
  6. Anahtar kelimelerinizi ve ana mesajınızı ilettiğinden emin olun.

Şablon kullanımının faydaları

İçerik pazarlamasında kullanılan infografikler, doğru bir şekilde tasarlanırsa mevcuttaki en verimli pazarlama stratejilerden biri haline gelebilir. Ancak infografikleri profesyonel tasarımcılara yaptırtmak bazı firmalar için pahalı bir çözüm olarak algılanabilir . Bu sebeple orta ve küçük işletmeler genellikle hazır infografik şablonlarından faydalanmayı tercih ederler.

Birden fazla infografik kullanılacağı zaman, sunum bütünlüğünü kaybetmemek adına bütün görsellerin aynı dili konuştuğundan emin olmamız gerekir. Bu yüzden infografikleri tasarlarken aynı stili, renkleri, metin uzunluğunu ve simgeleri kullanmanız önemlidir.

İnfografikler içeren bir sunumu hayata geçirebilmek için, ücretli veya ücretsiz şablonlardan faydalanabilirsiniz. Mesela pek çok farklı tasarım alternatifi sunan Canva.Com platformunda yer alan çeşitli örneklerden dilediğiniz zaman ücretsiz olarak faydalanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, hemen hemen tüm bu araçlar kullanımınıza bir sürükle ve bırak düzenleyicisi ile birlikte sunulduğundan, grafik tasarımı programlarını kullanmayı bilmeyen kişiler bile kolaylıkla kullanabilecekleri düzeyde infografikler oluşturabileceklerdir.

Görsel bir hikaye oluşturun

Bir infografik hedeflediğiniz kitlenin hikayesi ile uyumlu olmalıdır. İyi tasarlanmış bir şablon genellikle doğru yazı tipleri, çarpıcı simgeler gibi küçük ayrıntılardan en önemli mesajlara ve harekete geçirici mesaj öğelerine kadar tüm gerekli ögeleri içermelidir.

En etkili infografikler genellikle söylemek istenilen net bir fikrin baştan iletilmesi ile başlar. Ana mesajı başlangıçta ileterek hedef kitlenize hitap eden ve okunması kolay etkileşimli bir tasarım oluşturabilirsiniz. Kopyalanmış istatistikler veya illüstrasyon kullanarak fazla yol alınmadığını pazarlamacılar çok iyi bilir. Bu sebeple her zaman özgün hikayeler oluşturmaya özen göstermek gerekir.

Olağanüstü gözüken infografikler tasarlasanız bile, görsel ögelerinizde yalnızca tek bir konuya odaklandığınızdan emin olun. Özellikle infografik kullanımı ile oluşturulan sosyal medya pazarlama görsellerinden fazla verim alınmadığı bilinen bir gerçektir. Kafa karışıklığı asla iyi sonuç vermez. Bu nedenle infografik oluştururken konuya odaklanmamız ve her zaman spesifik olmaya gayret göstermemiz gerekir.

İkon ve simgeler kullanın

Modern web siteleri, e-posta gönderileri, blog içerikleri,etkileyici açılış sayfaları veya dijital pazarlama araçları genelde çeşitli ikon ve simgeler kullanılarak tasarlanır. İnfografik tasarımı yaparken de ikon ve simge ögelerinin kullanımı sayesinde pek çok fayda sağlanır. Uzun ve sıkıcı paragraflar kullanmı yerine, görsel açıdan her sunuma renk katan simgelerden yararlanmak çok daha akıllıca bir yöntemdir. Simgeler içeriğin hızlı bir şekilde anlaşılmasını kolaylaştıran ögeler olduğundan, okuyucularınızla daha kolay etkileşim kurmanıza yardımcı olurken, vermek istediğiniz mesajı başlıklar ve açıklamalar yerine sadece birkaç cümle ile tanımlamanıza olanak tanır.

İnfografiklerinizde marka logoları kullanın

Infografikler görsel marka öğelerinizi daha iyi sergilemenin en etkili yollarından biridir. Bir sunum içinde kullanmak üzere infografikler oluştururken görsellerinizi markalaştırmaktan çekinmeyin. Mesela bir markanın renklerini ve yazı tiplerini kullandığınızdan, o markanın logosunu eklediğinizden ve marka görselleri ile aynı stili kullandığınızdan emin olun.

İnfografiklerinizi markalaştırmak, birden fazla platformda marka bilinirliğini artıracaktır. Ayrıca diğer kişilerin infografiklerinizi kopyalayıp kullanmasını da önleyecektir.

Bir veya birden fazla CTA ekleyin

Pazarlama alanındaki infografiklerin birincil amacı veri sunmak ve genellikle bir web sitesine trafik çekmektir. İnfografikleri tasarladıktan sonra anahtar kelime kullanımıyla harekete geçirici öğeler koymayı unutmayın.

Genellikle pazarlama uzmanları CTA’yı diğer içeriklerden daha önemli veya daha görünür bir yerde konumlandırmayı severler. Ardından diğer bilgileri eklerler. Bu strateji sayesinde ziyaretçiler sayfada işlem yapmaya veya verilmek istenilen mesajın içeriğini okumaya yönlendirir. İnfografikleriniz için zarif, göz alıcı ve ilgi çekici CTA’lar seçmeyi ihmal etmeyin.

Etkileşimli görseller kullanın

Çok fazla yer kaplamadan gerekli tüm bilgileri tek seferde gösterme yollarından biri animasyonlar içeren veya etkileşimli infografikler oluşturmaktır. GIF’lerinizi daha etkileşimli hale getirmek için hareket efektleri, animasyonlu karakterler ve tıklanabilir bağlantılar gibi ögeler ekleyebilirsiniz. Etkileşimli ögeler kullanarak müşteri kitlenizin dikkatini çekme olasılığı daha yüksek olan infografikler yaratmış olursunuz.

Sosyal paylaşım düğmeleri ekleyin

Grafik sunumlarınızı kullanarak daha fazla etkileşim almak üzere yapabileceğiniz en akıllıca şeylerden biri de infografiklerinizin alt kısmına sosyal paylaşım düğmeleri eklemektir. Bu yöntemle potansiyel müşterileriniz sizinle ilgili tweet’ler atarak veya sizi sosyal medya kanalları üzerinden takibe alarak iletişime geçebilir. Bu sayede kitlenizle sürekli bir biçimde iletişim halinde kalmayı başarmış olursunuz.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.