Pinterest İçin En İyi Paylaşım Saatleri 2024

Okuma Süresi: 4 dak

Pinterest üzerinden paylaşılan bir gönderinin daha fazla kişiye erişmesi ve daha çok görüntülenmesini sağlamak için tam olarak ne zaman paylaşım yapmak gereklidir? Peki ya en çok beğeni alabileceğimiz, etkileşimin yüksek olduğu haftanın en iyi günü hangisi? Ya da en çok yorum alabilmek için en verimli paylaşım saatleri ne zamandır ?

Bu soruların cevabına erişmek için öncelikle 2024 senesinin en verimli ve en iyi paylaşım saatlerini dikkate almak gerekir. Çünkü bir pinterest gönderisinin daha fazla kişiye erişmesi, daha çok beğeni ve yorum alması için doğru hedef kitleye, doğru zamanda paylaşım yaparak etkileşimi arttırmaya yönelik sosyal medya stratejileri geliştirebiliriz.

Pinterest’de paylaşım yaparken tercih etmeniz gereken gün ve saat dilimlerini kullanmak, gönderilerinizden alacağınız verimi arttıracaktır. Bunun yanısıra elbette tüm işletmelerin sektörü, hizmet alanı ve hedeflediği kitleler farklıdır. Bu sebeple kendi takipçi kitleniz için biraz daha derin araştırmalar yaparak, paylaşım zamanlamaları ile ilgili verimi arttıracak ince ayarlamalar yapmanız gerekmektedir. Bu yazımızda Pinterest üzerinden gönderi paylaşmak için en iyi zaman dilimlerini hesaplamanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

2024 senesi Pinterest paylaşımları için en verimli günler ve en iyi saatler

Senelerdir belirli aralıklarla güncellenen sosyal medya raporlamalarının sonuçlarına göre en verimli saatler ile ilgili bir takım genellemeler yapmak oldukça doğru sonuçlar vermekte. Sosyal medya kanallarının kullanım oranlarını gösteren milyonlarca gönderinin analiz sonuçlarına bakıldığında, haftaiçi ve haftasonu paylaşımlarınızdan daha verimli sonuçlar elde etmek için aşağıdaki saat dilimlerini tercih etmekte fayda var.

Hafta içi: Pazartesi’den Cuma gününe kadar

  • 12:00 – 13:00 (Öğlen saatleri)
  • 14:00 – 15:00 (Öğleden sonra)

Hafta içi günlerde sabah saatlerinde Pinterest kullanıcılarının genellikle pek etkin olmadığı senelerdir pek değişmeyen bir gerçektir. Ayrıca hafta içinden çok hafta sonları Pinterest etkinliğinin  daha yoğun olduğu zamanlardır. Bu genel bilgiler küresel bir hedef kitleye yönelik paylaşımlar yapan firma ve işletmeler tarafından kullanılmaktadır.

Hafta sonu: Cumartesi ve Pazar günleri

  • 14:00 – 16:00 (Öğleden sonra)
  • 21:00 – 22:00 (Akşam saatleri)

Hafta sonunda genellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde Pinterest kullanıcılarının daha aktif olduğu gözlemlenir. Ancak Pinterest platformunda haftasonu öğleden evvel ki saatlerde pek fazla etkileşim olmadığını da önemle belirtmek gerekir.

Hedeflenilen kitleye bağlı olarak, Pinterest üzerinden Cuma günleri öğleden itibaren ve hafta sonu boyunca paylaşım yapmak gönderilerden alınan etkileşim ve verimi oldukça arttıran bir strateji olacaktır.

Hafta sonları Pazar günü yerine Cumartesi günleri genel olarak Pinterest kullanıcılarının etkileşiminin daha yüksek olduğunu da belirtmekte fayda vardır. Bu sebeple içerik gönderilerinizi planlarken, Cuma ve Cumartesi günlerine odaklanmak daha faydalı neticeler verecektir.

Pinterest’de kendi hedef kitlenize yönelik en iyi gün ve saatleri bulmak

Yukarıda belirtilen genel bilgilerin yanısıra, kendi hedef kitleniz için en iyi zaman dilimlerini saptamak için farklı gönderi zamanlarını denemekle işe başlayabilirsiniz. Kendi hedef kitleniz ile gönderiler paylaşmak için en iyi zaman dilimini ararken yukarıda belirtilen genellemelerin yanısıra, hafta içi veya hafta sonu günlerin birbirinden farkını da hesaba katmak gereklidir. Aşağıdaki güncel Pinterest etkileşim haritasının da net bir şekilde ortaya koyduğu üzere, Pinterest’den en çok verim alabileceğiniz hafta içi günler Cuma ve Cumartesi günleridir.

Pinterest’te paylaşım yaparken en iyi zamanı bilmenin önemi

Pinterest üzerinden az ama öz paylaşımlar yaparak, tüm gönderilerinden maksimum verimi almayı kim istemez ki? Bunu başarabilmek için öncelikle gündemi çok iyi takip etmek, hedef kitleyi verilere dayanan pek çok farklı açıdan analiz edebilmek ve elbette son olarak Pinterest’in algoritmasının mantığını iyi kavramış olmak gerekiyor. Ancak bahsettiğimiz bütün bu önemli noktaların zaman içerisinde sürekli olarak değişkenlik gösterdiğini de belirtmekte fayda var. Örneğin bu seneki Pinterest algoritması, geçen seneden farklı özelliklere odaklanmakta. Veya hedef kitlenizin genel alışkanlıkları geçen seneye göre çok daha farklı bir hal almış olabilir. Bu yüzden etkileşimin en yüksek olduğu, en güncel zaman dilimlerini saptayabilmek için gönderilerimizin geri dönüşlerini gösteren analiz ve raporları düzenli olarak incelemek günümüzde artık bir mecburiyet halini aldı. Bir kitlenin demografik özelliklerine, konumuna ve alışkanlıklarına göre sosyal medya kanalları üzerindeki davranışları da değişkenlik göstermekte. Bu noktada olan biteni daha iyi anlayıp analiz edebilmek adına, Pinterest algoritması hakkında biraz bilgi sahibi olmanın da fayda sağlayacağını belirtmek gerekiyor.

Pinterest algoritması hakkında bilinmesi gerekenler

430 milyondan fazla kullanıcısı ve dünyanın en popüler 14. sosyal medya ağı olan Pinterest, dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından biridir. Oldukça görsellik sunan bu sosyal medya platformu, kullanıcılarına mümkün olan en iyi içeriği göstermek için algoritmasını çok sık bir şekilde değiştirmektedir.

Pinterest söz konusu olduğunda, algoritmayı anlamak bu platformda başarıyı yakalamanın anahtarıdır. Algoritma, bir kullanıcının akış alanında ve arama sonuçlarında hangi pinlerin gösterileceğini belirleyen esas ögedir. Pinlerinizin algoritma tarafından görüldüğünden emin olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • Yüksek kaliteli resimler kullanın, pinlerinizin görsel olarak ilgi çekici ve kaliteli olduğundan emin olun.
  • Pinlerinizin arama sonuçlarında çıkması için pin açıklamalarınıza anahtar kelimeler ekleyin.
  • Pinterest’te aktif olun ve diğer kullanıcılarla olabildiğince çok etkileşim kurun.

Ne kadar çok etkileşiminiz varsa, diğer kullanıcılara görünme olasılığınız o kadar yüksektir. Pinterest algoritmasına yapılan en son güncelleme, kullanıcılara kendileriyle daha alakalı pinleri göstermek üzerine tasarlanmıştır. Bir diğer deyişle algoritma bir kullanıcının geçmiş pinlerine bakar ve benzer pinleri bulmak için platform da detaylı filtreleme ve arama işlemleri gerçekleştirir.

Paylaşımlarınızı en verimli saatlere göre planlamanın en kolay yolu

Özellikle birden fazla sosyal medya kanalı üzerinden hesaplar yönetiyorsanız paylaşımlarınızı en verimli saatlere göre planlamanın ne kadar zor bir iş olduğunun zaten farkındasınızdır. Farklı sosyal medya platformları üzerinden gönderi yapmanız gerektiğinde, paylaşımlarınızı gelişi güzel bir biçimde yaparsanız içerik gönderilerinizden verim almanız neredeyse imkansız bir hale gelir. Her sosyal medya kanalının kendine has en verimli saatleri vardır. Eğer bütün mecralar üzerinden etkileşim alabilecek şekilde paylaşımlar yapmaya kendinizi adarsanız, bu seferde bunu başarabilmek adına çalışma masanızdan hiç kalkmamanız gerekecektir.

Bütün sosyal medya platformları üzerindeki hesaplarınızı profesyonelce yönetmek ve bütün gönderilerinizin en verimli saatlerde paylaşılmasını sağlamak için size Pinterest içeriğinizi önceden planlamanızı öneriyoruz.

Dijital Panelim hesabınıza giriş yaptıktan sonra Türkiye’nin en çok tercih edilen sosyal medya yönetim aracını kullanarak, Pinterest gönderilerinizi en doğru zamanlarda otomatik olarak yayınlanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece bütün gönderilerinizi tek seferde planlayıp, ay boyunca her gönderinin hedef kitlenizle doğru gün ve saatlerde paylaşılmasını sağlamış olursunuz.

Pinterest gönderilerini önceden planlamanın sunduğu bazı faydalar

▪️ Zaman Kazanmak

Gönderileri önceden planlamak çok ciddi zaman kazandırır. Örneğin haftalık veya aylık gönderi içeriklerinizi tek seferde Dijital Panelime toplu olarak yükleyebilirsiniz. Planladığınız bütün gönderiler, seçtiğiniz sosyal medya kanalları üzerinden otomatik olarak paylaşılırken siz tatile çıkabilir veya daha önemli diğer işlerinize zaman ayırabilirsiniz.

▪️ İçerik Yönetimi

Hangi içeriğin ne zaman paylaşıldığını düzenli olarak takip edebilir, aldığınız verimi ölçümleyerek ileriye dönük paylaşım stratejileri geliştirebilirsiniz. Aceleye getirilmiş veya son dakikada karar verilmiş acemi gönderilerin aksine planlama, her zaman içeriğin genel kalitesini arttıran profesyonel bir yaklaşım olarak benimsenir.

▪️ Birden Fazla Hesabı Yönetmek

Birçok Pinterest kullanıcısı birden fazla hesabı yönetmektedir. Ayrıca farklı kanallar üzerinden çoklu hesap yönetimi yapan ajanslar ve firmalar da çoğunluktadır. Düzenli gönderi paylaşımı yapabilmek ve birden fazla hesap üzerinden etkileşimi yüksek tutabilmek için sosyal medya planlama ve otomasyon panelinden faydalanmak hem hesaplı hem de en verimli seçenek olarak öne çıkmaktadır.

▪️ Akış Alanını Planlamak

En başarılı Pinterest hesaplarının genellikle oldukça dikkat çeken bir akış estetiği vardır. Sosyal medya gönderilerinizi önceden planlamak, yayınlarınızı görsel olarak biçimlendirmenin de bir yoludur. Böylece gönderilerinizin yayınlandıktan sonra birbirini tamamlamasını sağlayabilir, hesap sayfanıza görsellik katarak farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.