Linkedin İçin En İyi Paylaşım Saatleri 2024

Okuma Süresi: 5 dak

Linkedin üzerinden paylaşılan bir gönderinin daha fazla kişiye erişmesi ve daha çok görüntülenmesini sağlamak için tam olarak ne zaman paylaşım yapmak gereklidir? Peki ya en çok beğeni alabileceğimiz, etkileşimin yüksek olduğu haftanın en iyi günü hangisi? Ya da en çok yorum alabilmek için en verimli paylaşım saatleri ne zamandır ?

Bu soruların cevabına erişmek için öncelikle 2024 senesinin en verimli ve en iyi paylaşım saatlerini dikkate almak gerekir. Çünkü bir linkedin gönderisinin daha fazla kişiye erişmesi, daha çok beğeni ve yorum alması için doğru hedef kitleye, doğru zamanda paylaşım yaparak etkileşimi arttırmaya yönelik sosyal medya stratejileri geliştirebiliriz.

Linkedin’de paylaşım yaparken tercih etmeniz gereken gün ve saat dilimlerini kullanmak, gönderilerinizden alacağınız verimi arttıracaktır. Bunun yanısıra elbette tüm işletmelerin sektörü, hizmet alanı ve hedeflediği kitleler farklıdır. Bu sebeple kendi takipçi kitleniz için biraz daha derin araştırmalar yaparak, paylaşım zamanlamaları ile ilgili verimi arttıracak ince ayarlamalar yapmanız gerekmektedir. Bu yazımızda Linkedin üzerinden gönderi paylaşmak için en iyi zaman dilimlerini hesaplamanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

2024 senesi Linkedin paylaşımları için en verimli günler ve en iyi saatler

Senelerdir belirli aralıklarla güncellenen sosyal medya raporlamalarının sonuçlarına göre en verimli saatler ile ilgili bir takım genellemeler yapmak oldukça doğru sonuçlar vermekte. Sosyal medya kanallarının kullanım oranlarını gösteren milyonlarca gönderinin analiz sonuçlarına bakıldığında, haftaiçi ve haftasonu paylaşımlarınızdan daha verimli sonuçlar elde etmek için aşağıdaki saat dilimlerini tercih etmekte fayda var.

Hafta içi: Pazartesi’den Cuma gününe kadar

  • 07:00 – 08:00 (Sabah işe gidiş saatleri)
  • 09:00 – 13:00 (Öğleden evvel saatler)
  • 15:00 – 16:00 (İş bitiminden evvel)

Hafta içi günlerde sabah işe gidip gelirken Linkedin kullanıcılarının genelde çevrimiçi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğle yemeği saatleri ve iş gününün sonuna doğru yaklaşılan saatler de etkinliğinin en yoğun olduğu zamanlardır. Bu genel bilgiler küresel bir hedef kitleye yönelik paylaşımlar yapan firma ve işletmeler tarafından kullanılmaktadır.

Hafta sonu: Cumartesi ve Pazar günleri Linkedin kullanıcılarının pek etkin olmadığı senelerdir pek değişmeyen bir gerçektir. Hafta sonunda genellikle iş ile ilgili konuları düşünmek istemeyen sosyal medya kullanıcıları, Linkedin yerine diğer platformlara yönelmeyi tercih ederler. Pek çok kişinin Cuma akşam saatlerinden itibaren geceleri dışarıda sosyalleştiği için, Cuma iş saatinden Pazartesi iş başı yapana kadar Linkedin üzerinden daha az etkileşimde bulunduğunu da hesaba katmak yerinde olacaktır. Bu nedenle hedeflediğiniz kitleye bağlı olarak, Linkedin üzerinden özellikle Cuma günleri akşam saatlerinden itibaren ve bütün haftasonu boyunca gönderi paylaşmaktan kaçınmanız yerinde olacaktır.

Pazar günleri de genel olarak Linkedin etkileşiminin oldukça düşük olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu sebeple içerik gönderilerinizi planlarken, hafta sonundan çok hafta içi günleri önceliklendirmek daha faydalı neticeler verecektir.

Linkedin’da kendi hedef kitlenize yönelik en iyi gün ve saatleri bulmak

Yukarıda belirtilen genel bilgilerin yanısıra, kendi hedef kitleniz için en iyi zaman dilimlerini saptamak için farklı gönderi zamanlarını denemekle işe başlayabilirsiniz. Kendi hedef kitleniz ile gönderiler paylaşmak için en iyi zaman dilimini ararken yukarıda belirtilen genellemelerin yanısıra, hafta içi veya hafta sonu günlerin birbirinden farkını da hesaba katmak gereklidir. Aşağıdaki güncel Linkedin etkileşim haritasının da net bir şekilde ortaya koyduğu üzere, Linkedin’den en çok verim alabileceğiniz hafta içi günler Salı, Çarşamba ve Perşembe günleridir.

Linkedin’de paylaşım yaparken en iyi zamanı bilmenin önemi

Linkedin üzerinden az ama öz paylaşımlar yaparak, tüm gönderilerinden maksimum verimi almayı kim istemez ki? Bunu başarabilmek için öncelikle gündemi çok iyi takip etmek, hedef kitleyi verilere dayanan pek çok farklı açıdan analiz edebilmek ve elbette son olarak Linkedin’in algoritmasının mantığını iyi kavramış olmak gerekiyor. Ancak bahsettiğimiz bütün bu önemli noktaların zaman içerisinde sürekli olarak değişkenlik gösterdiğini de belirtmekte fayda var. Örneğin bu seneki Linkedin algoritması, geçen seneden farklı özelliklere odaklanmakta. Veya hedef kitlenizin genel alışkanlıkları geçen seneye göre çok daha farklı bir hal almış olabilir. Bu yüzden etkileşimin en yüksek olduğu, en güncel zaman dilimlerini saptayabilmek için gönderilerimizin geri dönüşlerini gösteren analiz ve raporları düzenli olarak incelemek günümüzde artık bir mecburiyet halini aldı. Bir kitlenin demografik özelliklerine, konumuna ve alışkanlıklarına göre sosyal medya kanalları üzerindeki davranışları da değişkenlik göstermekte. Bu noktada olan biteni daha iyi anlayıp analiz edebilmek adına, Linkedin algoritması hakkında biraz bilgi sahibi olmanın da fayda sağlayacağını belirtmek gerekiyor.

Linkedin algoritması hakkında bilinmesi gerekenler

950 milyon civarında üyeye sahip olan Linkedin platformu da diğer tüm sosyal ağlar gibi, kullanıcılarına içerikler gösterirken kendi öncelik algoritmasını devreye sokmaktadır. Linkedin algoritması platformda hangi üyelerin hangi gönderileri öncelikli olarakgörüntülediğini belirlemek için bir dizi faktörü hesaba katar. Genel olarak bir kullanıcının etkileşimde bulunma olasılığının en yüksek olduğu içerikler, kişiler veya gönderi türleri, yayın akışlarının nasıl görüneceğini belirleyen ana faktördür.

Linkedin’in algoritması, belirli bir gönderinin hedef kitleniz için ne kadar alakalı olabileceğini tahmin etmek için ölçümler yapar. Ardından paylaştığınız içeriği üç kategoriden birine ayırır. Bunlar spam, düşük kaliteli veya yüksek kaliteli içerik gruplarıdır.

Şayet kötü dil bilgisi kullanırsanız veya gönderinize birden çok bağlantı eklerseniz, spam olarak işaretlenebilirsiniz. Düşük kaliteli gönderiler spam değildir ama eğer gönderilernizi ilgi çekici hale getiremezseniz, algoritma onu düşük kaliteli olarak kabul edecektir. Linkedin’in yüksek kaliteli içerik olarak gruplandırdığı gönderilerin okunması kolaydır, bir soru ile etkileşimi teşvik eder, üç veya daha az hashtag kullanır, güçlü anahtar kelimeler içerir ve kaliteli içeriklerde yalnızca gerçekten yanıt verme olasılığı olan kişiler etiketlidir.

Linkedin algoritması, spam içerikli gönderiler yayınlamadığınızı belirledikten sonra, gönderinizi bir avuç takipçinize gönderir. Eğer bu gönderi hızlıca çok sayıda beğeni veya yorumlar alırsa, Linkedin onu daha fazla kişiye iletir. Ancak bu aşamada hiç etkileşim almaz veya daha da kötüsü, hedef kitleniz gönderinizi spam olarak işaretlerse Linkedin paylaşımlarınızı geniş çevrelere gösterme zahmetine girmez. Ayrıca bütün bu işlemler bir Linkedin kullanıcısı gönderi paylaştıktan sonraki ilk saat içinde gerçekleşir. Bu sebeple Linkedin’in bütün bu algoritma testlerinden başarı ile çıkabilmek için Dijital Panelim platformunun gönderi planlama ve otomasyon hizmetlerinden faydalanmak çok iyi sonuçlar vermektedir.

Paylaşımlarınızı en verimli saatlere göre planlamanın en kolay yolu

Özellikle birden fazla sosyal medya kanalı üzerinden hesaplar yönetiyorsanız paylaşımlarınızı en verimli saatlere göre planlamanın ne kadar zor bir iş olduğunun zaten farkındasınızdır. Farklı sosyal medya platformları üzerinden gönderi yapmanız gerektiğinde, paylaşımlarınızı gelişi güzel bir biçimde yaparsanız içerik gönderilerinizden verim almanız neredeyse imkansız bir hale gelir. Her sosyal medya kanalının kendine has en verimli saatleri vardır. Eğer bütün mecralar üzerinden etkileşim alabilecek şekilde paylaşımlar yapmaya kendinizi adarsanız, bu seferde bunu başarabilmek adına çalışma masanızdan hiç kalkmamanız gerekecektir.

Bütün sosyal medya platformları üzerindeki hesaplarınızı profesyonelce yönetmek ve bütün gönderilerinizin en verimli saatlerde paylaşılmasını sağlamak için size Linkedin içeriğinizi önceden planlamanızı öneriyoruz.

Dijital Panelim hesabınıza giriş yaptıktan sonra Türkiye’nin en çok tercih edilen sosyal medya yönetim aracını kullanarak, Linkedin gönderilerinizi en doğru zamanlarda otomatik olarak yayınlanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece bütün gönderilerinizi tek seferde planlayıp, ay boyunca her gönderinin hedef kitlenizle doğru gün ve saatlerde paylaşılmasını sağlamış olursunuz.

Linkedin gönderilerini önceden planlamanın sunduğu bazı faydalar

▪️ Zaman Kazanmak

Gönderileri önceden planlamak çok ciddi zaman kazandırır. Örneğin haftalık veya aylık gönderi içeriklerinizi tek seferde Dijital Panelim’e toplu olarak yükleyebilirsiniz. Planladığınız bütün gönderiler, seçtiğiniz sosyal medya kanalları üzerinden otomatik olarak paylaşılırken siz tatile çıkabilir veya daha önemli diğer işlerinize zaman ayırabilirsiniz.

▪️ İçerik Yönetimi

Hangi içeriğin ne zaman paylaşıldığını düzenli olarak takip edebilir, aldığınız verimi ölçümleyerek ileriye dönük paylaşım stratejileri geliştirebilirsiniz. Aceleye getirilmiş veya son dakikada karar verilmiş acemi gönderilerin aksine planlama, her zaman içeriğin genel kalitesini arttıran profesyonel bir yaklaşım olarak benimsenir.

▪️ Birden Fazla Hesabı Yönetmek

Birçok Linkedin kullanıcısı birden fazla hesabı yönetmektedir. Ayrıca farklı kanallar üzerinden çoklu hesap yönetimi yapan ajanslar ve firmalar da çoğunluktadır. Düzenli gönderi paylaşımı yapabilmek ve birden fazla hesap üzerinden etkileşimi yüksek tutabilmek için sosyal medya planlama ve otomasyon panelinden faydalanmak hem hesaplı hem de en verimli seçenek olarak öne çıkmaktadır.

▪️ Akış Alanını Planlamak

En başarılı Linkedin hesaplarının genellikle oldukça dikkat çeken bir akış estetiği vardır. Planlama, yayınlarınızı görsel olarak biçimlendirmenin de bir yoludur. Böylece gönderilerinizin yayınlandıktan sonra birbirini tamamlamasını sağlayabilir, hesap sayfanıza görsellik katarak farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Bu Bilgileri Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız paylaşılmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.